Vzpomínka na M. Tyrše a J. Fügnera ve výroční den vzniku Sokola / 16.02.2018

Vedení České obce sokolské uctěním památky zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera vzpomenulo v pátek 16. února 156. výročí založení našeho spolku. V tento den starostka ČOS Hana Moučková, náčelník ČOS Petr Svoboda, náčelnice ČOS Lenka Kocmichová, předseda Odboru sportu ČOS Petr Syrový a vzdělavatel ČOS Zdeněk Mička položili věnec na hrob M. Tyrše a J. Fügnera na pražských Olšanských hřbitovech.

Letošní výročí založení Sokola – vzniku první sokolské jednoty, Sokola Pražského – sice není „kulaté“, ale připomínáme si ho v roce významném pro celou republiku, kdy slavíme 100. výročí samostatného Československa. Na jeho vzniku se významnou a nenahraditelnou měrou zasloužili právě sokolové, kteří za svobodu své vlasti a za samostatný suverénní stát bojovali v řadách československých legiích – na jejichž vzniku se výrazně podíleli – na frontách 1. světové války ve Francii, Rusku a Itálii a kteří také mladý stát krátce po jeho vyhlášení koncem roku 1918 a v roce 1919 hájili se zbraní v ruce. Jejich roli na vzniku Československa vyjádřil i prezident T. G. Masaryk slovy „kdyby nebylo Sokola, nebylo by legií, kdyby nebylo legií, nebylo by republiky“.