Proběhla premiéra sletového představení Naši furianti / 08.12.2017

V podvečerních hodinách 4. 12. se ve vyprodaném divadle Mana uskutečnila premiéra Našich furiantů – divadelního představení, které 1. července 2018 v Národním divadle zahájí sletové dny. Zmiňovanou divadelní inscenaci nastudovalo Divadlo pod Petřínem společně s dalšími sokolskými soubory pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka. Proč zrovna Naši furianti, jak probíhaly zkoušky a přípravy na premiéru a kde všude se představení bude hrát, se dočtete v rozhovoru s režisérem B. Gondíkem.

Bratře Gondíku, co Tě přivedlo k rozhodnutí, že právě Stroupežnického Naši furianti bse stanou sletovým představením? Rozhodoval ses mezi více hrami?
K rozhodnutí, že nastuduji pro slet v roce 2018 právě Naše furianty, mne přivedla myšlenka, která vycházela ze zahájení minulého sletu před šesti lety. Česká opera Prodaná nevěsta se tehdy stala důstojným zahájením jubilejního roku oslav velkého sokolského výročí – 150 let založení Sokola. Chtěl jsem zůstat u české dramatiky. Tyl, Stroupežnický, Klicpera… Naši furianti byli mezi prvními tituly v řadě jiných a nebylo o čem přemýšlet. Je to snad nejlepší titul české divadelní dramatiky.

Příprava takového představení je jistě náročná. Kdy jste se souborem začali nacvičovat a co všechno vůbec obnáší příprava?
Příprava takového titulu je opravdu velmi náročná. Prvním úkolem je připravit text starý více než 130 let, aby vyhovoval dnešní době a zvolit takové moderní inscenační postupy, které vyhoví právě stáří napsaného příběhu. Po přípravě od léta 2016, která všechno tohle zahrnovala, jsme zahájili v březnu letošního roku studium textu a zkoušky.

Kolik herců je ve hře obsazeno? Jedná se pouze o herce Divadla Pod Petřínem nebo jsi oslovil i někoho dalšího?
Celkem se na jevišti objeví 35 účinkujících, včetně muziky Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. V hereckém ansámblu se vedle celého Divadla Pod Petřínem objeví také herci Divadelního souboru T. J. Sokol Lázně Toušeň a 5 profesionálů, kteří hrají v různých divadlech v Praze a okolí. Je to proto, že citované sokolské soubory neměly dostatečný počet svých členů k plnému obsazení všech rolí. Oslovit ještě další sokolské soubory nebylo možné kvůli jejich vzdálenosti od Prahy. Dojíždět dvakrát týdně na zkoušky do Tyršova domu a ještě plnit dobře činnost ve svých souborech, je úkol jen těžko splnitelný. Jednou z podmínek angažmá v připravované inscenaci byla také možnost, a spíše bych měl říci povinnost, reprízování Našich furiantů po celý rok 2018, a to nejméně jedenkrát za měsíc v různých místech naší republiky.

Kdy a kde budou moci diváci představení vidět?
Představení Našich furiantů se bude hrát z části mimo Prahu a z části v Praze. Premiéra 4. 12. 2017 a lednová repríza 22. 1. 2018 se uskuteční ve Vršovickém divadle Mana. Potom už to budou zadaná představení až do listopadu 2018 a poslední naplánované představení bude opět ve Vršovicích 3. 12. 2018.

M. Janouchová

Fotogalerie z premiéry