Pět sokolských zlatých / 15.02.2018

Olympijské hry začínají, a to je příležitost si připomenout stopu, kterou v české olympijské reprezentaci zanechali sokolové. Patřilo k nim i několik zlatých medailistů...

Sportovní gymnasta Bedřich Šupčík (22. října 1898 Trumau u Vídně – 11. července 1957 Písek) byl vůbec prvním československým zlatým medailistou. Své vítězství získal na VIII. olympijských hrách v Paříži v roce 1924 za šplh na laně bez přírazu (dnes již tato disciplína na olympijských hrách nefiguruje). Díky Šupčíkovu prvenství je jeho jméno známo i mezi širší veřejností, připomíná ho pamětní deska v Horosedlích (v nedalekých Mirovicích je Šupčík pohřben). Od roku 1993 se na jeho paměť koná každoročně v Příbrami Memoriál Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně.

Příkladem sokolského hrdiny, který neváhal boji za hodnoty Sokola obětovat vlastní život, je další gymnasta, Ladislav Vácha (21. března 1899, Brno – 28. června 1943). Kromě zlaté medaile za cvičení na bradlech (Amsterodam, 1928) získal na olympijských hrách v Paříži (1924) a Amsterodamu další dvě stříbra a dva bronzy. Ta největší zkouška ho ale čekala po okupaci Československa nacisty. Věren svým zásadám se zapojil do odboje, byl však gestapem zatčen a mučen. Po propuštění právě na následky tohoto mučení zemřel…

Velmi nepříjemným člověkem pro nacistický režim se stal ještě před válkou i možná nejslavnější sokolský olympionik Alois Hudec (12. ledna 1908, Račice – 23. ledna 1997, Praha). XI. olympijské hry v Berlíně v roce 1936 měly být triumfem nacistického režimu, kde budou dokonalí „árijci“ porážet ve všech disciplínách méněcenné rasy, tedy i Čechy. Mezi ty, kteří tyto plány narušili nejvíc, patřil vedle legendárního černého atleta Jesse Owense i Alois Hudec. Získal zlato ve cvičení na kruzích, kde jeho mistrovským kouskem byl rozpor střemhlav. Později vzpomínal, že všechny předepsané cviky raději prováděl o několik vteřin déle, aby jeho výkon byl nezpochybnitelný. Stejně jako u Owense, i jeho vítězství paradoxně zachytila ve svém filmu Olympia v 85vteřinové sekvenci Hitlerova vrchní filmová propagandistka Leni Riefenstahlová. V roce 2016 získal v anketě Sportovec roku Cenu Emila Zátopka za celoživotní přínos sportu.

Sokolové mají na svém účtě i jedno týmové vítězství – na olympijských hrách v Londýne v roce 1948 získali ve víceboji družstev zlato sportovní gymnastky Zdeňka Honsová, Marie Kovářová, Miloslava Misáková, Milena Müllerová, Věra Růžičková, Olga Šilhánová, Božena Srncová a Zdeňka Veřmiřovská.

K londýnským hrám se ale bohužel váže i jeden smutný zlatý sokolský unikát. Eliška Misáková (12. října 1925 Kojetice u Třebíče – 14. srpna 1948 Londýn), sestra Miloslavy, byla také členkou později vítězného gymnastického družstva. I ona tedy měla do bojů o medaile zasáhnout. Po příjezdu do místa konání her se ale u ní objevily zdravotní potíže. Diagnóza byla nemilosrdná – tehdy neléčitelná dětská obrna. Finále bylo dramatické a tragické – v době, kdy její kamarádky úspěšně bojovaly o zlato, umírá Eliška v nemocnici v Uxbridge. Při slavnostním vyhlášení vítězů je následně československá vlajka olemována černou stuhou. Mezinárodní olympijský výbor pak sáhl ke kroku, který nikdy před tím ani potom nezopakoval – jako jedinému sportovci v historii jí udělil čestnou zlatou medaili in memoriam.

Zakončeme ale optimističtěji. Zatím jsme mluvili o vítězích letních olympiád, Sokolem ale prošla i vítězka ve snowboardcrossu ze zimních olympijských her 2014 v Soči, snowboardistka Eva Samková (* 28. dubna 1993 Vrchlabí). Marek Jelínek, který ji trénuje společně s Jakubem Flejšarem, je odchovancem vršovického Sokola, kde ho v akrobacii připravoval dnešní předseda Odboru sportu ČOS Petr Syrový. Jeho kolega Jan Chrudimský se pak věnoval přímo Evě, když ji do Vršovic M. Jelínek přivedl, aby se zde připravila na talentové zkoušky na FTVS UK. Její talent se brzy projevil – v letech 2010, 2011 a 2013 se stala juniorskou mistryní světa. V sezoně 2015/2016 skončila v celkovém hodnocení Světového poháru na 2. místě, o rok později pak celý seriál vyhrála. Její spolužačkou na gymnáziu ve Vrchlabí byla mimochodem i další letošní „sokolská“ olympionička, Karolína Grohová!

Tak nezapomeňte Evě i ostatním našim sportovcům držet palce!