2017 rok československých legií

Se Sokolem slavilo Olympijský den přes tisíc běžců / 26.06.2017

Celkem 1095 běžců a běžkyň všech věkových kategoríí oblékl Sokol do dresů a tenisek a postavil na startovní čáru T-Mobile Olympijského běhu. Sokolské jednoty zorganizovaly běhy oslavující Olympijský den, tedy výročí založení Mezinárodního olympijského výboru, na 16 místech v republice. To bylo zhruba 20 procent všech závodů.

Nejvíce běžců přivítali sokolští organizátoři v Lelekovicích v Jihomoravském kraji – přišlo jich 124. Jiný rekord zaznamenaly Hluboké Mašůvky ve stejném kraji. Tam se na start postavilo 116 běžců a běžkyň, cožvzhledem k tomu, že obec má 814 stálých obyvatel, znamenalo účast každého sedmého z nich. Pro srovnání: pokud by Hluboké Mašůvky chtěla dohnat například Praha, muselo by tam běžet asi 183 tisíc běžců.

Dalšími místy, kde Olympijský běh organizovali sokolové, byly Praha Královka a Šestajovice, Budyně nad Ohří, Mšené Lázně, Klášterec nad Orlicí, Roudnice nad Labem, Horní Jelení, Kunvald, Ústí nad Orlicí, Osík, Kamenice u Jihlavy, Moravské Budějovice, Velké Bílovice a Velká Bystřice.

„Opět se ukázalo, že Sokol je schopný se sportovní nabídkou oslovit nejširší veřejnost, všechny věkové kategorie, od Prahy po nejmenší obce. Mám radost, že zapojení sokolů do tak sympatické akce jako Olympijský běh bylo letos mnohem intenzivnější. Doufám, že přístí rok, kdy bude tento běh těsně předcházet hlavnímu sletovému týdnu v Praze, přitáhneme ještě více běžců,“ uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Rekordní byl celý letošní T-Mobile Olympijský běh, a to jak v počtu závodů, takv počtu běžců, kterých se účastnilo přes 70 tisíc. Prostřednictvím Českého rozhlasu Radiožurnálu se startovalo v 81 místech po celé České republice. Dopoledne se rozběhlo téměř 55 tisíc dětí z 376 škol. Další tisícovky dětí se účastnily odpoledních běhů, na patnáct tisíc běžců se zapojilo přímo ve večerních závodech nebo prostřednictvím mobilní aplikace Endomondo.

Výtěžek běhů byl věnován na podporu dětí ze sociálně znevýhodněných rodin či dětských domovů, kterým chybí peníze například na sportovní vybavení, soustředění či oddílové příspěvky.Díky rekordnímu zájmu o běh získá Česká olympijská nadace nejméně 260 tisíc korun. „Oproti loňsku přibylo na dvacet tisíc běžců a třicet závodů. To je vynikající číslo. Jsem rád, že se nám díky výborné spolupráci s našimi partnery daří Olympijský běh takto posouvat. Je skvělé, že se během jednoho dne radují z pohybu desítky tisíc dětí i dospělých. Nemůžeme si přát lepší oslavu Olympijského dne,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.