Šermířský Sokol Cup: Zraněného olympionika nahradil mladý talent Marek Totušek / 27.03.2019

Tradiční mezinárodní šermířský turnaj Sokol Cup (Tvarůžkův memoriál ve fleretu mužů – 61. ročník – a Moravanka ve fleretu žen – 51. ročník) se nesl opět v přátelském duchu a duchu fair-play. O víkendu 23. a 24. března se na planších v hale Sokola Brno I odehrávala dramatická střetnutí 118 šermířů a šermířek ze 14 zemí. Vybojovali celkem 394 utkání.

Turnaj je součástí prestižního seriálu U23 Evropské šermířské konfederace (8 turnajů a mistrovství Evropy letos v Plovdivu). Výsledky se započítávají do žebříčku U23 Evropské šermířské konfederace, ale také do národních žebříčků. Vítěz a vítězka turnaje získali luxusní hodinky značky Tissot, které věnovala firma Minuta CZ s.r.o. Česká obec sokolská zařadila tento turnaj díky dlouholeté tradici mezi významné soutěže.

Do Brna zavítala zvučná jména reprezentantů: Chorvatsko – Petar Files, Ivan Komšič, Maďarsko – Tamas Liszkai, Benjamin Frühauf, Balint Matyas,, Bělorusko – Artur Tsevan (předloňský vítěz), Rusko – Evgenyi Lomtev, Vladislav Zhuravlev, Itálie – Dal Santo. České barvy postrádaly zraněného olympionika Alexandera Choupenitche ze Sokola Brno I, kterého dokázal zastoupit jeho mladý následovník Marek Totušek ze Sokola Bystřice n. Pernštejnem. Na tomto turnaji potvrdil svoji skvělou formu, jeho úžasnou cestu turnajem zastavil až před branami finále Ital Dal Santo. V dramatickém finále zvítězil nad Dal Santem těsným poměrem Rus Evgenyi Lomtev, Marek Totušek skončil třetí. Vítězi předal nádherný pohár předseda Odboru sportu Petr Syrový.

Druhý den ve fleretu žen na 51. ročníku tradiční Moravanky si nejlépe vedla italská reprezentantka Marta Cammiletti a stala se první italskou vítězkou tohoto turnaje. Marta Cammiletti kráčela suverénně od začátku až do finále, kde absolutně smetla loňskou finalistku Maďarku Viktorii Mesteri 15:3! Nejlepší česká šermířka Andrea Bímová z USK Praha obsadila pěkné 8. místo. Sokolské barvy hájily 17. Isabela Sedláková z Bystřice n. P. a 18. Adéla Kocourová ze Sokola Brno I. Jsou to ještě velmi mladá, ale talentovaná děvčata, která reprezentovala na ME kadetek i juniorek ve Fogii. Celkem v Brně startovalo 43 žen.

Sokolské oddíly Brna a Bystřice n. P. mohou být hrdé na to, že české barvy budou hájit jejich členové na nadcházejícím mistrovství světa kadetů a juniorů v polské Toruni na začátku dubna: Marek Totušek (SBY), Vojta Geriš (SBI), Martin Slezák (SBI), Adéla Kocourová (SBI), Isabela Sedláková a Michala Illeková (SBY) a Michaela Macko (SBI).

Výsledky Sokol Cupu (1. - 8. místo)

Tvarůžkův memoriál fleret muži: 1. Evgenyi Lomtev – Rusko, 2. Alvise Dal Santo – Itálie, 3. Marek Totušek – Česká republika, Bystřice n. Pernštejnem, 3. Vladislav Zhuravlev – Rusko, národní tým, 5. Uladzislau Lahunou – Bělorusko, národní tým, 6. Uladzislazu Kurylovich – Bělorusko, národní tým, 7. Lashua Galuashvili – Gruzie, 8. Benjamin Frühauf – Maďarsko, Törekvés.

Moravanka fleret ženy: 1. Marta Cammiletti – Itálie, 2. Viktoria Mesteri – Maďarsko, 3. Polina Kozaeva – Rusko, 3. Kamilla Tsibirova – Rusko, 5. Maria Melnikova – Rusko, 6. Kitti Bitterová – Slovensko, 7. Anastasia Ceres – Moldávie, 8. Andrea Bímová – Česká republika, USK Praha.