Památný den sokolstva
slavili sokolové i veřejnost

09. 10. 2020

Sokolské vlajky na všech hejtmanstvích v Česku i na budově Magistrátu hlavního města Prahy, kokardy připnuté na oblečení redaktorů a moderátorů České televize a samozřejmě pietní akty po celém Česku. Tak proběhl včerejší Památný den sokolstva, který se, letos už podruhé, slavil jako významný den České republiky.

Oslavy Památného dne sokolstva se i přes přísné hygienické podmínky opravdu vydařily. Už ve čtyři hodiny v noci na 8.10. vyjely z depa Dopravního podniku hl. města Prahy tramvaje a autobusy ozdobené českou a sokolskou vlajkou. Ta visela na hromadných dopravních prostředcích také v Brně, Hradci Králové, Jihlavě, Liberci, Mladé Boleslavi a v Prostějově.

PDS starostka

„Historie Sokola ukazuje, jak je náš spolek úzce spojen s českou společností a samostatnou republikou. Sokol je vlastenecký v nejlepším slova smyslu a občanství patří mezi pět nejdůležitějších hodnot našeho spolku,“ uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Po osmé hodině vyvěsil sokolskou vlajku na Magistrátu hl. města Prahy za přítomnosti starostky ČOS Hany Moučkové primátor Zdeněk Hřib. O dvě hodiny později proběhla na Pražském hradu přehlídka sokolských praporů a Sokolská stráž se zapojila do Hradní stráže.

PDS politici

Ve tři hodiny odpoledne došlo k slavnostnímu pietnímu aktu v Tyršově domě. V přímém přenosu ČT24 se ho zúčastnila opět starostka ČOS Hana Moučková, Radek Vondráček, předseda Sněmovny PSP ČR, Miloš Vystrčil předseda Senátu PSP ČR a Dagmar Evaldová – poslední žijící přímá svědkyně „Akce Sokol“.

„Velmi si toho, jak Česká televize k Památnému dni sokolstva přistoupila, vážíme. I díky jejímu vysílání se „Akce Sokol“ dostala do širokého povědomí veřejnosti. Díky patří ale i dopravním podnikům ve zmíněných městech a všem hejtmanstvím a pražskému magistrátu,“ uvedl Marek Tesař, výkonný ředitel ČOS.

PDS Daniela

Na noc ze 7. na 8. října 1941, kdy gestapo v rámci „Akce Sokol“ zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot, vzpomínali sokolové a nejen oni po celém Česku. Jejich sestry a bratři byli tehdy mučeni, vězněni a následně deportováni do koncentračních táborů. Téměř nikdo z nich se konce války nedožil.

Celý den byl zakončen Večerem sokolských světel, kdy sokolové vypouštěli do řek lodičky se svíčkami. Vzhledem k nouzovému stavu a protikovidovým opatřením šlo o spontánní akce.