Tato akce již proběhla!

Premiéra představení Naši furianti – Divadlo pod Petřínem / 29.11.2017

Kdy: pondělí, 4. prosince 2017 od 19:00 hod.
Kde: Vršovické divadlo MANA (50°4'8"N, 14°27'14"E)

Divadlo pod Petřínem, z. s. při T. J. Sokol Kampa si Vás dovoluje pozvat na premiéru divadelního představení Naši furianti, která proběhne v pondělí 4. prosince 2017 od 19:00 hodin ve Vršovickém divadle MANA.

Divadelní hra Naši furianti od Ladislava Stroupežnického byla nastudována k příležitosti slavnostního zahájení XVI. všesokolského sletu 2018 a k 100. výročí vzniku Československé republiky.

Představení bude živě doprovázet Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka.

Vstupenky lze zakoupit na pokladně divadla a e-shopu divadla. Cena vstupenky je 180 Kč.

Rozhovor s bratrem Bohumilem Gondíkem, režisérem představení Naši furianti.

Největší sokolský svátek, XVI. všesokolský slet 2018 bude slavnostně zahájen 1. července 2018 v Národním divadle. Stalo se tradicí, že bohatý program sletového týdne otevírá divadelní představení. Při této příležitosti nastudovalo Divadlo Pod Petřínem pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka divadelní inscenaci Naši furianti od Ladislava Stroupežnického. Premiéra představení se uskuteční 4. 12. 2017 ve Vršovickém divadle Mana.

Bratře Gondíku, co Tě přivedlo k rozhodnutí, že právě Stroupežnického Naši furianti budou slavnostně otevírat XVI. všesokolský slet? Rozhodoval ses mezi více hrami?

K rozhodnutí, že nastuduji pro slavnostní zahájení XVI. všesokolského sletu v roce 2018 právě Naše furianty, mne přivedla myšlenka, která vycházela ze zahájení sletu XV. před šesti lety. Česká opera se tehdy stala důstojným zahájením jubilejního roku oslav velkého sokolského výročí – 150 let založení Sokola. A to, že bychom českou dramatiku pro následující slet opouštět, mi dalo hledat vhodný text. Nedalo to moc práce. Tyl, Stroupežnický, Klicpera… Naši furianti byli mezi prvními tituly v řadě jiných a nebylo o čem přemýšlet. Je to snad nejlepší titul české divadelní dramatiky.

Příprava takového představení je jistě náročná. Kdy jste se souborem začali nacvičovat a co všechno vůbec obnáší příprava?

Příprava takového titulu je opravdu velmi náročná. Prvním úkolem je připravit text starý více než 130 let, aby vyhovoval dnešní době a zvolit takové moderní inscenační postupy, které vyhoví právě stáří napsaného příběhu.

Po přípravě od léta 2016, která všechno tohle zahrnovala, jsme zahájili v březnu letošního roku studium textu a zkoušky.

Kolik herců je ve hře obsazeno? Jedná se pouze o herce Divadla Pod Petřínem nebo jsi oslovil i někoho dalšího?

Celkem se na jevišti objeví 35 účinkujících, včetně muziky Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. V hereckém ansámblu se vedle celého Divadla Pod Petřínem objeví také herci Divadelního souboru T. J. Sokol Lázně Toušeň a 5 profesionálů, kteří hrají v různých divadlech v Praze a okolí. Je to proto, že citované sokolské soubory neměly dostatečný počet svých členů k plnému obsazení všech rolí. Oslovit ještě další sokolské soubory nebylo možné kvůli jejich vzdálenosti od Prahy. Dojíždět dvakrát týdně na zkoušky do Tyršova domu a ještě plnit dobře činnost ve svých souborech, je úkol jen těžko splnitelný.

Jednou z podmínek angažmá v připravované inscenaci byla také možnost, a spíše bych měl říci povinnost reprízování Našich furiantů po celý rok 2018, a to nejméně jedenkrát za měsíc v různých místech naší republiky.

Kdy a kde budou moci diváci představení vidět?

Představení Našich furiantů se bude hrát z části mimo Prahu a z části v Praze. Premiéra 4. 12. 2017 a lednová repríza 22. 1. 2018 se uskuteční ve Vršovickém divadle Mana. Potom už to budou zadaná představení až do listopadu 2018 a poslední naplánované představení bude opět ve Vršovicích 3. 12. 2018.

Tato akce již proběhla!