Aktuality

Dva muži v šachu pod Petřínem

Divadlo pod Petřínem Sokol Kampa nastudovalo ke 100. výročí narození Miroslava Horníčka jeho hru Dva muži v šachu. Režie se ujal bratr Bohumil Gondík a v premiéře hry, která se uskuteční 26. listopadu od 19.30 hod. v Divadle Bez Hranic (Křesomyslova 14, Praha 4), diváci uvidí herce, které dobře znají například z představení Naši furianti.

Na Velkou cenu Sokola v akrobatickém rokenrolu přijelo 200 sportovců ze tří zemí

Na 200 sportovců z Česka, Polska a Slovenska přijelo v sobotu 3.11. proběhl do sportovní hale Věry Čáslavské v Černošicích, kde se konal již 21. ročník Velké ceny Sokola v akrobatickém rock and rollu. Velká cena Sokola letos patří mezi osm nejvýznamnějších soutěží ČOS.

Sletový památník a kalendáře na rok 2019 v prodejně v Tyršově domě

Od konce října je v prodeji Sletový památník s názvem "100 let republiky a XVI. všesokolský slet", v první polovině listopadu se také do prodeje dostávají sokolské kalendáře na rok 2019 – stolní a nástěnný – a sletové DVD. Objednat si je zájemci mohou na e-mailu pbendova@sokol.eu nebo na telefonu 257 007 288 nebo 257 007 265.

Uzavření bazénu Tyršova domu z technických důvodů

V neděli 11. listopadu 2018 bude od 14.00 hodin z technických důvodů uzavřen bazén Tyršova domu. Omlouváme se veřejnosti a těšíme se na další plavání pro veřejnost o víkendu 17. a 18. listopadu v obvyklých hodinách.

Vyšlo říjnové vydání časopisu Sokol

Účast České obce sokolské a sokolů na celorepublikových oslavách 100. výročí vzniku Československa, pietní akce v Památný den sokolstva, rekordní účast jednot zapojených do Noci sokoloven, pestré akce projektu Spolu v pohybu, ale také úspěchy sokolských sportovců na mezinárodních kolbištích – to vše a mnohé další zprávy obsahuje říjnové vydání časopisu Sokol, které právě vyšlo.

Památný den sokolstva Významným dnem České republiky? Návrh získává podporu poslanců

Bude Památný den sokolstva zařazen do českého kalendáře jako Významný den České republiky? Rozhodnutí se blíží, v nejbližších měsících bude návrh na tuto legislativní změnu, kterou předložila skupina poslanců v čele s Václavem Klausem ml. (ODS), projednávat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

Oslavy 100 let republiky v Praze zahájí pochod se sokoly, zakončí ohňostroj

Národní oslavy sta let československé státnosti vyvrcholí o víkendu na několika místech v Praze. V sobotu na Václavském náměstí se do nich zapojí i sokolové. Oslavy završí v neděli 28. října ohňostroj, který bude odpálen v 19 hodin, 18 minut.

Předseda Senátu a starostka ČOS ocenili zahraniční sokolské organizace

Zástupci nejvýznamnějších zahraničních sokolských organizací převzali v úterý z rukou předsedy Senátu Milana Štěcha a starostky České obce sokolské ocenění za udržení a propagaci sokolských myšlenek a dobrého jména České republiky.

Rekordní #Be Active Noc sokoloven 2018 - 115 míst, 7600 návštěvníků

Rekordní čísla zaznamenal letošní ročník tradiční Noci sokoloven, letos s přídomkem #Be Active. Akce se konala ve dvou hlavních termínech a zapojilo se do ní 115 sokoloven. Sokolové přivítali celkem 7600 návštěvníků.

Sokolové uctili památku svých hrdinů při Památném dni sokolstva

Na desítkách míst po celé republice uctili v pondělí 8. října sokolové památku tisíců členů sokolského hnutí, kteří přinesli nejvyšší oběti při obraně svobody českého a slovenského národa a demokratických a humanistických ideálů, na nichž byl Sokol založen. Tradičního pietního aktu v Tyršově domě se pak zúčastnily nejvyšší činovníci České obce sokolské a jejich hosté z řad představitelů státu, sportovních a společenských organizací. S pozdravem vystoupil i velvyslanec Slovenska v ČR Peter Weiss.

Aktuální vydání časopisu Sokol s přílohou ke sletu

První posletové vydání časopisu Sokol, které právě vyšlo, obsahuje vedle řady zajímavých zpráv o dění v Sokole i osmistránkovou přílohu, všitou uprostřed časopisu, která přináší ohlédnutí za XVI. všesokolským sletem – přináší řadu zajímavých čísel i ohlasy známých osobností. Součástí vydání jsou rovněž Vzdělavatelské listy s tématem Sokolská stráž v roce 1918 a Metodické listy pojednávající o pohybových hrách.

Víkend otevřeného Tyršova domu - v sobotu Noc sokoloven, v neděli Open House

Zatímco v sobotu 29. září budou v Tyršově domě otevřena všechna sportoviště, v neděli se otevřou i ostatní části včetně historických prostor v Michnově paláci. Stane se tak v rámci akce Open House u příležitosti oslav 100. výročí vzniku republiky.

Noční Fit běh Petřínem – tajemným parkem s atletickým trenérem

Jedním z vrcholů programu #Be Active Noci sokoloven v sobotu 29. září 2018 bude noční běh parkem s nejkrásnějšími výhledy na Prahu - noční Fit běh Petřínem. Je určen těm, kteří mají rádi běhání, i těm, kteří mají rádi Prahu.

Noc sokoloven ještě nekončí, vyvrcholí v sobotu 29. září v Tyršově domě

Letošní Noc sokoloven vyvrcholí v sobotu 29. září v Tyršově domě akcí Be Active Night, při níž se sídlo Sokola otevře všem, kteří si chtějí zasportovat, o sportu se něco dozvědět nebo jen aktivně trávit sobotní večer. Zasportovat si přijdou i současní i bývalý vynikající sportovci, například atlet Jan Kudlička (5. místo na OH 2016), beachvolejbalistka Kristýna Kolocová-Hoidarová (4. místo OH 2012) nebo atlet Štěpán Janáček ( OH 2000, 2004, 2008).

Sokolovny znovu otevřou brány veřejnosti, letos ve dvou hlavních termínech

Už počtvrté se v druhé polovině září otevřou brány sokoloven ve všech regionech České republiky. Celorepublikový den s historií a architekturou Sokola si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí.

Sokol Roztoky u Prahy otevřel zrekonstruovaný atletický stadion

Na začátku byla situace, kterou zná mnoho sokolských jednot. Chátrající sportoviště neumožňující rozvoj jednoty a především nabírání nových členů, přestože zájem by byl veliký. Na konci je tentokrát happy end – zrekonstruovaný sokolský atletický areál, který bude sloužit všem občanům města a také zaměstnancům místních firem. Způsob, jakým toho Sokol Roztoky dosáhl, může být inspirací i pro další jednoty, které řeší obdobný problém.

Noc sokoloven v Tyršově domě v Praze

Plavání v nejstarším bazénu v Praze zdarma, prohlídky, workshopy a loutková představení pro děti. Navštivte v pátek opět Tyršův dům! Jeho počátky, dnešního sídla České obce sokolské, sahají až do středověku. Za svou existenci prošel několika přestavbami a přístavbami a mnohokrát změnil majitele. V rámci čtvrtého ročníku Noci sokoloven máte jedinečnou možnost tyto prostory, z nichž některé části zůstávají oku široké veřejnosti během roku skryty, navštívit! Tyršův dům se zájemcům otevře v pátek 21. září v 17 hodin a rozhodně je na co se těšit!

Proběhl první termín Noci sokoloven 2018

V pátek 21. září se již počtvrté široké veřejnosti otevřely brány sokoloven po celé republice. Nechyběl samozřejmě ani Tyršův dům. Po roce se zase konala Noc sokoloven. Program na jednotlivých místech byl opět pestrý, od soutěží a her pro děti, přes prohlídky sokoloven, výstavy, opékání špekáčků, až po přespání přímo v tělocvičně. Aby měli zájemci lepší přehled o tom, do které sokolovny to mají nejblíž, spustili jsme nový web sokolskepamatky.eu s přehledem všech jednot zapojených do letošního ročníku. A bylo z čeho vybírat! Vždyť se přihlásilo na 115 jednot!

Dejte o sobě vědět novým sokolům

Na Českou obec sokolskou se obrátil Český olympijský výbor s nabídkou možnosti bezplatně informovat veřejnost o vašem oddíle, jeho činnosti i akcích, které pořádáte. Stačí se zapsat do databáze sportovních oddílů na internetových stránkách www.sportvokoli.cz.

Juniorští přeborníci ČOS ve volejbale jsou ze Sokola Mniochovo Hradiště

Turnaj přeboru České obce sokolské juniorů ve volejbale se i v letošním roce uskutečnil v městské hale ve Zruči nad Sázavou. Na IX. ročník turnaje Sokol Junior Cupu se sjela sestava špičkových týmů - tři sokolská družstva doplnila Lokomotiva Česká Lípa a dvě družstva VK Ostrava a VK Dukla Liberec.

Fenomenální bikeři ze Sokola Veltěž vezou medaile z mistrovství Evropy!

Naprosto fenomenálního výsledku dosáhli na mistrovství Evropy MTB do 17 let v italském horském středisku Pila závodníci týmu ADASTRA Sokol Veltěž. Bikerka Aneta Novotná získala zlato v ve štafetách a stříbro v MTB Cross Country, Filip Jech byl bronzový!

Zdeněk Svěrák: Sokol mě pochlapil

Mezi nadšené sokoly patřil v mládí i herec, scénárista, spisovatel (mimo jiné autor textů k písničkám ze sletové skladby Děti, to je věc!) a – samozřejmě – přední český cimrmanolog Zdeněk Svěrák. To, jak vypadaly jeho sokolské začátky, co přinesl Sokol jemu osobně a v čem vidí smysl Sokola v dnešní době, nám vylíčil v krátkém rozhovoru.

Česká televize ukáže, že Sokol žije!

V neděli 26. 8. uvede televizní kanál ČT Sport premiéru televizního dokumentu Jakuba Bažanta a Filipa Slezáka Sokol žije. Ukáže vám jednu typickou vícegenerační sokolskou rodinu z Turnova, která je aktivní nejen ve svém domovském městě, ale začátkem července se účastnila i XVI. všesokolského sletu. Nenechte si vysílání ujít, o emoce i humor nebude nouze.

Vyfoťte radost z pohybu a vyhrajte kameru GoPro!

V rámci oslav stého výročí vzniku Československa a 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm probíhá soutěž o nejlepší fotografii. Zapojil se i Sokol, který se stal patronem kategorie Radost z pohybu. Pro vítěze připravil kameru GoPro.

Velký dík všem jednotám – organizátorům Olympijského běhu, vzkazuje předseda ČOV

Velký dík od předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala si vysloužilo 17 sokolských jednot, které se zapojily do organizování letošního ročníku T-Mobile Olympijského běhu. Ten se běhá po celém světě vždy v druhé polovině června na oslavu výročí založení Mezinárodního olympijského výboru v roce 1894.

Vyšlo červencové vydání Sletového magazínu

Červencové vydání Sletového magazínu, které je zároveň posledním v řadě, vychází krátce po skončení XVI. všesokolského sletu. Proto stručně rekapituluje jednotlivé události hlavního sletového týdne a především pak přináší řadu fotografií z jednotlivých událostí.

XVI. všesokolský slet vyvrcholil hromadnými cvičeními v Eden Aréně

Největší (nejen) sportovní událost v České republice v letošním roce je u konce. XVI. všesokolský slet byl zakončen v pražském Edenu dvoudenním programem hromadných cvičení. Na ploše se vystřídalo na 15 000 cvičenců. Další účastníci se zapojili do sletových akcí během celého týdne, které navštívily desetitisíce lidí.

Příspěvek starostky ČOS Hany Moučkové do diskuze v sokolském hnutí

Milé sestry, milí bratři, v těchto dnech dostávám velké množství e-mailů, telefonátů, sms zpráv i dalších vzkazů od našich členů. Veliká část reaguje na návštěvu předsedy vlády ČR pana Andreje Babiše na XVI. všesokolském sletě. Jejich četnost i intenzita mne překvapily, proto jsem se rozhodla se k situaci vyjádřit, neboť není v mých silách odpovědět všem jednotlivě.

Sokol Gala strhl O2 arenu

Již potřetí v novodobé historii sletů byl součástí hlavního týdne XVI. všesokolského sletu program Sokol Gala – přehlídka toho nejlepšího, co mohou sokolové v oblasti výkonnostního a vrcholového sportu nabídnout. Strhující představení, připravené spolu se souborem La Putyka, doslova elektrizovalo diváky v O2 areně.

Píseň inspirovaná sletem

Cvičí ve sletové skladbě Borci. A také je písničkář, fotograf a básník: Julek Šimko. A jako správný folkař vzal mezi nácviky v Edenu do rukou kytaru a složil píseň, inspirovanou neopakovatelnou sletovou atmosférou. Můžete si ji poslechnout i vy.

Slavnostní zahájení XVI. všesokolského sletu v Národním divadle

XVI. všesokolský slet 2018 byl v neděli 1. července oficiálně zahájen v Národním divadle. A byla to událost, kterou první česká divadelní scéna ve své historii ještě nezažila: po úvodních proslovech a zahájení sletu starostkou ČOS Hanou Moučkovou zahrálo Divadlo pod Petřínem ve spolupráci se Souborem písní a tanců Josefa Vycpálka a Divadelním spolkem Lázně Toušeň komedii z jihočeského venkova Naši furianti. Vůbec poprvé v dějinách Národního divadla tak celé představení odehrál na prknech Staré scény ND ochotnický soubor.

Sletový průvod prošel Prahou a zahájil hlavní sletový týden

Ojedinělá událost, jakou mohou Pražané a návštěvníci hlavního města prožít jen jednou za šest let – to je sletový průvod Prahou, který v neděli 1. července 2018 zahájil hlavní sletový týden XVI. všesokolského sletu, který ve dnech 5. a 6. července vyvrcholí I. a II. programem hromadných tělocvičných vystoupení v Eden Aréně.

XVI. všesokolský slet v České televizi

Česká televize a Český rozohlas (generální mediální partneři XVI. všesokolského sletu) a Deník (hlavní mediální partner sletu) budou od 1. 7. do 6. 7. přinášet rozsáhlé sletové zpravodajství.

Sokolové jsou připraveni na slet. Chystají průvod, hromadná cvičení i premiéru v Národním divadle

Největší (nejen) sportovní událost v České republice v letošním roce se blíží. XVI. všesokolský slet proběhne v Praze od 1. do 6. července a nabídne nejen programy hromadných cvičení v Eden Aréně, ale i mnoho dalších sportovních a kulturních akcí.

Manuál hlavního sletového týdne č. 2

Manuál hlavního sletového týdne č. 2 vyšel v úterý 26. června v elektronické podobě a byl rozeslán na župy. Zároveň je tento manuál v tisku, s jeho distribucí účastníkům sletu se počítá v prvních sletových dnech - o přesném termínu a způsobu vyzvednutí budeme župy informovat.

Vyšlo červnové vydání časopisu Sokol

Tak jako každý rok, i letos přes léto vychází časopis Sokol jako dvě dvoučísla. První z nich – červen/červenec – právě vyšlo s přílohami Sletový magazín a Vzdělavatelské listy. Přináší zpravodajství z některých sletů v regionech, o pokračujících sletových soutěžích, o udělení Ceny Gratias agit Sokolu Paříž, o odhalení pomníku Františku Pecháčkovi a mnohé další zprávy.

Zlatá žeň a rekord z Julisky, „bramborová“ medaile z Kladna

Na stadiónu na pražské Julisce se o uplynulém víkendu odehrálo atletické mistrovství České republiky dorostu a juniorů. V průběhu dvou dní mistrovství padl zásluhou Barbory Malíkové z T. J. Sokol Opava český dorostenecký rekord.

Výstava Ni zisk, ni slávu otevřena

V úterních podvečerních hodinách 19. června byla sestrou starostkou a panem ředitelem Historického muzea Národního muzea slavnostně otevřena dlouho očekávaná výstava v Tyršově domě Ni zisk, ni slávu!, která bude sokolům a veřejnosti přístupná do 8. července od 10.00 – 18:00 hodin. Na výstavě Vás především zaujmou krásné předměty ze sokolské bohaté historie, které jsou ze sbírek ČOS a Národního muzea.

Bazén v Tyršově domě opět otevřen

Po uzavření bazénu Tyršova domu, vynuceném technickými důvody způsobenými přívalovými dešti, je bazén od pondělí 18. června 2018 opět otevřen. Děkujeme za pochopení.

Sokol Paříž je laureátem Ceny Gratias agit 2018

Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický udělil 8. června 2018 ve Velkém sále Černínského paláce Cenu Gratias agit, která bylo letos předána 14 laureátům. Mezi nimi je rovněž Sokol Paříž. Pařížští sokoli byli u zrodu československých legií, když společně se členy spolku Rovnost vytvořili legendární rodu Nazdar.

Frisbee v Sokole, to je Sokol 3SB

Že ten sport ještě neznáte a jeho název možná slyšíte poprvé v životě? Není to žádná ostuda. Frisbee je skutečně pořád ještě mladé a málo známé sportovní odvětví, ale v Sokole už má svoje obdivovatele a aktivní hráče. V dresu českobudějovického Sokola 3SB dokonce nastupují v domácích i evropských soutěžích.

Rekreační středisko ČOS Drhleny vás zve k návštěvě

Rekreační zařízení ČOS Drhleny v Českém ráji nabízí rekreace jak rodinné, tak skupin s dětmi, školy v přírodě či různá školení.

Společný postup při ochraně osobních údajů – GDPR

Česká obec sokolská, Český olympijský výbor, Česká unie sportu a další střešní organizace přijaly společný postup při aplikaci Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU – obecné nařízení k ochraně osobních údajů - GDPR, které vstoupilo v platnost 25. května 2018. O tomto společném postupu informuje sokolské župy a tělocvičné jednoty otevřený dopis starostky ČOS Hany Moučkové a jednatele ČOS Josefa Těšitele. Dopis obsahuje řadu užitečných příloh a vzorů.

Na lyže můžete vyrazit i v létě

Lyžování už dávno nemusí být jen zimním sportem. Travní lyžování se úspěšně rozvíjí i u nás a je jedním z řady méně tradičních sportů, kterým se můžete věnovat v Sokole. I když zatím jenom v Předklášteří…

Květnové vydání časopisu Sokol ve „sletovém rytmu“

Zpravodajství ze sportovních sletových soutěží, informace a fotografie ze sletů v regionech – to jsou zprávy, které dominují květnovému vydání časopisu Sokol i Sletového magazínu. Přináší samozřejmě i mnohé další zajímavé informace z dění v ČOS a v sokolských jednotách a o úspěších sokolských sportovců.

Největší slety se tento víkend odehrají v Děčíně, Hradci Králové a Ostravě

Největší ze série krajských a oblastních sletů, které nás čekají tento víkend, se budou konat v Děčíně, Hradci Králové a Ostravě. Účast na každém z nich se bude pohybovat minimálně kolem tisícovky cvičenců, v Hradci dokonce kolem dvou tisíc. Na diváky opět čeká spousta atraktivních doprovodných akcí.

Zálesácký závod zdatnosti vás prověří ve všech směrech

Na 20 disciplín si mohli vyzkoušeli účastníci zálesáckého závodu zdatnosti (ZZZ), který organizoval Sokol v květnu v malebném okolí jihočeské Třeboně. Jde o jednu z nejkomplexnějších aktivit, kterým se můžete v Sokolu věnovat - vyzkoušíte si různé sporty, transport zraněného, orientaci v terénu a vyznat se musíte třeba i v historii Sokola, vlastivědě nebo správně odhadovat míry a váhy.

Na sletové soutěži v plážovém volejbalu byly k vidění napínavé zápasy

Celkem 30 dvojic mužů a 22 dvojic žen se v areálu Sokolského koupaliště na Brněnské přehradě postaralo o víkendu 18.–20. května o napínavé zápasy v plážovém volejbalu. Sokol Brno I zde pořádal sletovou soutěž – letní pohár mužů a žen v plážovém volejbale, který se tak stal součástí série soutěží pořádaných v rámci letošního XVI. všesokolského sletu.

Série oblastních a krajských sletů pokračuje v Třebíči a v Brandýse nad Labem

Série krajských a oblastních sletů pokračuje tento víkend mimo jiné v Třebíči a v Brandýse nad Labem. V Třebíči se sokolové sejdou 26. května na sokolském stadionu „Pod Kostelíčkem“, v Brandýse o den později na sokolském cvičišti Jindry Vaníčka.

Sokolky z Vysočan přivezly první českou týmovou medaili z twirlingu

Skvělý výkon podaly na mistrovství světa ve twirlingu v norském Lillehammeru mažoretky z T. J. Sokol Vysočany. Jejich tým se stal 2. vicemistrem světa v kategorii Parade Corps a získal tak i první medaili pro Českou republiku z mistrovství světa v tomto sportu.

Vydařený 10. ročník Youth Athletics – Sokol Grand Prix

Celkem 234 závodníků a závodnic z 29 oddílů startovalo v úterý 8. května na stadiónu Mirka Tučka v Kolíně – Borkách na jubilejním 10. ročníku mládežnického mítinku Youth Athletics – Sokol Grand Prix, který byl jednou ze soutěží letošního XVI. všesokolského sletu.

Prodej vstupenek na hromadná cvičení v Eden Aréně zahájen!

Vstupenky na hromadná cvičení XVI. všesokolského sletu v pražské Eden Aréně 5. a 6. července si můžete koupit již dnes! Jejich prodej byl spuštěn v síti Ticketportal (https://bit.ly/2Id7uxH) a ve vybraných kamenných obchodech.

Vyšlo dubnové vydání časopisu Sokol

Zasedání Výboru ČOS, vyhlášení výsledků ankety Nejúspěšnější sportovci a trenéři ČOS, připomenutí výročí bitev u Bachmače a Sokolova a další zprávy o dění v Sokole a úspěších sokolských sportovců – takové je dubnové vydání časopisu Sokol, jehož součástí je rovněž samostatná příloha Sletový magazín.

Vyhlášeni nejúspěšnější sportovci a trenéři České obce sokolské

Nejlepším individuálním sportovcem roku 2017 z řad českých sokolů je stříbrný medailista z mistrovství Evropy, vzpěrač Jiří Orság ze Sokola Karolinka. Vyplývá to z výsledků ankety Nejúspěšnější sportovci, družstva a trenéři České obce sokolské v roce 2017, jež byly ve čtvrtek 26. dubna slavnostně vyhlášeny v malostranském Tyršově domě.

Výběrové řízení na tisk sletového památníku

Česká obec sokolská vyhlašuje výběrové řízení na zhotovení tisku publikace 100 let republiky a XVI. všesokolský slet 2018.

Šplh je fyzicky náročný, ale se skvělou partou lidí

Víte, kdo získal první českou zlatou olympijskou medaili? Byl to sokol Bedřich Šupčík a získal ji za disciplínu, kterou už byste dnes na olympiádě nenašli – šplh bez přírazu na osmimetrovém laně. Přesto má B. Šupčík i dnes v Čechách dost následovníků.

Vyšlo březnové vydání časopisu Sokol

Významné události, jako slavnostní zasedání Výboru ČOS k 100. výročí republiky či sletové přípravy a mnohé další, které se odehrály v březnu, přináší aktuální březnové vydání časopisu Sokol, jehož součástí jsou rovněž přílohy Sletový magazín a Vzdělavatelské listy.

Breakdance na pomezí tance a sportu

V našem seriálu o netradičních sportech, kterým se můžete věnovat v Sokole, se dne se podíváme na „hranice žánrů“. Představíme si disciplínu na pomezí sportu a tance – breakdance. Jde sice především o sport pro mladé, přesto ale i break dance už má své vrcholné světové akce.

Klub Bedřicha Šupčíka přivítal čtyři nové členy

Memoriál Bedřicha Šupčíka vzpomíná na našeho prvního československého olympijského vítěze, kterým se roce 1924 stal sokolský gymnasta Bedřich Šupčík. Na olympijských hrách v Paříži nenašel přemožitele ve šplhu na osmimetrovém laně. Šplhalo se bez přírazu se startem ze sedu. Ke zdolání této vzdálenosti Šupčík potřeboval pouze 7,20 s.

Společná výzva ministru školství k financování sportu z Programu IV

Česká obec sokolská, Česká unie sportu, Sdružení sportovních svazů ČR, Svaz měst a obcí a senátoři Senátu PČR zaslali naléhavý dopis ministru školství, mládeže a tělovýchovy Robertu Plagovi týkající se vyhlášení a uvolnění programů podpory sportu pro údržbu, provoz a obnovu sportovních zařízení v roce 2018. Tyto programy nebyly dosud vyhlášeny.

Slavnostní zasedání Výboru ČOS k 100. výročí republiky

Přesně sto let od bitvy u Bachmače, která byla určující pro další osud československých legií v Rusku, se ve starobylém Karolinu konalo slavnostní zasedání Výboru České obce sokolské k 100. výročí založení republiky a XVI. všesokolskému sletu v Praze.

Oficiální plakát XVI. všesokolského sletu 2018

V minulých dnech byl veřejnosti představen oficiální plakát XVI. všesokolského sletu 2018 a z něj vycházející doplňkový vizuální styl.

Parkour více než nový sport

Hledáte sport na čerstvém vzduchu, který vám vybrousí postřeh, rozvine obratnost a naučí vás znovu se radovat z čistého pohybu a dokonalosti lidského těla? Dejte se na parkour – moderní a osobitý sport pohlcující napříč planetou nejen dnešní mládež.

XVI. všesokolský slet 2018 má oficiální plakát od Studia Najbrt

Pohyb cvičenců v hromadných skladbách zaznamenaný pomocí různobarevných bodů, čar a šipek se stal inspirací oficiálního plakátu XVI. všesokolského sletu 2018. Dílo vytvořené v renomovaném grafickém Studiu Najbrt představili v úterý 6. března organizátoři akce, která se uskuteční v prvním červencovém týdnu 2018. Vstupenky na sletová vystoupení si diváci budou moci koupit od poloviny dubna.

Únorové vydání Sletového magazínu

Únorový Sletový magazín vychází s pozměněnou grafickou podobou titulní strany, která je zpracována podle nového vizuálního stylu XVI. všesokolského sletu. Tento nový styl představuje v rozhovoru jeho autor Aleš Najbrt. Sletový magazín samozřejmě přináší řadu dalších zajímavých informací.

„Sokolové republice – Sokol dříve a dnes“

Od pondělí 5. března se můžete přijít do pražské Bílé galerie podívat na zajímavou výstavu, kterou připravili sokolové za podpory MČ Praha 8 ke 100. výročí republiky.

První pražská sokolovna z perníku

Vzácnou možnost spatřit první pražskou (a českou) sokolovnu v provedení z perníku měli účastníci sobotních šibřinek Sokola pražského.

Mushing zažívá v Čechách obrovský boom

Máte psa, který miluje pohyb v přírodě, a přemýšlíte, jak by se dalo jeho nadšení pro běh spojit s vaším sportováním? Přihlaste se společně do sokolského oddílu sportu psích spřežení! Právě tento netradiční sport totiž zažívá v Čechách obrovský boom.

Vzpomínka na M. Tyrše a J. Fügnera ve výroční den vzniku Sokola

Vedení České obce sokolské uctěním památky zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera vzpomenulo v pátek 16. února 156. výročí založení našeho spolku. V tento den starostka ČOS Hana Moučková, náčelník ČOS Petr Svoboda, náčelnice ČOS Lenka Kocmichová, předseda Odboru sportu ČOS Petr Syrový a vzdělavatel ČOS Zdeněk Mička položili věnec na hrob M. Tyrše a J. Fügnera na pražských Olšanských hřbitovech.

Evu Samkovou jsme v Sokole připravovali na vysokou, říká Petr Syrový

Není mnoho činovníků Sokola, kteří se mohou pochlubit tím, že by trénovali trenéra olympijské vítězky i vítězku samotnou. Petru Syrovému z vršovického Sokola se to ale podařilo v podobě Marka Jelínka a Evy Samkové. Jak se s nimi seznámil i jak probíhala jejich spolupráce nám vylíčil v době, kdy se Eva chystá k boji o obhajobu olympijského zlata…

Pět sokolských zlatých

Olympijské hry začínají, a to je příležitost si připomenout stopu, kterou v české olympijské reprezentaci zanechali sokolové. Patřilo k nim i několik zlatých medailistů...

Výsledky soutěže o návrh odznaku k XVI. všesokolskému sletu

Česká obec sokolská vyhlásila v roce 2017 výtvarnou soutěž o návrh na ztvárnění sletového odznaku k XVI. všesokolskému sletu v tomto roce. Soutěž byla vyzvaná a oslovilo se šest umělců. V termínu odevzdali své návrhy čtyři soutěžící. Porota složená ze sokolů i odborníků na svém lednovém zasedání rozhodla jednohlasně o vítězi. Podívejte se, kdo a s jakým návrhem vyhrál.

Mistryně světa v rope skippingu okouzlila Libochovice

Show na světové úrovni zažili minulý víkend diváci v Libochovicích. Díky úsilí vedoucích rope skipping teamu Sokolu Libochovice zavítala do města několikanásobná mistryně světa a Evropy v rope skippingu, artistka a semifinalistka soutěže Československo má talent Adrienn Banhegyi z Maďarska.

ČEPS generálním partnerem sletu i České obce sokolské

Výborná zpráva dorazila do České obce sokolské na konci listopadu – společnost ČEPS, a.s., se rozhodla podpořit XVI. všesokolský slet 2018 a stát se jeho generálním partnerem. Zároveň bude společnost ČEPS, a.s. v pozici generálního partnera ČOS podporovat i další aktivity sokolského hnutí.

Vychází prosincové vydání časopisu Sokol

Poslední vydání časopisu Sokol v kalendářním roce 2017 přináší čtenářům opět řadu zajímavých informací – starostka ČOS Hana Moučková ve Slově úvodem ve stručnosti rekapituluje některé momenty právě končícího roku, o partnerství s Českou obcí sokolskou hovoří Jan Kalina, předseda představenstva akciové společnosti ČEPS, časopis přibližuje premiéru divadelní hry Naši furianti a přináší další zprávy o dění v sokolských jednotách a župách.

Ústřední škola zveřejnila program akcí na rok 2018

Ústřední škola České obce sokolské zveřejnila program vzdělávacích akcí na rok 2018. Chcete si vyzkoušet něco nového a získat inspiraci do cvičení? Vyberte si některý z nabízených jednodenních seminářů. Láká Vás stát se cvičitelem? Přihlaste se na dvou- a vícevíkendové školení.

Starostka ČOS podepsala Memorandum o spolupráci s Ministerstvem obrany ČR

Starostka České obce sokolské Hana Moučková podepsala v úterý 14. listopadu Memorandum o spolupráci mezi ČOS a Ministerstvem obrany ČR. Byla tak stvrzena dosavadní úzká vzájemně prospěšná činnost a vytvořen prostor pro rozvoj a rozšiřování další spolupráce.

Pozvánka na turnaj pro volejbalové „veterány“

Mezinárodní volejbalová asociace veteránů – International Veteran Volleyball Association (IVVA) – pořádá v příštím roce od 21. 6. do 24. 6. v Ostravě Mezinárodní volejbalový turnaj veteránů. Tento turnaj je příležitostí i pro sokolská volejbalová družstva, která by se do něj chtěla přihlásit.

Aktuální informace k článku v říjnovém vydání časopisu Sokol

V říjnovém vydání časopisu Sokol jsme uvedli nepřesnou informaci týkající se podmínek, za nichž lze čerpat finance z dotačního titulu MŠMT na údržbu a provoz sportovišť Program IV. Nepřesnost byla způsobena tím, že MŠMT oznámilo změnu v těchto podmínkách krátce poté, co bylo říjnové číslo časopisu Sokol distribuováno.

Reakce České obce sokolské na zavádějící článek na serveru Seznam.cz

Česká obec sokolská se dnes ohradila proti zavádějícímu článku, který vyšel na serveru Seznam.cz pod názvem „Po Peltově kauze nedá stát fotbalovým klubům na údržbu nic, raději nasype sokolům“. Text redaktora Luďka Mádla může budit dojem, že Česká obec sokolská získala výhodu na úkor jiných sportovních subjektů. Česká obec sokolská takové tvrzení důrazně odmítá a už požádala redakci serveru Seznam.cz, aby vyznění článku upravilo.

Vyvrcholily oslavy 150 let vídeňského Sokola

O víkendu 20.–22. října vyvrcholily ve Vídni oslavy 150. výročí vzniku první sokolské jednoty v Rakousku, Sokola Vídeňského. Bohatého programu oslav se zúčastnili starostka České obce sokolské a Světového svazu sokolstva Hana Moučková a představitelé členských organizací Světového svazu sokolstva, velvyslanec ČR v Rakousku Jan Sechter a další významní hosté. Členy Světového svazu sokolstva přivítal na radnici v první den oslav starosta Vídně Michael Häupl, který také poskytl záštitu sobotnímu gala večeru.

Přehlídka pódiových skladeb open v Ostravě již tento víkend

První prosincová sobota bude patřit v ostravském Sportovním areálu Varenská tanečním a gymnastickým příznivcům a sportovcům. Odpoledne vystoupí na přehlídce pódiových skladeb sedm týmů z České republiky a Slovenska.

Sokolské oběti při Památném dni sokolstva uctili předseda Poslanecké sněmovny i ministr kultury

Za přítomnosti představitelů státu a zástupců sportovních a společenských organizací si v neděli 8. října Česká obec sokolská připomenula památku všech členů, kteří ve více než 155leté historii Sokola položili své životy za svobodu a demokracii. Vzpomínkové akce se při příležitosti tohoto dne konaly rovněž v řadě sokolských žup a sokolských tělocvičných jednot.

Dopis starostky ČOS župám k dotačnímu programu MŠMT r. 2017 - Program IV - zpřesnění metodiky

V návaznosti na množící se dotazy ohledně žádostí o státní dotaci MŠMT Proqram lV pro rok 2017 zaslala starostka ČOS Hana Moučková všem sokolským župám dopis, v němž upřesňuje příslušnou část metodického pokynu MŠMT, který se samotného vyhlášení dotačního neinvestičního Programu IV týká ("Vyhlášení dotačního neinvestičního Programu lV. - Údržba a provoz sportovních zařízení na r. 2017").

Sletová štafeta 2017 zahájila sletový rok

Již potřetí v novodobé historii České obce sokolské se letos uskutečnila Sletová štafeta, která o víkendu 22.–24. září oficiálně zahájila sletový rok a zároveň se stala pozvánkou na XVI. všesokolský slet 2018.

Všem sokolským župám: Dotační program MŠMT r. 2017 – Program IV. – aktuální informace

V souvislosti se zrušením Programu IV. MŠMT - udržba a provoz sportovních zařízení zaslala starostka ČOS Hana Moučková dopis všem župám s aktuální informací.

Finance z Programu III MŠMT dorazily na účet ČOS

Intenzivní jednání starostky ČOS Hany Moučkové s vrcholnými představiteli vlády a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR ohledně proplacení dotací MŠMT z Programu III dospěla 14. září ke zdárnému konci – odsouhlasené finance dorazily tento den na účet ČOS.

Sokolové opět obohatí program veletrhu For Toys

Na Výstavišti PVA v Praze Letňanech otevřou ve čtvrtek 19. října své brány veletrhy For Toys, For Babies, For Games. Program tohoto trojlístku veletrhů, obdobně jako při dubnovém veletrhu For Kids, obohatí Česká obec sokolská, která je partnerem doprovodného programu veletrhu For Toys. Díky tomu budou moci návštěvníci veletrhu navštívit nejen veletržní stánek ČOS a přilehlou gymzónu, ale také zhlédnout řadu pódiových vystoupení z různých pražských sokolských jednot, které tak výrazně zpestří letošní veletržní dění.

Jednání starostky ČOS vedla k poskytnutí mimořádné dotace, jednání pokračují

Již druhý měsíc přetrvává krize financování sportu vyvolaná pozastavením dotačních titulů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, která hrozila vyústit v kolaps, zejména v oblasti sportu pro všechny a především pak ve sportování dětí a mládeže. Situace ve financování sportu je stále velice špatná, ale poslední vývoj naznačuje, že intenzivní jednání, která reprezentanti českého sportovního prostředí – mezi nimi rovněž starostka ČOS Hana Moučková – vedli, dospěla k určitému pokroku.

Před 135 lety se konal I. všesokolský slet

V neděli 18. června uplyne přesně 135 let od konání I. všesokolského sletu. V roce 1882 slavil Sokol Pražský dvacet let od svého vzniku. Jeho náčelník, doktor Tyrš, se rozhodl oslavit kulatiny vskutku monumentálně hromadným cvičením na Střeleckém ostrově, které vešlo do sokolské historie jako I. všesokolský slet.

Sport vyzývá premiéra a vládu ČR k urychlenému řešení finanční krize

Český olympijský výbor, Česká unie sportu, Česká obec sokolská a celkem 84 zástupců dalších sportovních svazů a spolků společně dopisem vyzvalo vládu ČR a premiéra České republiky Bohuslava Sobotku k urychlenému vyřešení kritických finančních potíží českého sportu. Společné memorandum podepsali zástupci sportovního prostředí na mimořádném setkání v Aule Sokola v Tyršově domě v Praze.

Stanovisko starostky ČOS k současné situaci ve financování sportu a k jednáním s ministryní školství

Česká obec sokolská je silně znepokojena současnou situací ve financování sportu a usiluje o eliminaci negativních důsledků pozastavení, respektive zdržení jednotlivých programů financování sportu z rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a požaduje co nejrychlejší návrat k pravidelnému financování sportu. K tomuto cíli směřuje i řada jednání, které jako starostka České obce sokolské vedu jak v rámci českého sportovního prostředí, tak s ministryní školství.

T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH 2017, projekt Českého olympijského výboru ve spolupráci s Českou obcí sokolskou

Připojujeme se k mezinárodnímu Olympijskému dni největší běžeckou akcí v České republice. V rámci T‑Mobile Olympijského běhu 2017 v jediný okamžik vyběhne na různých místech přes 50 tisíc běžců. Poběžte s námi!

Soutěže pro seniory i děti a mládež

Zapojte se do dvou soutěží v tomto roce. První nese název Sletové perličky a je určená seniorům a jejich vzpomínkám na všesokolské slety. Druhá se jmenuje Příběhy sokolských legionářů a po jejich stopách se vydají děti a mládež.

Pojištění

Dne 31. 12. 2016 byla podepsána pojišťovací smlouva mezi Českým olympijským výborem a Kooperativa pojišťovnou, a.s., Vienna Insurance Group, která řeší pojištění sportovního prostředí. Toto pojištění se vztahuje i na Českou obec sokolskou.

155 let Sokola

16. 02. 2017 uplynulo 155 let od založení Sokola. Připomeňme si slavné okamžiky a žijme budoucností!

Vysílali a psali o 155 letech Sokola

Televize, rozhlas, deníky, týdeníky a další

150. výročí založení Sokola v Polsku

Česká obec sokolská se připojuje k dlouhému zástupu gratulantů a přeje spřáteleným polským sokolům zdravé tělo i zdravý duch a do dalších let mnoho radosti při naplňování všestranného tělovýchovného, sportovního a kulturního programu pro členy i veřejnost.

V Sokole vrcholí čas šibřinek, plesů, bálů, karnevalů 2017

Plesová sezóna v Sokole – v řadě jednot po celé republice se konají plesy, bály, karnevaly a především šibřinky, které jsou pro Sokol typické – sokolské šibřinky letos slaví již 152. výročí od svého vzniku. Sokolské jednoty stále pokračují v této zábavě pro děti i dospělé. Pojďme se bavit na bál – podívejte se na seznam, kde a kdy se zábavy konají.

Sokolští borci na LOH RIO 2016

Výsledky olympijských bojů: sportovní gymnastika - David Jessen, T. J. Sokol Brno I, fleretista Alexandr Choupenitch, T. J. Sokol Brno I, judista Jaromír Ježek T. J. Sokol Praha Vršovice, atletka Kateřina Šafránková a vzpěrač Jiří Orság T. J. Sokol Karolínka

Premiér Sobotka vzpomenul odkaz padlých sokolů

Vzpomínková akce v Tyršově domě v Praze se konala v Památný den sokolstva, kterým si Česká obec sokolská každoročně připomíná oběti sokolů v boji za svobodu, samostatnost a demokracii.

ČOS spolupracuje s Dialog Jessenius

Česká obec sokolská a Dialog Jessenius o.p.s. podepsaly smlouvu o spolupráci při realizaci projektu Ruce na prsa, který je jedním z několika, které společnost v současnosti realizuje.

Vyvrcholení oslav 90. výročí Tyršova domu

Slavnostním večerním programem vyvrcholily v sobotu 23. května oslavy 90. výročí otevření Tyršova domu. Akce k tomuto jubileu probíhaly po celý týden od 18. května a byly součástí celoročního projektu SokolGym, jímž si Česká obec sokolská připomíná 25 let od svého znovuobnovení.

Noc sokoloven v Tyršově domě v Praze

Tyršův dům České obce sokolské je sídlem této organizace, která jej vlastní od roku 1921. Tento dům, jehož počátky sahají do středověku a za svou existenci si prošel několika přestavbami a přístavbami, se veřejnosti otevře 23. září 2016 mezi 17 a 22 hodinou. Těšit se můžete na bohatý program.

Sokol spolu v pohybu 2017

Zábava, cvičení, diagnostika, nové pohybové trendy, poznání pro tělo i ducha – to je atraktivní projekt Sokol spolu v pohybu. Česká obec sokolská bude v termínu 18. – 24. 9. 2017 každý den po celé republice představovat různé cvičební a kulturní aktivity. Jaké? V pondělí aktivity pro seniory, úterý je den pro nejmenší děti a rodiče, středa je ve znamení dne zdraví a spolupráce s handicapovanými, čtvrtek je věnován výkonnostnímu sportu a v pátek ožijí sokolovny Nocí sokoloven. Na víkend připravujeme zábavné akce a soutěže pro celé rodiny. Sokol spolu v pohybu je součástí ročního projektu XVI. všesokolský slet 2018.