Česká obec sokolská

Jak vznikal sokolský společenský oděv?
S radostí i fantazií, říká návrhářka Pivcová

05. 03. 2024

Za novým sokolským společenským oděvem stojí návrhářka Štěpánka Pivcová. Dámské šaty a kostým i pánský oblek z její dílny jsou elegantní a s nezaměnitelnými tradičními prvky. Jak oděvy vznikaly? S radostí, díky bohatým zkušenostem s navrhováním elegantního oblečení, s velkou dávkou tvůrčí fantazie a managementu. „Pak vše smíchat a občas protřepat,“ usmívá se Pivcová. Těšte se, objednávky začnou už ve čtvrtek!

Cesta designérky a návrhářky Štěpánky Pivcové k sokolům v nadsázce vedla přes práci v oděvních firmách Pietro Filipi či Horsefeathers. Před pěti lety si založila vlastní značku The MAY studio. Získala si reputaci a mezi její vzácné klienty patřil prezident Petr Pavel, s kterým spolupracovala od začátku jeho kandidatury, a první dámu Evu Pavlovou oblékla na inauguraci.

Z Hradu do Tyršova domu není daleko, a tak nyní dokončila nový sokolský společenský oděv, na který sokolové čekají od roku 1994. Sokol Pivcová vnímá jako národní poklad s bohatou historií a specifickým vzhledem původních krojů. "Nadchla mě možnost se těmito kroji inspirovat, navrhnout moderní oblečení pro velkou skupinu lidí různého věku a postav,“ říká návrhářka.

Na sokolském společenském oděvu se nepodílela sama. Detaily vytvářeli i šperkař Hanuš Lamr, stejně jako specialistka na hedvábí Andrea Vytlačilová, která pracovala na šátku. Dámský baret navrhla modistka Jolana Kotábová. "Všichni tři jsou špičkami ve svém oboru a také zkušenými profesionály, kteří se spolu se mnou nadchli možností vytvořit novou sokolskou identitu jak v oděvu, tak i v doplňcích," konstatuje Pivcová.

Všechno bude vyrobeno a ušito v těch nejkvalitnějších dílnách v Česku nebo na Slovensku, a to rukama zručných švadlen a řemeslníků. Podpora lokálních výrobců byla prioritou. "Projekt spojí mnoho šikovných lidí. Věřím, že jejich energie se do oděvů otiskne," říká Pivcová.

Pojďme na začátek. Jako první vznikl nespočet skic. "Ty jsem kreslila už při studiu historie sokolského kroje i při sledování jeho variant napříč časem. Inspirovala mě nejen silná estetika kroje, ale i vývoj elegantního oděvu, šatů, kostýmku i obleku," říká Pivcová.

   

Jednotlivé návrhy probírala i se sokoly. Sbírala nápady a komentáře. "Mě totiž nejvíc na mé práci baví dialog a spolupráce. Moji ‚kolegové‘, tedy bratři a sestry, byli a jsou zapáleni pro dobrý výsledek stejně jako já, a tak to byla radost," říká rodačka z Písku žijící od studií na UMPRUM v Praze.

Po výběru návrhů následovala dlouhá a náročná fáze vytváření vzorků. Bylo potřeba vybrat správné látky, podšívky, knoflíky, etikety, nitě a detaily k jednotlivým oděvům. "Je to taková alchymie: trocha fantazie, hodně zkušeností, krapet štěstí, velká míra managementu a pak vše smíchat a občas protřepat," popisuje Pivcová a dodává: "Pokud se elixír vydaří, máme oděvy, které jsou alespoň na papíře a tabulkově ideální poměr cena a kvalita."

Další etapou v několikaměsíčním procesu je tvarování ve střihu i látce. "Za mě je to nejdůležitější krok. Modelujeme střihy, špendlíme, ubíráme milimetry a zkoušíme vzorky, dokud to není podle mých představ," říká Pivcová.

Návrhářka pracuje s vysokou kvalitou látek. Je specialistka na vlnu, kašmír a hedvábí. Jak už víme, výroba a šití se uskuteční v Česku a na Slovensku. Odkud ale jsou látky na sokolský oděv? "V Česku jsme bohužel přišli téměř o všechny textilní továrny schopné vyrobit látky tak vysoké kvality a parametrů, jaké jsem na oděvy potřebovala. Proto jsem oslovila tkalce v Itálii a ti dodali látku, která má vysoký podíl vlny, ale je pevná, stálobarevná a v budoucnu dostupná v unikátní sokolské barvě. Ale například podšívka nebo kravaty jsou z Hedvy Český brokát, pokrývky hlavy tvoří Tonak," říká.

Oděvy budou mít výrazné detaily. Autorem brože Sokolí pírko je zkušený šperkař Hanuš Lamr. "Jeho brože nosila Madelaine Albrightová nebo Eva Pavlová," prozrazuje Pivcová. Andrea Vytlačilová navrhla motiv na hedvábný sokolský šátek. "Vložila do něj mnoho symbolů z tradice Sokola, jeho znak v ladných linkách středového motivu, oblouky tělocvičny Tyršova domu i tečky, jako hlavičky sokolů při sletu," uvádí Pivcová o talentované Vytlačilové, která má za sebou práci pro několik zahraničních značek.   

Elegantní dámský baret navrhla a vytvořila modistka Jolana Kotábová. Ručně vytváří klobouky dámám, které míří například do Ascotu. "Její klobouk jste mohli vidět na korunovaci britského krále Karla III.," doplňuje Pivcová.

Na celém procesu se Pivcové líbí, že spolu s dalšími autory vytvářejí kompletní kolekci, která bude nejen z krásných látek, ale i v moderních siluetách a designu. "A to, že ji bude nosit takové množství lidí, a snad i s láskou a hrdostí," přeje si.

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace