Oslavy vzniku samostatného státu / 29.10.2019

Sokolové po celé republice si v pondělí 28. října připomenuli s celou českou veřejností výročí vzniku samostatného československého státu. Oficiální oslavy letošního 101. výročí vzniku Československa zahájil 28. října za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, předních ústavních činitelů a veřejnosti pietní akt u Národního památníku na Vítkově, při němž za Českou obec sokolskou položila věnec starostka ČOS sestra Hana Moučková.

Slavnostnímu pietnímu aktu přihlížely desítky pozvaných hostů, válečných veteránů i běžná veřejnost. U Národního památníku položili věnce vedle prezidenta republiky také předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jaroslav Kubera a Radek Vondráček a předseda vlády ČR Andrej Babiš. Pietní akt doprovázely vojenské ceremonie, při nichž vojáci mimo jiné přinesli historické vojenské prapory. Již tradičně byli přítomni sokolští praporečníci v krojích s historickými prapory.

Oslavy Dne vzniku samostatného československého státu pokračovaly dalšími akcemi. Památku padlých legionářů si připomenuli lidé u jejich pomníku v Praze Pod Emauzy. Česká obec sokolská zde uctila jejich památku kyticí, kterou k pomníku položil člen Předsednictva Vzdělavatelského odboru ČOS bratr Jan Firbas.