Jablonecké sokolovně se vrací
její někdejší lesk a sláva

05. 05. 2024

Jablonečtí sokolové úspěšně zakončili projekt na oživení sokolovny nazvaný Hledání ztracené identity. Za dva roky trvání projektu, který byl podpořen z Fondů EHP, se sokolům podařilo oživit nejen kulturní a společenský život v sokolovně, ale také v jejím okolí. V budově proběhly na dvě desítky kulturních akcí, vznikla stálá expozice i dočasné instalace. O tom, že jablonecký Sokol plánuje ve svém rozvoji pokračovat i nadále, svědčí mimo jiné i nový záměr Arena.

"Když se po dvouletém naplňování projektu ohlédneme, tak jej bez obav můžeme hodnotit jako úspěšný. Naším cílem bylo otevřít budovu nejen sportu, ale také kultuře a společenským aktivitám. To se nám podařilo a zároveň jsme se ujistili, že tyto aktivity do sokolovny stále patří," uvádí starostka jabloneckého Sokola Jitka Skalická.

Snahu ocenila i široká veřejnost. Jablonečtí ispořádali 13 akcí, pět besed a seminářů, pět vernisáží a bezpočet komentovaných prohlídek. "Na kterých jsme přivítali stovky návštěvníků. Vznikla také nová tradice uměleckého festivalu FEST-UM," říká Skalická.

Projekt byl završený představením nového záměru Arena, který bude zastřešovat kulturní a společenské aktivity v sokolovně. Název odkazuje především na význam samotné budovy, která v době svého vzniku byla vůbec největší stavbou svého druhu v Rakousku-Uhersku.

Zároveň se hlásí k současnému významu míst se stejným pojmenováním, kde se konají ty nejvýznamnější společenské, kulturní a sportovní události. Označení Arena také respektuje česko-německou historii budovy, když se o její rozvoj zasloužili jak turneři, tak sokolové a další sportovní organizace v letech 1950 až 1989.

Budova jablonecké sokolovny má tak ambici navázat na svůj historický odkaz, ale také dál rozvíjet svůj význam nejen pro město, ale i celý region. „Vznik navazujícího záměru byl logickým vyústěním naší práce.” říká Jitka Skalická a dodává: „Pod názvem Arena představíme v květnu také knihu, která přibližuje nejen samotnou budovu, ale i její uživatele. Rozhodně tím však nekončíme. Dotace nám pomohla nastartovat proces, který má smysl. Důkazem je, že lidé znovu vnímají budovu jako otevřené a živé místo setkávání a věříme, že si uvědomují i její historický a současný význam.”

Hledání ztracené identity je financováno z Fondů EHP. Celkově bylo na projekt, který byl financován po dobu dvou let, vyhrazeno přes šest milionů korun. www.eeagrants.cz

Více informací k akcím je k dispozici na https://www.sokol jablonec.cz/cs/hledani-ztracene-identity.html

Kontakt:

Jitka Skalická, starostka jabloneckého Sokola