2017 rok československých legií

Jakub Holuša, atletika, olympionik RIO 2016, T. J. Sokol Opava nyní TJ Dukla Praha / 03.02.2017

Jakub Holuša

Datum narození: 20.02.1988

Oddíl: TJ Dukla Praha , odchovanec atl.oddílu T. J. Sokol Opava

Trenér: začínal s Janem Škrabalem v Opavě a dnes jej trénuje Jiří Sequent

Disciplíny: 800, 1500 m

Úspěchy: 2005: MS17 2000 př./7.; 2007 Hengelo 3000 př./1.; 2008: HMS 800/R; 2008: OH 800/R; 2009: ME22 800/R, 1500/3.; 2010: HMS 800/5.; ME 800/5.; 2011: HME 1500/5.; 2012: HMS 800/2.; ME 800/5., 4x400/5.; OH 800/R; 2014: HMS 1500/5., ME 1500/F-DNS; 2015: HME 1500/1, MS 1500/R, 2016: HMS - 1500/2, OH - 1500/SF/17

Opavský Jakub Holuša začal s trenérem Janem Škrabalem, který jej přetáhl od orientačních běžců,trénovat atletiku na ZŠ Englišova v atletickém klubu T. J. Sokol Opava. Začal jako běžec nad pevnými překážkami a příkopem, v seniorské kategorii pokračoval středními tratěmi, zejména osmistovkou. V Opavě už od žákovského věku byl oporou mládežnických družstev a nebyl pro něj problém ani desetiboj. Jeho první mezinárodní účast v dresu Sokola Opava bylo hned dorostenecké mistrovství světa v Marakéši (2005) právě na 2000 m steeplechase. Jakub bez větších potíží postoupil do finále, v němž vylepšil svůj osobní rekord na 5:43.49 nad dosavadní národní. Skončil na sedmém místě, spolu s šestým Japoncem Kikučim jako jediný neafrický běžec v bojích o medaile. Cenný kov vybojoval svěřenec Jana Škrabala o dva roky později (2007) na mistrovství Evropy juniorů v Hengelu a bylo to zlato. Pro atletický oddíl Sokol Opava to byl největší historický úspěch. V těsném finiši byl nejúspěšnější ze čtveřice závodníků, titul navíc získal v osobním rekordu 8:50.30 - o témeř deset sekund. "Byl to napínavý závod," svěřil se šampion v cíli. "První kilometr opravdu rychlý, druhý byl moje tempo a třetí znovu velmi rychlý. Stýpl je na mě příliš dlouhý, proto jsem velmi štastný, že jsem vyhrál." Naznačil také, že to byla jeho derniéra na této trati ve velkém závodě. "Budu teď běhat 1500 m, protože vím, že za 3:43 můžu získat na příštím šampionátu do 22 let medaili. 8:30, které bych potřeboval na stýplu, je pro mě příliš těžké," přiznal s úsměvem. Slova z Hengela začal poctivě plnit v následujícím roce 2008. V halové sezoně splnil limity na světový šampionát dospělých dokonce na 800 i 1500 m. Nakonec si ve Valencii vybral start na kratší trati (halový OR 1:47.37), v rozběhu si nevedl špatně, zaplatil ale nováčkovskou daň. V cílové rovince přehlédl dotírajícího Španěla Olmeda, který jej na šachovnici připravil o druhé postupové místo. V letní sezoně už se soustředil Jakub takřka výhradně na půlku a dokázal na ní splnit velmi ostrý limit na OH osobním rekordem 1:46.15. V průběhu pekingského rozběhu na OH byl aktivní, na šestistovce se zařadil na třetí místo a doufal ve svůj skvělý finiš. V něm se však mezi přímo postupující dvojici nedostal a čas 1:48.19 mu cestu do semifinále také neotevřel. Skončil tak na děleném 41. místě.

Rok 2009 znamenal pro Kubu změnu-přestoupil do Dukly Praha a stal se svěřencem Josefa Vedry. Na ME do 22 let v Kaunasu běžel 1500 m a ve finále doběhl třetí, když v hromadném finiši uplatnil své rychlostní dovednosti. K prvenství by musel předvést výkon ještě o 27 setin rychlejší než jeho 3:51.46, na stříbro by stačilo ubrat dalších 13 setin. Začátkem roku 2010 se Jakub pasoval do role nejpříjemnějšího překvapení haly. Ve svém třetím závodě zaběhl čas 1:46.09, který vlastně jen administrativně nebyl uznán jako národní rekord. Na HMS v Dauhá pak prošel až do finále, kde bral nakonec skvělé páté místo. Jakub se výrazně posunul v anketě Atlet roku, kde obsadil čtvrtou příčku.

Na halu 2012, a především její vrchol, se však dokázal parádně připravit. Když se v Istanbulu probil přes dvě kola mezi nejlepších šest, mohl začít pomýšlet na medaili, a svou šanci takticky i rychlostně vyzrálým způsobem proměnil. Při náběhu do druhého okruhu za tempo razantně vzal polský favorit Kszczot, Jakub se bez větších potíží chytil, udržoval se v kontaktu s čelem, zvládl souboje na lokty se soupeři a do posledního okruhu vbíhal na třetí pozici. V něm prokázal největší zrychlení Etiopan Aman, jenž se objevil v cíli po 1:48.36, za ním si však o 26 setin zpět dospurtoval pro stříbro český půlkař! Mistrovství Evropy, na něž se připravoval již pod vedením Dalibora Kupky, přineslo Jakubovi další páté místo do sbírky, k medaili opět chyběly setinky. podzim, kdy už se dohodl na trenérské změně a začal s přípravou ve skupině. Po přechodu do nové skupiny Jiřího Sequenta Jakub Holuša opětovně nalezl správný kurz a v roce 2014 slavil úspěchy na patnáctistovce, na níž se nově zaměřil. Jeho časy atakovaly přední místa národních historických tabulek, V hale rekord časem 3:38.79 pokořil, v létě od letitého zápisu Jana Kubisty zůstal vzdálen jen necelé čtyři desetiny. Na HMS byl pátý, zazářil na ME družstev, jen z evropského šampionátu, kde chtěl zaútočit na medaili, ho předčasně odvolaly zdravotní obtíže. Zimní část sezóny 2015 přinesla Kubovi nejvýraznější úspěch kariéry. Před domácím publikem při HME v Praze ohromujícím finišem vybojoval zlato na patnáctistovce, navíc ve vylepšeném českém rekordu 3:37.68. V létě předváděl výborné výkony, které vyšperkoval dlouho vyhlíženým zdoláním Kubistova rekordu. Na diamantovém mítinku ve Stockholmu zaběhl 3:34.26. Nechyběl v top 10 "Atleta roku", ba co víc, druhým místem dosáhl svého vůbec nejvyššího výsledku.

Rok 2016 zahájil Jakub na výbornou. Na halovém světovém šampionátu v Portlandu totiž vybojoval stříbrnou medaili, když zaostal za vítězným Američanem Centrowitzem o pouhých osm setin. „Myslím, že se nám povedla závěrečná příprava. Vsadili jsme vše na jednu kartu a vyšlo to. Navíc nám pomohl aklimatizační kemp v Chula Vistě. Většina elitních mílařů přijela do Ameriky až ve středu před HMS a pak je velmi těžké dobře zazávodit. Ve finále mi hrálo všechno do karet a těší mě, že jsem prodal, na co jsem měl," uvedl po návratu.