Vyvrcholily oslavy 150 let vídeňského Sokola / 23.10.2017

O víkendu 20.–22. října vyvrcholily ve Vídni oslavy 150. výročí vzniku první sokolské jednoty v Rakousku, Sokola Vídeňského. Bohatého programu oslav se zúčastnili starostka České obce sokolské a Světového svazu sokolstva Hana Moučková a představitelé členských organizací Světového svazu sokolstva, velvyslanec ČR v Rakousku Jan Sechter a další významní hosté. Členy Světového svazu sokolstva přivítal na radnici v první den oslav starosta Vídně Michael Häupl, který také poskytl záštitu sobotnímu gala večeru.

Oslavy významného jubilea rakouského sokolstva zahájila v pátek v podvečer mše svatá v křížovnickém kostele Karlskirche, na níž ve 20.00 hodin navázal hudební večer v Komorní opeře. Na něm vedle řady sólistů vystoupil také Symfonický orchestr Sokola Brno I či vídeňský pěvecký sbor Lumír. Sobotní oslavy zahájilo veřejné vystoupení cvičebních a tanečních složek v Union Sport Zentrum Hietzing – diváci zde zhlédli ukázková cvičení žactva a dorostu, ukázky z činnosti Vlastenecké omladiny, vystoupení sester z Trenčína a souboru Marjánka, ukázkové tréninky volejbalu, florbalu, stolního tenisu a fitness, cvičení staršího členstva. Veřejné vystoupení uzavřela Show dance. Od 18.30 hodin byla na vídeňské radnici vernisáž sokolské výstavy.

Víkendové oslavy vyvrcholily v sobotu Gala večerem, který se od 20.00 hodin konal ve vídeňské radnici. V jeho úvodu vystoupili se stručnými zdravicemi zástupci města Vídně, Ministersva zahraničí ČR, Senátu PČR a starostka České obce sokolské a Světového svazu sokolstva sestra Hana Moučková, která v úvodu blahopřála vídeňským sokolům k významnému a úctyhodnému jubileu jejich spolku. „Rakouské sokolstvo si nesporně zaslouží úctu – obdobně jako v českých zemích i ono prošlo řadou obtížných historických období, kdy čelilo zákazům a pronásledování, aby vždy opět povstalo, obnovilo svoji činnost. Ať již to bylo v době 1. světové války a při následném rozpadu Rakouska-Uherska, nebo v době obsazení Rakouska nacistickým Německem, či po skončení 2. světové války,“ řekla Hana Moučková. „Sokol v Rakousku ale musel řešit specifické situace, které žádné jednoty v jiných zemích v podstatě neznaly – odliv a příliv členů do nebo ze staré vlasti, z Československa. Nebyly to jistě situace lehké, ale rakouské sokolstvo se s nimi vypořádalo, překonalo obtíže s tím spojené. I to potvrzuje sílu sokolského ducha, který v sobě máte.“ Poté vystoupil starosta Sokolské župy rakouské Thomas Frey-Materna, který všechny přítomné přivítal na oslavách 150. výročí vzniku Sokola Vídeňského.

Oslavy 150. výročí založení Sokola Vídeňského se rovněž staly důstojnou příležitostí k zasedání rady Světového svazu sokolstva, které se konalo ve Vídni v neděli 22. října.