Přebory OS – Národní házená

Úspěch družstva žen TJ. Sokol Tymákov

Sezóna 2018/2019 byla pro naše prvoligové ženy snovým ročníkem. Za celý rok neutrpěly ani jednu porážku, nenašly přemožitele a došly si pro pohár mistra České republiky s čistým štítem.

V podzimní části probíhalo vše hladce a holky přečkaly zimu na té nejvyšší příčce a bez prohry.

V březnu se odehrálo dvoudenní finále českého poháru v Chomutově. Jejími soupeři byly ženy ze Staré Vsi nad Ondřejnici, TJ Sokol Dobruška a TJ Přeštice. Hned na úvod sobotního dopoledne porazily Starou Ves 25:15, v odpoledních hodinách pak souseda z Přeštic 26:15. Rozhodovalo se tedy až druhý den, kdy Dobruška rovněž za celou sobotu nenašla protivníka. Naše holky porazily své soupeřky 17:13 a došly si tak pro pohár vítěze s celkovým skórem 68:43 a bez ztráty bodu. V individuálním hodnocením byla vyhlášena nejlepší brankářkou Tereza Kuglerová a Michaela Bittnerová jako nejlepší útočnice.

Zimní přestávka utekla jako voda a na naše ženy čekalo jaro a ta nejdůležitější část soutěže. Po pár kolech skončila základní část a čekala je nástavba, kdy stále byly bez ztráty bodu.Po prvních třech utkáních bylo vše rozhodnuto, a tak si společně řekly, že jejich vítězství tentokrát bude, dotáhnout to do konce bez ztráty kytičky, a tak se také povedlo... S celkovým skórem 419:242 a s celkovým počtem 40 bodů si převzaly titul mistra republiky v kategorii I. liga žen již po páté v řadě a poosmé pro Tymákov. A co na to trenérka? "Dotáhly jsme to do zdárného konce. Holkám se podařilo odehrát sezónu bez porážky v dorostu, ale v ženách to má samozřejmě větší váhu. Neprohrály jsme ani v poháru. Opravdu skvělý ročník"...

Reprezentační utkání Čechy - Morava se letos konalo v dalekém městě Studénka. I v tomto utkání měl náš klub své zastoupení. V brance Čech Tereza Kuglerová. V obraně Lucie Václavíková, Jitka Protivová, Karolína Mertlová a v útoku pak útočná dvojice Pavla Šmídlová a Michaela Bittnerová. Trenérkou výběru je Václava Šmídlová. I na druhé straně měl Tymákov své zastoupení, a to v podobě brankářky Márii Zelezníkové. Ženy Čech porazily výběr Moravy 8:5. Při této akci bylo i předávání házenkářky roku za rok 2018. Tereza Kuglerová byla na 5.místě, Jitka Protivová na 3.místě a házenkářkou roku se stala Pavla Šmídlová. Gratulujeme!

Další významnou událostí v našem oddíle je, že jsme se rozrostli v řadách mistrů. Čestný titul v národní házené (m.n.h) byl v únoru předán na Sokolském bále kapitánce žen Michaele Bittnerové, o pár měsíců později, v červnu, při předávání medailí brankářce Márii Zelezníkové. Gratulujeme.

2018

Ve 2. polovině června proběhly na různých místech naší vlasti vrcholné akce svazu národní házené – Mistrovství České republiky a Poháry mládeže, kam se kvalifikovala nejúspěšnější družstva z celých Čech a Moravy. Jako každým rokem se mladí sokolští sportovci mohli pochlubit nejedním pěkným úspěchem. Nejlépe si vedly dorosty Sokola Krčín. Jak chlapci na mistrovském turnaji ve Stupně tak i děvčata před domácím publikem vybojovali tituly vicemistrů republiky, když se museli sklonit pouze před svými soky ze západních Čech, které v současnosti národní házené jednoznačně dominují na všech frontách. Starší žáci téhož oddílu vybojovali bronzové medaile na mistrovství ve Studénce. Jejich oddílové kolegyně pak obsadily 5. místo na závěrečném turnaji v Modřanech. Vynikajícím způsobem se také dařilo dorostenkám Sokola Bakov, které pro tuto středočeskou sokolskou baštu po delší době vybojovaly opět cenný kov, když na již zmíněném mistrovství v Krčíně obsadily 3. příčku. Méně se již dařilo starším žákům tohoto oddílu, kteří na svém mistrovském turnaji skončili poslední. Bohatší zastoupení měla ČOS na méně prestižních pohárech mládeže. Mezi mladšími žačkami na domácí půdě vybojovaly borkyně Sokola Tymákov 2. místo a zdatně jim sekundovaly také jejich sestry ze Sokola Bakov, které skončily 4. Hned trojí zastoupení měla naše Obec v kategorii mladších žáků, kterou hostila Dobruška. Pohříchu zástupci Sokola startovní pole na tomto turnaji uzavírali: 4. Tymákov, 5. Bakov a 6. Dobruška. Mnohem veselejší už to bylo v Oseku nad Bečvou, kde si daly dostaveníčko starší žačky a házenkářky Sokola Tymákov zde suverénním způsobem zvítězily. Dívky z Dobrušky pak skončily předposlední, když si v některých utkáních vybraly trochu smůly. Mezi dorostenkami se znovu pochlapily tymákovské sportovkyně, které v klání probíhajícím v Blovicích obsadily 3. místo a konečně v kategorii dorostenců, která se odehrávala v Nýřanech, brali národní házenkáři Sokola Dobruška 4. místo a jejich bratři z Bakova zde skončili sice poslední, nicméně s poměrně mladým a perspektivním kádrem. Celkově tedy representanti sokolských jednot vybojovali na Mistrovstvích České republiky 2 stříbrné a 1 bronzovou medaili a přidali na pohárech mládeže jednom 1., 2. i 3. místu. Oproti minulým letům se jedná o nepatrný ústup ze slávy, přesto výsledky sokolských družstev na výše zmíněných vrcholných akcích bezpečně dokazují, že o budoucnost naší původní míčové hry v oddílech NH sokolských jednot je velmi dobře postaráno.