Archiv, knihovna a sokolské sbírky spadají pod Historicko-dokumentační oddělení, které dokumentuje sokolskou činnost po celém světě. Sbírkové předměty a archivní materiály jsou tvořeny především dary a pozůstalostmi. Přístup k předmětům a dokumentům, včetně starých periodik, župních almanachů a sborníků je možný po předchozí domluvě a pouze prezenčně. Upozorňujeme badatele, že archiv České obce sokolské je uložen v Národním archivu a v archivu Sbírky dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea.
Sokolské sbírky uložené v Historicko-dokumentačním oddělení ČOS obsahují:
Trojrozměrné předměty, fotografie a zajímavé publikace či dokumenty jsou vystavovány při různých významných příležitostech, například při všesokolských sletech. Tvoří také součást panelových výstav v prostoru hlavního vchodu do Tyršova domu.
Naše sbírky nadále rozšiřujeme přijímáním dalších předmětů vážících se k činnosti Sokola – knihy, materiály, písemnosti, předměty atp. Pokud chcete sokolské předměty a materiály darovat, obraťe se na nás.
Kontakt:
Mgr. Martin Klement, Ph.D.
historik, dary a pozůstalosti
e-mail: mklement@sokol.eu
tel: +420 257 007 274
Knihovna je tvořena převážně sokolskými periodiky, příručkami a publikacemi, almanachy sokolských žup a jednot, knihami se sokolskou či legionářskou tématikou. Dále ji tvoří ucelené knihovny z pozůstalostí členů Sokola. Postupně zveřejňujeme seznam knih.
Nejčastěji mají badatelé zájem o nahlédnutí do časopisu Sokol, časopisu Věstník sokolský nebo do obrázkového týdeníku Jas.
Do knih a periodik je možné nahlédnout po předchozí domluvě, a to pouze prezenčně. Knihy a periodika je možné nafotit si vlastním fotoaparátem.
Rozhodli jste se psát bakalářskou či diplomovou práci o Sokole a nevíte si rady s konkrétním tématem? Obraťte se na Historicko-dokumentační středisko, rádi vám poradíme a poskytneme konzultace.
Publikace v knihovně využíváme pro tvorbu Vzdělavatelských listů, které vychází čtyřikrát za rok jako příloha časopisu Sokol. Jejich obsah je zaměřen na významné události spjaté s historií Sokola. Starší čísla jsou volně ke stažení: Vzdělavatelské listy
Sokolské sbírky a knihovnu využíváme k vytváření panelových výstav. Výstavy se zaměřují na sokolská témata. Jednotlivé výstavy jsou přenosné v podobě tzv. rollup bannerů.
Výstavy zapůjčujeme primárně sokolským župám a jednotám. V případě zájmu je však po domluvě a za předpokladu, že bude výstava
v daný termín volná, možné výstavu zapůjčit i k nesokolským příležitostem.
Více informací o možnostech a podmínkách zapůjčení naleznete na tomto odkazu: Sokolské výstavy.
Roll-upové výstavy k zapůjčení nabízí také Československá obec legionářská. Více informací o výstavách a možnostech vypůjčení naleznete na tomto odkazu: Výstavy ČsOL.
Nově Vám nazíme k nahlédnutí a případně k využití fotografický archiv ČOS. Ten čítá stovky fotografií, sokolských pohlednic a dalších reklamních a propagačních materiálů, jež svým obsahem dokumentují prakticky celou škálu projevů existence sokolského hnutí. Zpřístupněný fotoarchiv najdete ZDE.
Sbírka je neustále doplňována; jednak nákupy, jednak dary z individuálních pozůstalostí a sbírek.
Od roku 2022 je archiv postupně digitalizován. To znamená, že i Vy máte na těchto stránkách příležitost potkávat se znovu a znovu se stále novými a ještě novějšími – nejen těmi veskrze předvídatelnými, ale i těmi méně očekávatelnými – „momentkami“ ze života Sokola.
Jestliže budete mít jakékoli doplňující informace k jednotlivým fotografiím atd., budeme Vám za jejich poskytnutí, případně jakoukoli jinou formu zpřístupnění zavázáni hlubokým respektem.
V případě zájmu o některé materiály k zveřejnění, autorské tvorbě atd. nás prosím kontaktujte na: mklement@sokol.eu.