150. výročí založení Sokola v Polsku / 20.02.2017

Česká obec sokolská se připojuje k dlouhému zástupu gratulantů a přeje spřáteleným polským sokolům zdravé tělo i zdravý duch a do dalších let mnoho radosti při naplňování všestranného tělovýchovného, sportovního a kulturního programu pro členy i veřejnost.

Sokol v Polsku oslavil 150. výročí od založení první sokolské organizace na (tehdejším) polském území počátkem roku 2017. K tomuto založení došlo 7. 2. 1867 ve Lvově.

U příležitosti oslav byla rovněž uspořádána konference o historii Sokola v Polsku, na které vystoupil s hlavním projevem historik a bývalý starosta Sokola v Polsku br. Andrzej Bogucki.

Oslavy našly odezvu i v Radiu Lodž, kde po celý týden byly vysílány pořady se sokolskou tématikou.

V pátek 10. února pak bylo toto výročí i na pořadu jednání Polského Sejmu, kam byli pozvání i sokolští představitelé a bylo poděkováno za jejich činnost a zdůrazněna role, kterou polský Sokol hrál v dějinách země.

Hlavní část oslav proběhla ve slavnostních prostorách budovy Polské národní banky v Lodži. K tomuto významnému výročí byla vydána pamětní mince vytvořená slavným polským medailérem Robertem Katowitzem.