Olympionici si v Michnově paláci vyzvedávají olympijskou kolekci a další vybavení / 19.01.2018

Necelý měsíc před zahájením zimních olympijských her v korejském Pchjongčchangu poskytl Tyršův dům v Praze zázemí českým olympionikům – v historických prostorách Michnova paláce si od 19. ledna začali vyzvedávat olympijskou kolekci a další vybavení pro XXIII. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu.

Jako první sportovci si pro olympijskou kolekci a vybavení přišli sjezdařka Martina Dubovská, skikrosařka Nikol Kučerová a kompletní tým sáňkařů ve složení Tereza Nosková, Antonín Brož, Lukáš Brož, Ondřej Hyman, Matěj Kvíčala a Jaromír Kudera. Nechyběl ani Martin Doktor, šéf české olympijské mise pro nadcházející zimní hry. Další sportovci a členové Českého olympijského týmu následují v nadcházejících dnech až do 16. února.

Speciální fasování zažili již členové Českého olympijského týmu pro letní olympijské hry v Riu 2016 ve Fan Zone Czech Team v obchodním domě Quadrio. Letos si olympionici pro tašky plné oblečení a dalšího vybavení přicházejí do prostor České obce sokolské v Michnově paláci na Malé Straně. „To, že jsme se spojili při této akci s podobně tradiční sportovní organizací – Českým olympijským výborem – a že se můžeme alespoň takto účastnit na olympijských přípravách, považuji za skvělý příspěvek k oslavám sta let českého sportu. Jde také o ocenění toho, že Sokol vždy vytvářel základy českého sportu, z nichž pak mohou vyrůst například i naši olympionici,“ uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková, která přivítala sportovce při zahájení fasování.

„Fasování olympijského vybavení je pro sportovce faktickým začátkem jeho účasti na olympijských hrách. Oficiální nominace a její schválení Plénem Českého olympijského výboru je slavnostní a formální akt, bez kterého se nominace nemůže obejít. Ale teprve hmatatelné věci, které má sportovec v ruce, odnese si je a budou ho provázet nadcházejícími týdny, jsou pro něj tím, co ho uvede do olympijské nálady. Proto je pro Český olympijský výbor důležité, aby sportovci nedostávali olympijskou kolekci ve fádním skladu, ale aby pro ně fasování bylo zážitkem, který je naladí na olympijské hry,“ řekl Martin Doktor, šéf mise pro Pchjongčchang 2018 a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Olympionici si mohou v prostorách Michnova paláce v pohodlí vyzkoušet olympijskou kolekci od společnosti Alpine Pro, kterou zdobí stylizovaný motiv stovky oslavující výročí vzniku republiky. Pokud by náhodou museli čekat na zkušební kabinky, k dispozici jim je „odpočinková zóna“, kde si mohou zahrát stolní hokej a připomenout si tak dvacáté výročí vítězství hokejistů na olympijském turnaji v Naganu. Nechybí ale ani prostor oslavující padesáté výročí od první zlaté československé medaile skokana na lyžích Jiřího Rašky.

Výročí první zlaté medaile připomenou i hodinky pro olympioniky

Sportovní legenda však nebude české olympioniky v Pchjongčchangu provázet jen prostřednictvím čepice „Raškovka“, která je součástí nástupové kolekce pro letošní zimní olympijské hry, ale také díky speciálním hodinkám.

První československý olympijský vítěz totiž s oblibou nosíval hodinky Prim. Společnost MPM-Quality připravila limitovanou edici 121 kusů hodinek, které zdobí – stejně jako oblečení – motiv stovky od akademického malíře Milana Jaroše. Model pro sportovce z Českého olympijského týmu pro XXIII. zimní olympijské hry vychází z populárního modelu Sport, každý olympionik na něm bude mít vyryté i své jméno.

„Moc se mi líbila myšlenka výrobce hodinek, že letos mají výročí padesáti let výroby sportovních hodinek a zároveň je výročí padesáti let od dědovy zlaté olympijské medaile,“ řekl Jan Mazoch, skokan na lyžích, olympionik z let 2002 a 2006 a vnuk Jiřího Rašky. „Děda měl primky jako první hodinky. Ty jeho původní ležely v šuplíku u babičky, tak jsme se domluvili, že je hodináři znovu rozchodí.“