Objednávejte sokolské kalendáře na rok 2023
Nástěnný kalendář je pozoruhodným cyklem

25. 11. 2022

V sokolském eshopu jsou naskladněny kalendáře na rok 2023. Stolní varianta mapuje dění v České obci sokolské v letošním roce. Zařazeny jsou do něj fotografie mapující sokolskou činnost v roce 160. výročí založení našeho spolku, které nám zástupci tělocvičných jednot a sokolských žup zaslali. O nástěnném kalendáři se dozvíte v aktualitě na webu.

Pro nástěnný nástěnný kalendář jsme se v letošním roce spojili s fotografem Janem Jirkovským, který sám o sobě říká, že na fotografiích potřebuje mít lidi a baví ho zkoušet pořád něco nového. Nové záběry, netradiční pohledy a nové postupy. Živá fotografie je vlastně kronikou doby," říká ke své fotografické práci Jan Jirkovský. Netradiční pohledy a záběry naleznete také v jeho nástěnném kalendáři.

K dispozici je také tradiční stolní kalendář, který mapuje dění v našem spolku v letošním roce.

Oba kalendáře můžete objednat na uvedených lincích sokolského eshopu.

Přečtěte si, co o sérii fogografií nástěnného kalendáře napsal Petr Volf, kritik umění a kurátor:

Ve stavu beztíže

Pozoruhodný cyklus fotografií Jana Jirkovského (*1973) přibližuje atmosféru pražských sokoloven nejen ve Vršovicích, Hodkovičkách, na Kampě a Vinohradech, ale také v Libni. Jedná se o velmi propracovaný, kompaktní a vyvážený soubor, který lze považovat za upřímnou poctu pohybu.

Černobílé snímky okamžitě vtahují do hry, máme pocit, že se stáváme téměř jejich součástí. Dobrá fotografie totiž bourá bariéry, otevírá dveře, nechává nás nahlédnout za oponu, která by jinak zůstala zatažená. V tom je nezastupitelná. Spolu s protagonisty fotografií tudíž můžeme nejen sdílet sounáležitost ke kolektivu a radost z vítězství, ale užívat si i stavu beztíže, posilovat, skákat, zápasit nebo překonávat fyzické omezení, a tak se zocelovat. Jan Jirkovský zachycuje nejrůznější emoce doprovázející sportování, ať už se odehrávají v jakémkoliv věku. Jsme si rovni. K tomu, abychom byli spokojení, nemusíme usilovat o medaile ani o rekordy, stačí jen dosáhnout správné tepové frekvence a vhodně vynaložit sílu, která nás zase posune o kousek dál, než jsme byli včera. Opakováním se zdokonalujeme.

„Hned po první návštěvě jsem byl doslova uhranutý,“ vzpomíná Jan Jirkovský na počáteční fázi, kdy se jeho cyklus začínal formovat. „Krásná tělocvična v pražské Libni mi doslova učarovala. Obdivoval jsem ten pevně daný řád v podobě nástupů, pozdravů a celkové disciplíny. Přitom vše ale probíhá ve vzájemném respektu a naprosto kamarádském přístupu. Na tréninky sokolské všestrannosti se zde schází hned několik generací dohromady. To mě také ohromilo. V jednu chvíli je totiž možné sledovat nejen svalnatého cvičence při šplhu na laně, ale třeba i malou holčičku, která se pokouší o své první krůčky na kladině.“

Je znát, že se Janu Jirkovskému podařilo stát se součástí děje, který zaznamenával. Splynul s prostředím, získal si jeho důvěru, aby mohl podat bezprostřední svědectví o platnosti sokolského hesla „Ve zdravém těle zdravý duch“, k němuž odnepaměti patří propojení fyzických aktivit s těmi kulturními a uměleckými. Miroslav Tyrš, původním zaměřením historik umění, by z tohoto následnictví vyjádřeného v kalendáři pro rok 2023 měl určitě radost.