Česká obec sokolská

Připojte se k Pomněnkovému dni - 25. 5
upozorňujícímu na pohřešované děti

06. 05. 2022

Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný POMNĚNKOVÝ DEN, je každoročně připomínán 25. května. Jako symbol tohoto dne byla vybrána pomněnka, jejíž název v anglickém překladu zní forget-me-not. Tedy nezapomeň na mě. Základy tohoto mezinárodního dne, který připomíná osudy pohřešovaných dětí, položil případ tehdy šestiletého amerického chlapce Ethana Patze. Ethan zmizel při cestě do školy v New Yorku právě 25. května roku 1979. V tu dobu kvetly pomněnky, a přestože se rozběhlo rozsáhlé pátrání, včetně zveřejnění fotky na krabicích od mléka, nikdy nebyl nalezen. Jeho případ vedl ke snaze nalézat a následně využívat nové přístupy v případech pátrání po pohřešovaných dětech.

Policie České republiky tento významný den připomíná již tradičně a využívá jej k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí, ale i dalších osob např. seniorů. Snahou Policie České republiky bylo vždy využívat k propagaci tohoto tématu silné osobnosti a subjekty. Vítáme proto, že se nám pro letošní rok podařilo navázat spolupráci s Českou obcí sokolskou. Od této spolupráce si slibujeme především masivní šíření informací o tématu nejen mezi děti a mladistvé, kteří tvoří obrovskou členskou základnu Sokola, ale také mezi cvičitele v oddílech sokolské všestrannosti. Jsou to lidé, kteří se mohou s případy útěků v důsledku špatných mezilidských vztahů v rodině či s pohřešováním osob z řady  jiných důvodů v oddílech přímo setkat a jejich informovanost může mít velký význam v předcházení či řešení takových situací," vysvětluje vedoucí oddělení prevence policejního prezídia Zuzana Pidrmanová. 

Policie spolupracuje se zpěvákem Ztraceným

V minulém roce byla navázána spolupráce s Markem Ztraceným. Prostřednictvím krátkých spotů a textů svých písní v projektu „ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden“ zpěvák vzkazuje, že někdy se problémy zdají horší, než vlastně jsou, že se dají řešit, a že není třeba před nimi utíkat. Poselství oblíbeného interpreta cílilo zejména na náctileté. K dispozici jsou na sociálních sítích a webových stránkách Policie ČR. Prezentovány byly také v informačních tabulích Ámos vision a dalších médiích.  Cílem společného projektu „ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden“ je upozornit na problematiku pohřešovaných dětí a na mechanismus pátrání po nich. Každé video vychází z některé z písniček Marka Ztraceného a za doprovodu jeho komentářů přibližuje každodenní život, který je někdy veselý, jindy smutnější. Posluchače vybízí k vnímání, byť z pohledu dospělých malicherných, problémů dětí, které je samy nedokáží zvládnout a jako jediné řešení svízelné situace zvolí útěk. „ Když mě pan plukovník Rybár oslovil, zaujala mě ta energie a nadšení pro věc. A protože i já jsem táta a nikdy netušíme, co se může s dětmi přihodit, rozhodl jsem se myšlenku podpořit a dát veřejně vědět, že jsou tu lidé profesionálové, kteří jsou připraveni člověku v nouzi pomoci“, vysvětluje spolupráci Marek Ztracený.

Pohřešování dítěte je vždy velmi vážnou událostí, při které se aktivuje maximální počet sil a prostředků nejen Policie České republiky, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému a v poslední době i přibývajících dobrovolnických organizací. V případě pátrání po pohřešovaném dítěti, které může být ohroženo na zdraví či životě se využívá Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Díky tomuto efektivnímu nástroji se informace o pohřešování dostává velmi rychle k veřejnosti. Informace jsou šířeny zejména prostřednictvím médií nebo například tzv. přihlášením se k odběru novinek o aktuálních informacích o probíhajícím pátrání. Čím více lidí se dozví o pátrání, a čím rychleji se pátrání zahájí, tím větší je šance, že pohřešované dítě bude nalezeno.

„Při pátrání po dětech je důležitá rychlost zahájení pátrání, zapojení široké veřejnosti a také aktuálnost zjištěných informací o dítěti. I z toho důvodu je nutné při oznamování pohřešování předat policii co nejvíc informací o dítěti. Nejlépe aktuální fotografii, popis oblečení, informace o zdravotním stavu, kontakty na kamarády a další“, doporučuje plk. Mgr. Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Důležitá je komunikace. Trenéři, cvičitelé a vzdělavatelé mohou případný problém odhalit dříve, než kdo jiný

V rámci prevence je důležité s dětmi především komunikovat a z pohledu rodiče nebo osoby, které je dítě svěřeno, také mít přehled o tom, s kým se stýká, kam chodí apod. S ohledem na pandemii COVID-19 je ze statistického hlediska patrný pokles pohřešovaných dětí. I přesto Policie České republiky každoročně pátrá v průměru po 1500 dětí a některé nejsou doposud vypátrány. Ke zmiňovanému poklesu došlo zejména z důvodu distanční výuky, home office rodičů, uzavření některých provozoven a samozřejmě v důsledku vládních opatření, která omezovala pohyb osob. Vzhledem k tomu, že se situace kolem pandemie zmírňuje a děti se vracejí po delší době do kolektivu, je nutné vnímat jejich chování. Po dlouhé době odloučení od vrstevníků může pro ně být náročné opětovné navázání sociálních kontaktů.

Pravděpodobně každý z nás v minulosti zaznamenal toto oznámení v médiích: DÍTĚ V OHROŽENÍ. V České republice se každoročně pátrá přibližně po dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení a využívají se k tomu nejen všechny složky Integrovaného záchranného systému, ale i dobrovolníci z řad veřejnosti. Policisté mjr. Martin Kaiser a kpt. Petr Bureš přišli s nápadem mobilní aplikace ECHO, která výraznou měrou zvyšuje šanci na jejich nalezení a jejíž maximální rozšíření mezi uživatele chytrých telefonů může výrazně zkrátit dobu, po kterou se dítě hledá.

Právě snaha o větší informovanost veřejnosti k problematice pohřešovaných dětí a tím i efektivnější a rychlejší pátrání nás motivuje ke každoročnímu připomínání Pomněnkového dne. Informace se snažíme šířit mezi co nejvíce dětí, rodin i pracovníků, kteří se profesně či volnočasově dětem věnují.

Zapojte své svěřence do tohoto dne. Stáhněte a vybarvěte si pomněnku

Budeme velmi rádi, pokud spolu s námi v letošním roce myšlenku Pomněnkového dne podpoříte. Pro členy Sokola, především pro trenéry, cvičitele a vzdělavatele, kteří pracují se žactvem a mládeží,jsme ke stažení, vytištění a vybarvení s jejich svěřenci připravili obrys pomněnky. Stačí si květinu stáhnout a dát k dispozici dětem. Budeme rádi, když nám pošlete fotografie, jak si je děti vybarvily. Materiál ke stažení je zde  Děti pak mohou vymyslet její umístění na sportovní oděv nebo její zakomponování do obrázku či jiného uměleckého ztvárnění. Věříme, že společně dokážeme šířit poselství dobrých mezilidských vztahů a skutečnosti, že všechny problémy mají své řešení, kterým rozhodně není útěk, k co největšímu počtu dětí.

Pomněnky ke stažení jsme také nahráli do dokumentů ke stažení jednotlivé kytičky jsou zde, zde a zde

 

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace