Noc sokoloven 2019 v Tyršově domě

Navštivte v rámci pátého ročníku Noci sokoloven sídlo České obce sokolské – Tyršův dům v Praze na Malé Straně. Jeho brány se zájemcům otevřou v sobotu 28. září 2019 v 17 hodin. Nebudou chybět komentované prohlídky, workshopy, soutěže, výstava, loutkové představení, dětský koutek či již tradiční večerní výstup na střechu s krásným výhledem na pražské pamětihodnosti. Zájemci si mohou zdarma zaplavat v bazénu Tyršova domu, nejstarším krytém bazénu v Praze. Novinkou v letošním programu je noční badminton. Neváhejte a přijďte!

Tyršův dům, sídlo České obce sokolské, najdete na adrese Újezd 450/50, 118 01 Praha 1, Malá Strana

Tento dům, jehož počátky sahají do středověku a za svou existenci si prošel několika přestavbami a přístavbami, se veřejnosti v rámci projektu Noc sokoloven otevřel poprvé v roce 2015. Pro návštěvníky je opět připraven bohatý program pro děti i dospělé, zaměřený jak na sport, tak i na kulturu, historii a architekturu Tyršova domu.

Akce je stejně jako v loňském roce součásti projektu Evropské komise s názvem Evropský týden sportu, který v České republice koordinuje Český olympijský výbor.

Jak se k nám dostanete:

Tramvajemi č. 12, 20, 22, 15 na zastávku Hellichova. Vstupů do areálu je víc. Můžete jít buď z ulice Újezd průchodem k první vrátnici (vrátnice č. 1) nebo na velké slavnostní nádvoří z ulice Všehrdova či přímo z Kampy a přes druhou vrátnici (vrátnice č. 2). Na výstavu Ženy v Sokole a loutková představení se dostanete z ulice Újezd přes malé nádvoří se sochou Miroslava Tyrše. Pro návštěvníky Noci sokoloven bude vstup do budovy dobře vyznačen.

Komentované prohlídky
Tradičně jsou pro zájemce připraveny prohlídky Tyršova domu a Michnova paláce s průvodcem. Proběhnou od 10, 13 a 17 hodin. Sraz je vždy v prostoru vrátnice č. 1 (vchod směrem od tramvajové zastávky Hellichova). Počet míst na jednotlivé prohlídky je omezen, na konkrétní čas je nutné se přihlásit.
Přihlašovací formulář (formulář slouží i pro zrušení rezervace)

Koncert komorní skupiny Pražského salonního orchestru v atriu Tyršova domu

Koncert proběhne v atriu od 17:30 hodin

Vstupné je zdarma.

Rezervace není nutná.

Program:
Josef Haydn – Trio č. 1 Es-dur – Allegro, Arioso, Presto (klarinet, housle a violoncello)
Wolfgang Amadeus Mozart – Kvartet C dur – Allegro, Andantino, Allegro (flétna, housle, viola a violoncello)
Karel Stamitz – Rondo z kvartetu Es-dur op. 8 (klarinet, housle, viola a violoncello)

Účinkují:
Vratislav Richter – housle
Jiří Štrunc – viola
Marie Kohoutová – violoncello
Pavlína Kolářová – flétna
Jiří Voves – klarinet

Večerní výstup na střechu ve 22 hodin

Po setmění se uskuteční výstup na střechu Tyršova domu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad i na Národní divadlo. Výstupu na střechu je vhodné uzpůsobit obuv, nevhodné jsou zejména boty na vysokém podpatku. Vezměte si s sebou i teplejší kus oblečení (mikina, bunda apod.), případně baterku či čelovku. Počet míst je omezený, je nutná rezervace místa. Sraz účastníků je u vrátnice č. 1 (vchod od tramvajové zastávky Hellichova).

Rezervační formulář

Plavání v bazénu Tyršova domu zdarma

Od 17 do 22 hodin bude pro zájemce zdarma otevřen bazén Tyršova domu, který je nejstarším krytým bazénem v Praze. Počet míst je z důvodu kapacity bazénu omezen a konkrétní čas je nutné rezervovat. Před rezervací je dobré zkontrolovat aktuální obsazenost bazénu. Obsazenost naleznete v přehledu níže. Rezervace platí vždy na 60 minut.
Rezervační formulář pro rezervaci nebo zrušení rezervace.
Přehled obsazenosti bazénu.

Workshopy

V hlavní tělocvičně Tyršova domu (tělocvična T1) proběhnou od 18 do 19:30 hodin workshopy trampolín, které jsou velice populární u dětí, a stále oblíbenějšího parkouru. Účast na workshopech není nutné rezervovat předem. S sebou doporučujeme vzít pohodlné oblečení.

Noční badminton

Od 20 do 21:30 hodin bude probíhat ve velké tělocvičně Tyršova domu (tělocvična T1) noční badminton. Můžete se přidat nebo se jen dívat. Pokud se hry zúčastníte, doporučujeme vhodné oblečení a obuv do tělocvičny. Vybavení je zajištěno.

Loutkové divadlo pro děti

Loutkové představení pro děti si v letošním roce připravilo Loutkové divadélko Frydolín Tělocvičné jednoty Sokol Hostivař. Více o divadélku se můžete dočíst na tomto odkaze

Představení bude odehráno od 17 a následně od 18 hodin v sále Čertovka v Michnově paláci (vstup z ulice Újezd přes nádvoří se sochou Miroslava Tyrše). Představení je určeno pro děti od 3 do 7 let.

Na představení není nutná rezervace.

Výstava Od první náčelnice k první starostce

V sále Petřín Michnova paláce bude od 17 do 20 hodin zpřístupněna panelová výstava Od první náčelnice k první starostce 1869–2019, která připomíná 150 let ženského sokolského tělocviku. Vstup je z ulice Újezd přes nádvoří se sochou Miroslava Tyrše.

Fotokoutek, dětský koutek, soutěže

Po celou dobu programu bude pro zájemce zpřístupněn fotokoutek s možností vyzkoušení tradičních sokolských cvičebních úborů, děti ocení dětský koutek s omalovánkami a vystřihovánkami. Návštěvníci mohou rovněž soutěžit o zajímavé knihy a plavenky do bazénu Tyršova domu.