Frisbee v Sokole, to je Sokol 3SB / 13.06.2018

Že ten sport ještě neznáte a jeho název možná slyšíte poprvé v životě? Není to žádná ostuda. Frisbee je skutečně pořád ještě mladé a málo známé sportovní odvětví, ale v Sokole už má svoje obdivovatele a aktivní hráče. V dresu českobudějovického Sokola 3SB dokonce nastupují v domácích i evropských soutěžích.

Když mluvíme o frisbee, máme na mysli sport, u kterého se používá plastový létající disk. Mezi nejznámější hry s tímto diskem patří ultimate a discgolf. Zatímco discgolf vznikl po vzoru klasického golfu a také jeho principem je dokončit jamku co nejmenším počtem hodů, ultimate frisbee je kolektivní bezkontaktní sport, ve kterém vítězí tým s vyšším počtem bodů. A právě tato forma frisbee je parketou Sokola 3SB. „V České republice je asi 22 týmů rozdělených do dvou soutěží – 1. a 2. ligy. Hraje se ve třech kategoriích, muži, ženy a smíšená družstva. O úroveň výš je pak pro nás European Ultimate Championiships (EUCR), tedy evropská soutěž ve frisbee, kde se v poslední sezoně lépe dařilo ženskému družstvu, které ve finále obsadilo deváté místo,“ říká Jan Ondráček ze Sokola 3SB. Nejlepším umístěním týmu mužů je čtvrté místo z roku 2015.

Frisbee se hraje na polovině fotbalového hřiště rozděleného podélně, na každé straně je sedm hráčů. Vyhrává ten, kdo dosáhne první patnácti bodů tím, že přenese disk do vymezeného území na konci soupeřovy poloviny. Důležité je, že se s diskem nesmí běhat, běhají tedy pouze hráči bez disku. „V Česku hrajeme soutěže formou víkendových turnajů za účasti dvanácti až šestnácti týmů, za víkend stihneme odehrát asi sedm osmdesátiminutových zápasů,“ informuje Jan Ondráček. Frisbee se hraje celoročně. Halová sezona začíná v listopadu a končí v únoru, od začátku května do října se hraje venku. „Pronajímáme si fotbalová hřiště a trénujeme v sokolovnách v Suchém Vrbném a Rožnově. Jednoho hráče stojí frisbee tak pět tisíc korun ročně, platíme za každý trénink i turnaj,“ vypočítává Ondráček. Nejdražší pro hráče je pronájem hřišť, tým se musí složit vždy na zhruba třítisícovou částku.

Nejzajímavější je ale na týmových turnajích to, že ve frisbee neznají rozhodčí. Zápasy se hrají bez nich. „Ve frisbee existuje tzv. Duch hry, Spirit of the Game. Každý hráč musí znát pravidla a pokud dojde k jejich porušení, musejí situaci na hřišti vyřešit hráči sami,“ vysvětluje Jan Ondráček. Na konci každého turnaje ve frisbee se vyhlašuje Cena Spirit of the Game, jakási obdoba ceny fair play pro jedno družstvo. Jen si tohle zkuste představit třeba ve fotbale…