2017 rok československých legií

8. říjen Památný den sokolstva - média/2016 / 13.10.2016

Letos 8. října uplynulo 75 let od tragických událostí, kdy byla výnosem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Při tzv. „sokolské akci“, v noci ze 7. na 8. října 1941, gestapo zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Tento den se stal Památným dnem sokolstva, při němž si Česká obec sokolská každoročně připomíná padlé sokoly, kteří ve více než 150leté historii Sokola neváhali položit své životy za demokracii a svobodu své vlasti. Letošní pietní akce se v tento den konaly jak v Tyršově domě v Praze, tak v řadě sokolských jednot a žup.

Česká televize Studio 6 víkend a Studio 6 odvysílala dva rozhovory o událostech 8. října 1941:

Studio 6 víkend, sobota 8. října 2016, rozhovor s br. Zděnkem Mičkou, vzdělavatelem ČOS, podívejte se zde.

Studio 6, úterý 11. října, rozhovor s jednatelkou vzdělavatelského odboru ČOS Kateřinou Wágnerovou, podívejte se zde.

Telefonický rozhovor s Kateřinou Wágnerovou v pátek 7. 10. 2016 uskutečnil ČRo Radiožurnál.