Fenomenální Matěj Cigl
má další světové rekordy

25. 06. 2024

Matěj Cigl je od Mistrovství republiky držitelem světového rekordu na laně dlouhém 8 metrů. Nyní v jubilejním 20 ročníku Velké ceny Nového města nad Metují pro sebe ukořistil i další dva rekordy a to na délkách 14 a 20 metrů.

v soubojích, ze kterých se tajil dech. Pod hranici loňského rekordu Martina Vacka se totiž dostali hned 3 obrovští rivalové současného šplhu - nejdříve vypukla bouře nadšené po pokusu mladičkého Adama Novotného ze Sokola Praha-Libeň, jehož čas se zastavil na hodnotě 12:02! Jen o pár minut později si světový rekord pro sebe vzal zpět Martin Vacek časem 11:73 a pak už se všichni jen koukali, jak vše staví na hlavu právě Matěj Cigl! Jeho čas 10:10 je jak z jiné planety! Před 2 lety by nikoho nenapadlo, že je vůbec možné šplhat tak rychle!

A to nebylo všechno! Tato výjimečná trojice současného šplhu se spolu s dalšími borci postavila i pod lano dlouhé 20 metrů! I zde dominoval Matěj Cigl, kdy předchozí čas stáhnul o těžko pochopitelných takřka 6 vteřin a jeho hodnota se zastavila na čase 19:63. I zde za ním byli Martin Vacek a Adam Novotný - jen si prohodili místa. Ale i oni se dostali pod hranici 2 roky starého rekordu!

Závody v Novém městě byly vypsané i pro děti dorost a ženy. Malé děti šplhali na laně 3m dlouhém, žáci, dorost a ženy na laně dlouhém 4,5 m. Vítězka Jana Hurdálková a druhá v pořadí Anežka Holanová si zkusily i lano dlouhé 14m a chybělo jim jen 1 - 2 metry k jeho pokoření. Věříme, že v příštím roce se i ony zapíší do malého klubu těch, kteří dokáží bez pomocí nohou vyšplhat tak vysoko.

text, foto a video Jan Holan