Noc sokoloven 2018 – Tyršův dům

Tyršův dům je sídlem České obce sokolské a najdete ho na adrese Újezd 450/40, PRAHA 1, Malá Strana.

Tento dům, jehož počátky sahají do středověku a za svou existenci si prošel několika přestavbami a přístavbami, se veřejnosti v rámci Noci sokoloven 2018 otevře ve dvou termínech. Nejprve v pátek 21. září 2018, kdy bude rozmanitý program od workshopů přes možnost zaplavat si v bazénu zdarma až po kulturní program, který je jak pro děti, tak i pro dospělé se zájmem o historii a architekturu Tyršova domu.  V sobotu 29. září pak bude Noc sokoloven v Tyršově domě zasvěcena výhradně sportu. Akce je letos součástí projektu Evropské komise s názvem Evropský týden sportu, který v ČR koordinuje Český olympijský výbor.

Jak se k nám dostanete:

Tramvajemi č. 12, 20, 22, 15 na zastávku Hellichova. Vstupů do areálu je víc. Po oba termíny můžete jít buď z ulice Újezd průchodem k první vrátnici (vrátnice č. 1) nebo na velké nádvoří z ulice Všehrdova či přímo z Kampy a přes druhou vrátnici (vrátnice č. 2). Na výstavu Bachmač 1918–2018, loutková představení a čtení sokolských pohádek se dostanete z ulice Újezd přes malé nádvoří se sochou Miroslava Tyrše. Pro návštěvníky Noci sokoloven v obou termínech bude vstup do budovy dobře vyznačen.


Program 21. září 2018

V 10:00 a 17:00 proběhnou komentované prohlídky Tyršovým domem.

Maximální počet účastníků na jednu prohlídku je 25 lidí. Chcete-li si být jisti, že se do tohoto počtu vejdete, můžete si místo rezervovat vyplněním této přihlášky.  Na tomto odkazu je možné si zrušit již rezervované místo. Sraz je na vrátnici č. 1. Obsazenost prohlídek můžete zkontrolovat na tomto odkazu


Mezi 17. a 19. hodinou budou v prostorách Tyršova domu probíhat zajímavé workshopy.

Od 17 do 19 hodin budou v prostorách Tyršova domu probíhat zajímavé workshopy.

1) Historický šerm v tělocvičně T2 – lektorující oddíl užívá dobové jméno – Manus Regis. Seznámí vás se základními technikami a šermířskými školami. Workshop proběhne na galerii nad tělocvičnou.

2) Trampolíny a parkour v tělocvičně T1 – přijďte si s dětmi zaskákat do velké tělocvičny Tyršova domu.

3) Karate v tělocvičně T3 – přemýšlíte, že byste zkusili toto bojové umění? Vyzkoušet si je můžete v tělocvičně T3.

Na všechny workshopy je potřeba sportovní nebo pohodlné oblečení a obuv do tělocvičny, na trampolíny ponožky!


V 18:00 a 19:00 hodin proběhne v sále Petřín loutkové představení "Zlaté srdce" v podání Loutkového divadla Kašpárek Sokola Pražského.


Vstup z ulice Újezd přes malé nádvoří se sochou Miroslava Tyrše.Ve 21:00 se vystoupá na střechu tělocvičny, kde je krásný výhled na Prahu.

Maximální počet účastníků na výstup je 25 lidí. Chcete-li si být jisti, že se do tohoto počtu vejdete, můžete si místo rezervovat vyplněním této přihlášky.  Na tomto odkazu je možné si zrušit již rezervované místo.


Bazén zdarma od 17 do 21 hodin.

Po celou dobu programu  od 17 do 21 hodin je  pro návštěvníky zajištěna možnost plavání v bazénu Tyršova domu, který je dlouhý 25 metrů, zdarma. Vstup je limitován počtem lidí! Místo si můžete rezervovat zde.

Přehled obsazenosti bazénu Z technických důvodů je v bazénu v čase 18 až 19 hodin volných pouze 10 míst. Děkujeme za pochopení.


V průběhu večera zjistíte zajímavé informace o bitvě u Bachmače, ve které bojovali příslušníci československých legií.

Navštivte panelovou výstavu v Michnově paláci, kterou nám zapůjčila Československá obec legionářská a zasoutěžte si při té příležitosti o zajímavé knihy.

Výstava je přístupná z ulice Újezd přes malé nádvoří se sochou Miroslava Tyrše, a to od 17 do 20 hodin.


Soutěž o permanentky do bazénu a další soutěže pro děti a dospělé o cenné knihy

Již tradičně proběhne v rámci programu také soutěž o permanentky do bazénu Tyršova domu (10 vstupů zdarma, pro veřejnost je bazén otevřen jen o víkendu). V rámci soutěže si projdete areál i zajímavou výstavu věnovanou všesokolským sletům. Neváhejte a zasoutěžte si. Další soutěže o knihy budou na otázky k výstavě o Bachmači.


Dětský koutek.

Koutek, kde se děti na chvíli zabaví malováním, vystřihováním či hledáním rozdílů. Připraveny tu budou také různé sokolské cvičební úbory, ve kterých bude možné se vyfotografovat.Čtení sokolských pohádek.

Od 20 hodin je v sále Petřín připraveno pro děti čtení sokolských pohádek, které pro malé sokolíky a všechny děti sepsal bratr Josef Kubišta ze Sokol Praha-Libeň.


Přespání v barokním sále Tyršova domu.

Přihlašování skončeno! Bohužel přihlásit děti k přespání již není možné. 


V letošním roce nabízíme poprvé také možnost přespání v krásném barokním sále Petřín, který je součástí Tyršova domu.

Přespání je určeno pro děti od 8 do 12 let. Kapacita míst je 20.

S sebou nutné mít:  spacák, karimatku, teplejší oblečení na přespání, kartáček a zubní pastu, baterku, další věci dle uvážení rodičů. 

Program přespání:
- 20:00 čtení sokolských pohádek
- 20:45 přebrání dětí
- 21:00 ubytování
- 22:00 večerka

Sobota 22. září:  
- 8:00 budíček
- 8:15 rozcvička
- 8:30 snídaně
- 9:30 až 10:00 vyzvednutí dětí rodiči

K snídani bude k dispozici pečivo (chléb, houska/rohlík), máslo, pomazánkové máslo, šunka, sýr, marmeláda, sladké balené pečivo. K pití čaj/kakao. Pitný režim zajištěn po celou dobu.

Na místě v pátek 21. září je nutné uhradit příspěvek na snídani 50 Kč a podepsat souhlas s přespáním.

Program 29. září 2018

18:00 - 22:00 Program na pódiu na velkém nádvoří před Tyršovým domem

Ukázky sportů, rozhovory s hvězdami Českého olympijského týmu a dalšími zajímavý osobnostmi, start Fit běhu Petřínem,  vyhlášení vítězů kvízové soutěže a mnoho dalšího.


Od 18:00 do 22:00 - Sportování v Tyršově doměV několika tělocvičnách Tyršova domu budou mít návštěvníci možnost vyzkoušet si sporty, ke kterým se běžně nedostanou. Workshopy tradičních i netradičních sportů povedou špičkoví sokolští trenéři a cvičitelé.


  • pilates                                                                     (18:30 - 19:00)
  • žonglování                                                              (18:30 - 19:30)
  • mažoretky                                                               (18:30 - 19:30)
  • stolní tenis na tréninkovém trenažéru                     (19:00 - 21:00)
  • akrobatický rokenrol                                                (19:45 - 20:45)
  • parkour                                                                    (19:45 - 20:45)
  • breakdance                                                              (21:00 - 22:00)
  • ropeskipping                                                            (21:00 - 22:00)

  

Na všechny workshopy doporučujeme vzít si sebou sportovní nebo pohodlné oblečení a také obuv do tělocvičny, protože většina akcí bude probíhat uvnitř. 

19:00 - 20:30 Musherské disciplíny - sportování se psem

Na velkém nádvoří před Tyršovým domem se můžete přesvědčit, že i psi mají sportovního ducha a že se s nimi dá dělat řada různých sportů.


20:00 Noční Fit běh Petřínem

Noční výběh po parku s nejkrásnějšími výhledy na Prahu, vedený atletickým trenérem. Nevšední atmosféru běhu podtrhnou světelné prvky, které dostanou běžci na startu v Tyršově domě. Vhodné pro ty, kteří mají rádi běhání, i pro ty, kteří mají rádi Prahu. Akce je vhodná pro celé rodiny, protože rychlost běhu se přizpůsobí nejmladšímu účastníku!

Zájemcům doporučujeme vzít si oblečení a obuv vhodné pro běh v parku. V Tyršově domě bude zajištěna možnost převléknout se, případně si věci uschovat.


100 let českého sportu - soutěž o sportovní koloběžku

Návštěvníci Noci Sokoloven si mohou otestovat své znalosti o nejslavnějších momentech českého sportu od roku 1918 do dneška. Kvíz na toto téma připravila olympijská medailistka a předsedkyně Českého klubu Fair Play Květa Jeriová - Pecková. Z úspěšných luštitelů na místě vylosujeme výherce krásné sportovní koloběžky a dalších cen.


Bazén zdarma od 18 do 22 hodin.

Po celou dobu programu od 18 do 22 hodin je pro návštěvníky zajištěna možnost plavání v bazénu Tyršova domu, který je nejstarším krytým bazénem v Praze, zdarma. Vstup je limitován počtem návštěvníků! Zda je ještě volný termín, prosím, ověřte na emailu info@sokol.eu.