V Praze se sešel Výbor ČOS
přijal návrh rozpočtu na rok 2023, odmítl vracení známek

03. 12. 2022

V sobotu 3. prosince se do auly Michnova paláce sjeli vyslanci sokolských žup a tělocvičných jednot na druhé jednání Výboru České obce sokolské ve volebním období 2022-2025. Probíralo se dění za posledního půl roku (první zasedání Výboru ČOS bylo na konci června při Sjezdu ČOS) a diskutovalo se také o financování roku příštího i XVII. všesokolského sletu v roce 2024: Velkou diskusi vyvolala také žádost o možnost vracení nepoužitých členských spolkových známek pro rok 2022.

Úvodní slovo 2. zasedání Výboru ČOS v tomto volebním období, měla jako tradičně sestra starostka Hana Moučková. Přivítala všechny, obzvláště pak ty, kteří jsou stále v tomto sboru nováčky. Popřála všem hodně elánu, protože ten je pro práci pro ostatní velice důležitý.  „Finanční prostředky pro rok 2022 byly poskytnuty až na konci června. Sami vidíte, že situace není jednoduchá, získávání prostředků z NSA je složité. Chvíli jsme vydechli, ale období finanční nejistoty je opět zde,“ řekla sestra starostka Hana Moučková.

Sestra starostka se sejde s novým předsedou NSA

„Nový předseda Národní sportovní agentury Filip Šebek mne oslovit krátce po svém jmenování a požádal o schůzku, kdy probereme současnou situaci, stav plánovaného financování,“ řekla sestra starostka přítomným členům Výboru ČOS.

Podotkla také, že často zmiňovaná novela Zákona o podpoře sportu se věnuje jen změnám v systému řízení Národní sportovní agentury, který bude svěřen 10 členné dozorčí radě, kterou rovným dílem jmenuje Poslanecká sněmovna a Senát Parlamentu České republiky. „O tom, co nás trápí, systém financování a celá řada dalších nuancí, které vnímáme jako ti, kdo se tímto zákonem řídí, v avizované novele není ani slovo. Zmiňována je také vyšší podpora sportu, ale těchto návrhů už jsem slyšela celou řadu, takže jsem k těmto číslům velmi skeptická. Budu však velmi mile překvapena, když k avizovanému navýšení dojde,“ řekla v úvodním projevu starostka ČOS Hana Moučková

Velmi intenzivně pracujeme na financování XVII. všesokolského sletu. „Předsednictvo ČOS má za úkol zajistit XVII. všesokolský slet. Je řada akcí, které se zde konají a mají státní záštitu. Cítím - a velmi mne to trápí - že se politici chovají ke sletu, který je svébytná česká záležitost, macešsky. Jedinou garancí je vládní záštita, o kterou se teď na řadě jednání s bratrem Markem Tesařem snažíme,“ vysvětlila Hana Moučková.

Vracení známek nebude možné, rozhodl Výbor ČOS

Vyslanci Výboru poté schválili plán rozpočtu hlavních činností na rok 2023, velká diskuse se strhla o možnosti vracení letošních spolkových známek, které sokolská župa či tělocvičná jednota z nějaké důvodu neupotřebí. Názor vyslanců byl rozpolcen a podle toho dopadlo i hlasování PRO vracení 27, PROTI vracení 26 a zdržel se 1. Návrh na to, aby bylo umožněno vracení členských známek NEBYL přijat.

I. místostarosta ČOS a ředitel Ústřední školy ČOS Martin Chlumský mluvil o stavu Elektronizace členské základny (ECZ) a další krocích elektronizace Sokola, které jsou nutné pro práci činovníků tělocvičných jednot i sokolských žup (rejstřík sportů, elektronický podpis - k němu bude připravena metodika br. Jaroslavem Ševčíkem)

br. Martin Chlumský také upozornil na to, že v roce 2023 budou automaticky zřízeny datové schránky pro jednoty a přístupové údaje by měly přijít všem členům výboru jednoty či župy. „Doporučuji zvolit jednoho člena výboru, který bude zprávy z datové schránky archivovat, protože tam nezůstávají trvale,“ upozornil Martin Chlumský.