Senioři se v únoru snaží zdolat La Manche, část uplavou i v Tyršově domě / 26.02.2020

Pojďte si zkusit, jak se plave přes La Manche! V pátek 28. února od 11:00 se o to v bazénu v Tyršově domě pokusí seniorská štafeta v rámci akce „Přeplavme svůj La Manche“, kterou už pošesté pořádá projekt SenSen (Senzační senioři) s podporou České obce sokolské. A příchozí jim mohou pomoci!

 V rámci štafetové soutěže se seniorské týmy z celého Česka snaží za jediný měsíc uplavat 34 kilometrů, tedy vzdálenost mezi Velkou Británií a Francií. Patronkou štafetového plavání je Lucie Leišová, přemožitelka Gibraltaru a medailistka z mistrovství světa v zimním plavání. Plavce i letos podpoří přímo u bazénů – v Bruntálu, Teplicích a v Tyršově domě.

Zájem o projekt „Přeplavme svůj La Manche“ letos předčil všechny předchozí ročníky. Celkem se do plavecké štafety přihlásilo 24 klubů z 20 měst napříč republikou – nejvíce v historii projektu. Pro srovnání - loni plavalo 20 seniorských klubů, o rok dříve 14. 

„Nejde o závratné sportovní výkony. Snažíme se seniory hlavně inspirovat k tomu, aby byli aktivní a udělali něco pro svoje zdraví,“ říká mluvčí projektu SenSen Lucie Nekvasilová. Výsledky štafety jsou přesto ohromující: V roce 2019 se do plavání zapojilo celkem 1 120 plavců, společně zdolali 4 131 kilometrů a pomyslný kanál La Manche přeplavali rovnou 121krát. 

Patronkou projektu „Přeplavme svůj La Manche“ je Lucie Leišová, dálková a zimní plavkyně, která v roce 2014 jako teprve čtvrtá Češka přeplavala Gibraltarskou úžinu. Se seniory si štafetu zaplave i v Tyršově domě, čas bude i na besedu nebo třeba pilování plaveckého stylu. Zapojit se mohou i příchozí - vstup do bazénu je pro všechny seniory a jejich vnoučata (pravnoučata) zdarma. Účast prosím předem potvrďte na marie.knotkova@bariery.cz. 

Celkově se do soutěže ve štafetovém plavání letos zapojily týmy seniorů z těchto měst: Brno – Líšeň, Paskov, Bruntál, Plzeň, Praha (3 týmy), České Budějovice (2 týmy), Liberec, Teplice, Úholičky, Svitavy, Strakonice, Zlín, Rožnov, Prachatice, Lovosice, Most (2 týmy), Ostrava, Pardubice, Poděbrady, Litoměřice. 

O projektu SenSen:

Projekt SenSen (Senzační senioři) vznikl v Nadaci Charty 77 v roce 2012 jako odpověď na demografický vývoj v naší zemi. Jeho cílem je podporovat všechny, kteří chtějí být aktivní věku navzdory. V současné době SenSen sdružuje 140 seniorských klubů a organizací z celé České republiky.