Česká obec sokolská

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence našeho spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.

Nacistická "Akce Sokol"

Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se pak stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha, který by se bez doslova sebevražedné pomoci sokolů nemohl nikdy uskutečnit (více o sokolském odboji najdete zde

Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka pronesená ke spoluvězňům zněla:

Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné."

 

Program v Praze 8. 10. 2024 

08:00 vyvěšení sokolské vlajky na Magistrátu hl. m. Prahy

  • od rána budou jezdit tramvaje se sokolskou vlajkou
  • vyvěšení sokolské vlajky na Magistrátu hl. m. Prahy za účasti starosty ČOS Martina Chlumského
  • vyvěšování sokolských vlajek na radnicích pražských městských částí 
  • 10:00 Praha 3
  • 11:00 Praha 8

12:00 Sokolská stráž na Pražském hradě

  • nástup Sokolské stráže s prezidentskými prapory v rámci slavnostního střídání Hradní stráže (představíme nový prapor od Petra Pavla)

15:00 pietní akt v Tyršově domě 

15:30 VI. Spanilá jízda sokolů

  • položení kytice u hrobu Tyrše a Fügnera a u hrobu Jana Podlipného na Olšanských hřbitovech, sraz na VI. Spanilou jízdu sokolů
  • odjezd cyklistů, odchod pěší skupiny z Olšan na Malou stranu do Tyršova domu, symbolické předání světla starostovi ČOS Martinu Chlumskému (cca v 18:30)

18:30 Večer sokolských světel

  • pouštění lodiček po Čertovce, kousek od Karlova mostu

 

podrobné informace

(plakáty, vzory zvacích dopisů, info k pořádání pietních aktů) najdete ZDE. V canvě ZDE.

Pietní akty
Večer sokolských světel

Po celý den 8. října se v místech, kde působí sokolské jednoty, konají různé pietní akty a společenská setkání. Celý den zakončuje Večer sokolských světel. Tradiční sokolská vzpomínková akce má svíčkami puštěnými po vodní hladině připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast.

Například v Praze se Večer sokolských světel koná u Karlova mostu, kde se svíčky pouštějí po hladině Čertovky. Po celém Česku v tento den vypustí sokolové, ale nejen oni, tisíce osvětlených lodiček.

 

 

 

Mapa
Aktuality projektu
Více aktualit

Fotky

Ke stažení

Dokumenty ke stažení

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace