Česká obec sokolská

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence našeho spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.

 

Program Památného dne sokolstva 2023 v Tyršově domě a v Praze

pátek 6. 10.

  • 16:00 starostka ČOS Hana Moučková vyvěsí spolu s primátorem Bohuslavem Svobodou vlajku na Magistrátu hl. města Prahy
  • vyvěšování vlajek na krajských úřadech

neděle 8. 10.

  • od rána sokolské vlajky na MHD v Praze a dalších městech
  • 12:00 slavnostní střídání hradní stráže se sokoly (více info, případné dotazy: Marek Manda, mmanda@sokol.eu)
  • 15:00 zahájení pietního aktu v Tyršově domě (Jan B. Uhlíř, jbuhlir@sokol.eu)
  • 18:00 V. spanilá jízda sokolů Prahou přijede do Tyršova domu (start v 16:30 v Krematoriu Strašnice, Vladimír Richter, vrichter@sokol.eu)
  • 18:30 Večer sokolských světel (sraz na Kampě, pod Karlovým mostem, Jan B. Uhlíř, jbuhlir@sokol.eu) - srdečně zveme širokou veřejnost!

 

Stovky akcí budou v těchto dnech pořádat jednoty a župy po celé republice. 

 

Nacistická "Akce Sokol"

Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se pak stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha, který by se bez doslova sebevražedné pomoci sokolů nemohl nikdy uskutečnit (více o sokolském odboji najdete zde

Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka pronesená ke spoluvězňům zněla:

Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné."

 

 

Pietní akty
Večer sokolských světel

Po celý den 8. října se v místech, kde působí sokolské jednoty, konají různé pietní akty a společenská setkání. Celý den zakončuje Večer sokolských světel. Tradiční sokolská vzpomínková akce má svíčkami puštěnými po vodní hladině připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast.

Například v Praze se Večer sokolských světel koná u Karlova mostu, kde se svíčky pouštějí po hladině Čertovky. Po celém Česku v tento den vypustí sokolové, ale nejen oni, tisíce osvětlených lodiček.

 

Přijďte v neděli 8. října v 18:30 na Kampu pod Karlův most - jsou zváni nejen sokolové, ale i široká veřejnost. 

 

Mapa
Aktuality projektu
Více aktualit

Fotky

Kalendář Akcí
06
10

Památný den sokolstva 2023 v Přerově

Kde: Brabansko 1

06
10

Památný den sokolstva 2023 - Moravičany

Kde: Sokolovna Moravičany

07
10

Lampionový průvod - večer sokolských světel

Kde: Ořechov u Brna , pomník TGM

07
10

Památný den sokolstva Nová Bělá 2023

Kde: Památník světových válek v Nové Bělé

Ke stažení

Dokumenty ke stažení

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNER

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace