Sokolovny znovu otevřou brány veřejnosti, letos ve dvou hlavních termínech / 20.09.2018

Už počtvrté se v druhé polovině září otevřou brány sokoloven ve všech regionech České republiky. Celorepublikový den s historií a architekturou Sokola si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí.

Letos se do projektu Noc sokoloven zapojí zhruba stovka objektů, a to ve dvou hlavních termínech – 21. září a 29. září. Akce je letos součástí projektu Evropské komise s názvem Evropský týden sportu, který v ČR koordinuje Český olympijský výbor. Seznam zapojených sokoloven a informace o programech najdete ZDE.

Návštěvníci si například v Přerově budou moci prohlédnout zákulisí unikátního loutkového divadla, v Kladně bude připraven program v prostorách známého biografu Sokol, velmi cenné a výjimečné sokolovny se otevřou třeba v Lelekovicích, Bzenci, Sokolči, Praze- Řeporyjích, Moravských Budějovicích, Poděbradech nebo v Předslavi.

Tradičně je bohatý program připraven v Tyršově domě, a to po oba termíny. V pátek 21.9. jsou připraveny například prohlídky Tyršova domu včetně nočního výstupu na střechu s úchvatným výhledem na Prahu, výstava o slavné legionářské historii, bezplatný vstup do nejstaršího krytého bazénu v Praze nebo loutkové divadélko a koutek pro děti. V sobotu 29.9. bude program zaměřen sportovně, návštěvníci se budou moci zapojit do workshopů takových sportů, jako je parkour, rokenrol, ropeskipping, breakdance, stolní tenis nebo musherských disciplín. Vrcholem programu pak bude noční Fit běh Petřínem pod vedením zkušeného atletického trenéra, který povede parkem s nejkrásnějšími výhledy na město.

Do dnešních dnů se zachovalo asi 750 sokoloven, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. Kromě toho vidíme na sokolovnách stavební etapy, proměny jejich funkcí či změny životního stylu společnosti.

V únoru roku 1862 vznikla jednota s pozdějším názvem Sokol Pražský a její členové cvičili postupně ve třech pronajatých prostorách. Některé z nich však byly nevyhovující, a proto se starosta jednoty Jindřich Fügner rozhodl koupit pozemek v dnešní Sokolské ulici, aby společně postavili první sokolskou tělocvičnu – sokolovnu. Tenkrát ještě nemohli tušit, že po vzoru prvních jednot budou vystavěny stovky dalších sokoloven nejen ve městech, ale i v městečkách a vesnicích.