Česká obec sokolská

Laskavost je naší hodnotou, proto se snažíme pomáhat všude tam, kde je to potřeba. Dárcovství krve patří k těm nejcennějším způsobům pomoci - může zachránit život!

Co vzniklo původně jako nápad jednoho lékaře - sokola a několika jeho přátel, našlo velkou odezvu v celém sokolském hnutí - dobrovolnost, nezištnost, pomoc potřebným, to vše patří k sokolským hodnotám.

V roce 2019 (ve čtvrtém ročníku) sokolové darovali 270 litrů krve při 606 odběrech! Do projektu, který si klade za cíl rozšířit povědomí o nutnosti dárcovství krve nejen mezi sokolskou veřejností a získat nové dárce krve, se vloni zapojilo 230 dárců, o polovinu více než o rok dříve.

S nápadem přišel před čtyřmi lety lékař VFN v Praze a člen Sokola Praha-Libeň Vít Jakoubek a z původní aktivity pro pár přátel se projekt rozšířil do sokolských jednot po celé republice. „Vím, jak je dárcovství krve důležité. Vidíme to i dnes, kdy mnoho dárců onemocnělo nebo je v karanténě, je již nedostatek na mnoha místech republiky znát. Tato naše sokolská akce může celostátní snahu transfuzních stanic alespoň v malé míře podpořit,“ uvedl Vít Jakoubek.

Celkový počet odběrů v roce 2019 byl 606 - o 206 (tedy o polovinu) více než v předchozím roce! Mezi dárci byl například i Josef Nekovář, člen Sokola Roudnice nad Labem, který od roku 1974 daroval krev již 120krát. V loňském roce vzrostl nejen počet dárců, ale i celkový počet zapojených jednot – celkem 49, o 18 více než v roce 2018. Prvenství obhájil Sokol Komárov z župy Jungmannovy, kde 28 dárců absolvovalo 75 odběrů – zapojil se zde každý sedmý dospělý člen jednoty.

„Mám ohromnou radost, že počet dárců v Sokolské kapce krve roste každý rok o desítky procent. Laskavost, nezištnost, pomoc potřebným, zájem o svět kolem nás, to jsou sokolské hodnoty, k nimž se tímto projektem hlásíme,“ uvedla Hana Moučková, starostka ČOS.

Pravidla Sokolské kapky krve
  • sčítá se počet odběrů za sokolskou jednotu za 6, resp. 12 měsíců
  • protože někdo může darovat nejen plnou krev, ale i například krevní plazmu či krevní destičky, které se ovšem může darovat častěji než plná krev, tak za jednoho muže  je možno započítat max. 5 odběrů za rok a za jednu ženu max. 4 odběry za rok (bez ohledu na to, zda se jedná o plasmu či plnou krev)
  • hlášení (obsahující jméno jednoty, župu, počet odběrů a počet dárců) se zasílá 2x ročně, za období leden - červen vždy do konce července aktuálního roku a za období červenec - prosinec do konce ledna následujícího roku; hlášení za druhé pololetí musí obsahovat také celkový počet dárců za celý rok (jelikož většinou nemusí jít o prostý součet dárců za obě pololetí); hlášení se zasílá na e-mail: kapkakrve@sokol.eu
  • vyhlášení výsledků je 2x ročně, jednou průběžné a na začátku následujícího roku celkové výsledky za celý předchozí  rok; výsledky jsou zveřejněny na webu a v časopise Sokol, zúčastněné jednoty obdrží Čestné uznání a 4 nejlepší jednoty budou oceněny věcnými cenami
  • každý dárce, který se zapojil do Sokolské kapky krve, dostane krásný pamětní odznak

Do Sokolské kapky krve se může zapojit každý člen Sokola, nečlenové ale určitě odmítnuti nebudou. Darovat krev lze v zařízení podle svého výběru, odběry se pak hlásí organizátorům. Důležité je dodržovat obecná pravidla pro darování krve, především maximální počet odběrů. Krev může darovat každý člověk dlouhodobě žijící v Česku ve věku 18-60 let, který váží minimálně 50 kg a rozhodl se svobodně a dobrovolně. Člověk, který neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by odběr krve mohl ohrozit jeho zdraví, a nepatří mezi osoby s vyšším rizikem výskytu vybraných infekčních chorob (AIDS, žloutenky) nebo tyto choroby neprodělal. Krev také nemohou darovat osoby trpící nějakým chronickým onemocněním (např. cukrovkou, epilepsií apod.). Odebírá se obvykle 450 ml krve do plastového vaku. Samotný odběr trvá 5-10 minut. Odebrané složky krve se nahradí během několika dnů až 3 týdnů.

Více informací o projektu Sokolská kapka krve získáte u koordinátora Víta Jakoubka, e-mail: kapkakrve@sokol.eu, nebo v oddělení komunikace ČOS, tel: 257 007 242.

Fotky a videa

Kalendář Akcí