Česká obec sokolská

Zajímá vás, jaká zákoutí skýtají sokolovny ve vašem okolí a jaké možnosti pro vás a vaše děti nabízí vstup do Sokola? To je Noc sokoloven alias celorepublikový den s historií a architekturou Sokola, který si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí. Program bývá bohatý a vstupné žádné.

Letos se konal jubilejní 10. ročník, a to především 27. a 28. září 2024. Letošní Noc sokoloven je zaměřena na první zlatou olympijskou medaili, kterou před sto lety vyhrál Bedřich Šupčík. Jaký byl program, najdete ZDE. Fotogalerii z Tyršova domu si prohlédněte ZDE.

Nejstarší sokolovna

První sokolovna vznikla v Praze v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Jeho členové cvičili postupně ve třech pronajatých prostorách. Některé z nich však byly nevyhovující, a proto se starosta jednoty Jindřich Fügner rozhodl koupit pozemek v dnešní Sokolské ulici, aby společně postavili první sokolskou tělocvičnu – sokolovnu. Tenkrát ještě nemohli tušit, že po vzoru prvních jednot budou vystavěny stovky dalších sokoloven nejen ve městech, ale i v městečkách a vesnicích.

Do dnešních dnů se zachovalo asi 750 sokoloven, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. Kromě toho vidíme na sokolovnách stavební etapy, proměny jejich funkcí či změny životního stylu společnosti.

O ročníku 2023 se více dozvíte ZDE. Tématem byly sokolské písně. Možná se zeptáte, proč zrovna písně? K našemu hnutí patřily neoddělitelně od samého počátku. Vždyť právě sokolstvo se významně podílelo na šíření zpěvnosti českého národa. Vlastenecky a radikálně zaměřené písně vznikající v sokolských jednotách se rychle šířily a zpívaly se masově i mimo sokolské akce. Sokolské písně provázely československé legie i na bojištích 1. světové války a staly se nedílnou součástí sokolského ducha, který byl jednou ze základních součástí boje za vznik samostatného státu Čechů a Slováků.

Zapojte se!

Chcete vědět o projektu více? Chcete se zapojit?
Kontaktujte:

koordinátorku Kateřinu Pohlovou
e-mail: kpohlova@sokol.eu

Vzdělavatelský odbor ČOS
telefon: + 257 007 274
e-mail: msvarcova@sokol.eu

 

Mapa
Aktuality projektu
Více aktualit

Fotky

Ke stažení

Dokumenty ke stažení

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace