Česká obec sokolská

Projekt pro nejmenší děti, který je realizován v mateřských školách, v sokolských jednotách a v dalších volnočasových zařízeních. Projekt rozvíjí pohybovou gramotnost a učí lásce nejen k pohybu. Od začátku projektu v roce 2015 rychle získal uznání odborné veřejnosti a pedagogů, ale především učitelek v mateřských šklách a cvičitelů. Počet cvičících dětí i zapojených subjektů tak rok od roku významně roste, do 5. ročníku, tedy 2020/2021, se přihlásilo už více než 1480 školek a přes 81 tisíc dětí!

Projekt Se sokolem do života se zaměřuje na nejmladší generaci - na předškoláky. U této věkové kategorie je důležité, aby si děti osvojily základy pohybových dovedností a mohly je později rozvíjet a zdokonalovat. Rozvoj pohybové gramotnosti patří mezi tyto základní pilíře stejně jako rozvoj řeči, myšlení či poznání.

Nejen pohyb, ale hlavně zábava

V projektu Se sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky se děti učí vnímat pohyb jako přirozenou součást svého života, a to díky kladné motivaci. Při všech aktivitách je provází postavičky zvířátek.

Metodika, která je pro projekt zpracovaná, vychází ze sokolského cvičení a mnohaleté praxe cvičitelek v oddílech pro předškoláky a rodiče a děti. V současné době je metodický materiál, který pedagogové dostávají v rámci projektu k dispozici, jedním z nejlépe zpracovaných materiálů osnov pro TV, který v republice máme a který podporuje rámcový vzdělávací program předškolního vzdělávání.

Projekt je rozdělený do tří kategorií podle obtížnosti, aby vyhovoval růstu a vývoji dětí v předškolním věku. Konkrétně to jsou tyto věkové skupiny: nejmladší kategorie 3-4 roky, prostřední kategorie 4-5 let a nejstarší děti ve věku 5-6 let.

Každá věková kategorie má určitý počet zadaných úkolů a podle věku se stupňuje i jejich náročnost. Jakmile se děti naučí danou dovednost a zvládnou tak splnit zadaný úkol, nalepí si do svého sešitu samolepku a mohou tak pozorovat dosažené úspěchy. Děti jednotlivými úkoly provázejí různá zvířátka, která jim otevírají dveře do světa.

REGISTRACE DO 5. ROČNÍKU PRO ŠKOLNÍ ROK 2020/2021 BYLA UKONČENA

Program obsahuje celoroční aktivity pro předškolní děti ze sokolských oddílů, mateřských školek a volnočasových kroužků. Proto je možné se reigstrovat jen do konce září, aby bylo možné všechny aktivity zvládnout.

V případě, že byste měli zájem připojit se k nám v dalším ročníku, pošlete nám zprávu na sesokolemdozivota@sokol.eu, budeme se těšit na spolupráci v příštím školním roce.

AKREDITOVANÝ SEMINÁŘ PRO PEDAGOGY

Cílem semináře je seznámit účastníky s metodikou, organizačním a technickým zajištěním projektu Se Sokolem do života (dříve Svět nekončí za vrátky). Věnovat se budeme metodice rozvoje základní motoriky, cvičení na nářadí, manipulaci s míčem a pohybové skladbě s hudebním doprovodem. Akreditovaný vzdělávací program je realizován ve dvou na sebe navazujících seminářích, každý s hodinovou dotací 4 hodiny. Osvědčení o absolvování akreditovaného semináře dostane účastník pouze při účasti na obou seminářích a je určen pedagogickým pracovníkům.

V současné době je kapacita semináře naplněna, můžete nám na sebe ale nechat kontakt a při vypsání dalšího termínu Vás budeme informovat jako první!

Vyjádření zájmu a další informace k semináři najdete na stránkách Ústřední školy ČOS.

Všechny úkoly v projektu jsou rozděleny do pěti oblastí:

1. Přirozená cvičení
  2. Obratnost
  3. Dovednosti s míčem
  4. Rozvíjení poznání
  5. Netradiční činnosti

Děti se učí koordinovat pohyby a zároveň zvyšují svoji tělesnou zdatnost. Oblast, která se věnuje rozvíjení poznání, nabízí činnosti vhodné pro odpočinkové chvíle mezi cvičením či po něm. Netradiční aktivity jsou vázány s ročními obdobími, děti tak poznávají, co se dá zažít v zimě nebo na podzim.

Více informací najdete na stránkách projektu www.sesokolemdozivota.cz.

Aktuality projektu

Jsme neustále v kontaktu s mateřskými školami v celém Česku a moc nás těší, že ty, které mohou, cvičení se Sokolíkem Pepíkem nevzdávají a plní i další aktivity z projektu Se Sokolem do života. Pedagogové od nás pro 5. ročník dostali nové metodické materiály, navíc natáčíme i další návodná videa.

Mateřská škola Velké Přítočno se do projektu Se Sokolem do života zaregistrovala letos podruhé a je tak jednou z 1632 školek a jednot, které se do projektu v sezóně 2020/2021 zapojily. Rekordní je nejen toto číslo, ale především počet dětí, které se Sokolíkem Pepíkem cvičí – celkem 90 137 předškoláků. Děti díky němu získávají nejen lásku k pohybu, ale i své první medaile.

Zájem o projekt pro rozvoj pohybové gramotnosti předškolních dětí Se Sokolem do života se oproti loňskému roku výrazně navýšil. Do 5. ročníku je přihlášeno na 87 tisíc dětí z celé České republiky. „Zaznamenali jsme nárůst o zhruba dalších 15 tisíc dětí. Zapojeno už je přes 1500 institucí, z toho 1423 je školek. To znamená, že s námi cvičí už více než čtvrtina všech mateřských škol u nás,“ přibližuje aktuální stav Petr Svoboda, náčelník České obce sokolské. Jednu z těchto školek, která má s programem několikaletou zkušenost, vede i patronka projektu, bývalá vicemistryně světa v atletice Kateřina Baďurová-Janků.

Více aktualit

Fotky a videa

Kalendář Akcí

Mezinárodní turnaj v házené mladšího a staršího dorostu Sokol Kempa Cup