Na lyže můžete vyrazit i v létě / 05.06.2018

Lyžování už dávno nemusí být jen zimním sportem. Travní lyžování se úspěšně rozvíjí i u nás a je jedním z řady méně tradičních sportů, kterým se můžete věnovat v Sokole. I když zatím jenom v Předklášteří…

V České republice podle odhadů travní lyžování provozuje přes 200 lidí, z toho aktivních závodníků je kolem 120. V rámci Sokola se mu věnuje pouze T. J. Sokol Předklášteří, většina závodníků sportuje pod hlavičkou jiných sdružení. V předklášterské jednotě se historicky vystřídala asi padesátka travních lyžařů. Nyní jich za Sokol Předklášteří závodí 15 na české i mezinárodní úrovni.

„Jezdí se slalom, obří slalom, superobří slalom, superkombinace, sprint slalom a paralelní slalom. V Předklášteří jsme hledali alternativu alpskému lyžování. Vyzkoušeli jsme válečkové lyže, lyžování na umělé hmotě nebo lyžování na listí. Travní lyžování bylo alpskému jednoduše nejblíže,“ říká Pavel Ivánek z předklášterské jednoty. Lyžovat na trávě se v Předklášteří začalo v roce 1986. Místní měli také štěstí na terén – na lyžování na trávě je totiž potřeba především vhodný kopec. Musí mít přijatelný sklon a hlavně dojezd, kde se dá zabrzdit. Sjezdovka v Předklášteří měla obojí. „Hlavním důvodem, proč jsme se travnímu lyžování začali věnovat, je to, že i na jižní Moravě máme srovnatelné podmínky se světovou špičkou. Pro alpské lyžování bychom takové podmínky vytvořit nemohli,“ vysvětluje P. Ivánek.

Trénink je v podstatě stejný, jako pro alpské lyžaře, ti travní ale samozřejmě mají obrácenou sezónu. Přes zimu se cvičí vytrvalost a síla, na jaře se začíná trénovat technika. V květnu se konají čtyři reprezentační soustředění, kde trénují dohromady lyžaři z celé republiky. V červnu pak začíná závodní sezona. Hlavní rozdílem alpského a travního lyžování je zastavení. Na travních lyžích se nedá zastavit smykem nebo například udělat pluh. Brzdí se dlouhým obloukem do zastavení nebo do protisvahu. Lyže je mechanická – na kovové liště se točí pás s vozíky a kolečky, proto se například nesmí moc zvedat nohy. Tyto věci na začátku dělají začátečníkům největší problémy, na druhou stranu například alpským lyžařům mohou pomoci odnaučit se různé zlozvyky a získat třeba lepší vedení lyží.

V současné době se pravidelně trénuje a konají závody kromě Předklášteří i ve Štítné nad Vláří, Olešnici v Orlických horách, Ski areálu České Petrovice nebo v Olešnici na Moravě. Travní lyžování bylo dokonce navrženo jako ukázkový sport na OH v Tokiu. V Japonsku se totiž těší velké oblibě a najdete zde i mnoho rekreačních lyžařů (např. včetně císařské rodiny), přesto však se travní lyžování do nejužšího výběru olympijských sportů nedostalo, protože momentálně nesplňuje kvótu účastnických zemí.

Čeští reprezentanti jsou velmi úspěšní, a to včetně sokolů: nejúspěšnější travní lyžař sokolské historie, Jan Němec, má na svém kontě 14 titulů mistra světa, 9 celkových triumfů ve světovém poháru a 13 vyhraných závodů ve světovém poháru. Za předklášterský oddíl získal všechny juniorské kovy a první část úspěchů v seniorské kategorii. K tomu se mohou v předklášteří pochlubit hned několika mnohonásobnými medailisty ze seniorských i juniorských světových šampionátů.

„Když vidíme, že dítě lyžování v zimě baví a mělo by předpoklady i na travní lyžování, vyzkouší si i to. Základem úspěchu je pak účast na reprezentačních soustředěních, kde děti vidí rychlý pokrok a seznámí se se skvělou partou, která se travnímu lyžování věnuje. Podle tohoto modelu většinou i oslovujeme, nebo se na nás obracejí, už hotoví zimní lyžaři z jiných klubů. Samozřejmě může travní lyžování zkusit i úplný lyžař-začátečník, ale proces učení je pak docela zdlouhavý,“ komentuje nábor nových travních lyžařů v Předklášteří Pavel Ivánek.