Sokolský běh republiky oslaví 28.říjen pohybem. Stane se tradicí, věří sokolové. / 19.09.2019

Vběhnout do druhé stovky věku naší země, a to doslova, to si dali za cíl organizátoři nového běžeckého projektu s názvem Sokolský běh republiky. Konat se bude každoročně na výročí založení Československa 28. října. Organizátoři 1. Sokolského běhu republiky se ve středu sešli v Tyršově domě aby potvrdili, že jsou na letošní závody připraveni. Tradice založena!

Sokolský běh republiky se letos poběží v Praze, Děčíně, Lomnici nad Popelkou, Bedřichově, Syrovicích, Kamenici u Jihlavy, Jedovnicích, Milovicích, Babicích nad Svitavou a zřejmě i v dalších městech. Jeden běh se dokonce uskuteční i v americkém Portlandu!

"Že spojení Sokola a našeho státu je stále živé, ukázal i nesmírně pozitivní ohlas na XVI. všesokolský slet 2018, který se konal v rámci oslav 100. výročí založená Československa. Nápad na uspořádání Sokolského běhu republiky mi tak připadal zcela logický. Kdo jiný by měl slavit založení naší republiky než sokolové, kteří při něm hráli klíčovou roli. A jak jinak, než pohybem. Chtěli jsme, aby se běh stal tradicí, a zde se přímo nabízelo, aby se 1. ročník konal u příležitosti 101. výročí republiky," vysvětlila starostka ČOS Hana Moučková.

Nápad oslavit vznik republiky pohybem ovšem není v sokolské historii úplně první. Přesně před sto lety, při příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky, připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci. Krátce poté, co se s jejich zcela zásadním přispěním podařilo vybojovat hranice nového státu, se rozhodli připomenout si nejvýznamnější státní svátek způsobem, který umožňoval účast co největšího počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova. Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října. Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi. Na tratích měřících celkem více než 1 700 km startujících v sedmi městech s cílem v Praze se vystřídalo přibližně 8 500 běžců.

Národní hrdost chtějí organizátoři podpořit i nyní nově vzniklým projektem. Ten se za podpory Sokola bude konat na několika místech. Již nyní je přihlášeno 9 závodů po České republice, a jeden v USA. V několika dalších městech se čeká už jen na vyřízení posledních organizačních záležitostí.

Všechny závody, které budou mít délku 5 až 10 kilometrů, odstartují přesně v 14:30. Řadě z nich ovšem budou předcházet ještě dětské běhy. Největší akcí bude pražský běh se zázemím v Tyršové domě na Malé Straně. Zhruba tisícovka účastníků v národních barvách následně vyběhne do Petřínských sadů.

"Z časových důvodů jsme letos oslovili jen jednoty, o kterých jsme věděli, že mají zkušenosti s organizováním tohoto druhu akcí, například Olympijského běhu. Reakce byla velmi pozitivní, nápad se strašně líbil, i když pochopitelně mnoho oslovených už nemělo sílu se letos do podniku pustit. Věřím, že příští rok bude běhů mnohem více!" dodal ředitel České obce sokolské Marek Tesař.

bližší informace o místech konání a registraci najdete na www.behrepubliky.cz.