Česká obec sokolská

Zajímá vás, jaká zákoutí skýtají sokolovny ve vašem okolí a jaké možnosti pro vás a vaše děti nabízí vstup do Sokola? Přijďte nás navštívit během každoroční Noci sokoloven! Program je bohatý a vstupné žádné. A často je možné v sokolovně i přespat! Letos tuto možnost budete mít 24. června 2022.

Pokyny pro organizátory najdete na webu Prosokoly

Celorepublikový den s historií a architekturou Sokola si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí. Přitom jde často o dominanty obcí a nedoceněné architektonické poklady!

Sokolové během Noci sokoloven veřejnosti představují nejen historii svých jednot a budovy samotné, ale i to, co se v sokolských jednotách všechno děje a jak se mohou zájemci případně zapojit.

V roce 2022 se uskuteční již 8. ročník Noci sokoloven. Obvykle se při této akci otevře více než 130 sokolských objektů ve všech regionech republiky. 

Nejstarší sokolovně je skoro 160 let

První sokolovna vznikla v Praze v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Jeho členové cvičili postupně ve třech pronajatých prostorách. Některé z nich však byly nevyhovující, a proto se starosta jednoty Jindřich Fügner rozhodl koupit pozemek v dnešní Sokolské ulici, aby společně postavili první sokolskou tělocvičnu – sokolovnu. Tenkrát ještě nemohli tušit, že po vzoru prvních jednot budou vystavěny stovky dalších sokoloven nejen ve městech, ale i v městečkách a vesnicích.

Do dnešních dnů se zachovalo asi 750 sokoloven, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. Kromě toho vidíme na sokolovnách stavební etapy, proměny jejich funkcí či změny životního stylu společnosti.

Starší ročníky projektu Noc sokoloven:


NOC SOKOLOVEN 2020

 

Zapojte se!

Chcete vědět o projektu více? Chcete se zapojit?
Kontaktujte koordinátorku:

Mgr. Kateřina Pohlová
Vzdělavatelský odbor ČOS
telefon: + 420 257 007 269
email: kpohlova@sokol.eu

Mapa
Aktuality projektu
Více aktualit

Fotky a videa

Kalendář Akcí
24
06

Noc Sokoloven & Akademie Na konec 2022

Kde: Sokolovna Poděbrady Tyršova 26, Poděbrady, 290 01

24
06

Noc sokoloven 2022

Kde: Severozápadní VI. 1668, Praha

24
06

Noc sokoloven Volyně 2022

Kde: sokolovna Volyně

24
06

Noc sokoloven TJ Sokol Vrát

Kde: Sokolovna TJ Sokol Vrát

Ke stažení

Dokumenty ke stažení

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partner

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace