Česká obec sokolská

Zajímá vás, jaká zákoutí skýtají sokolovny ve vašem okolí a jaké možnosti pro vás a vaše děti nabízí vstup do Sokola? Přijďte nás navštívit během každoroční Noci sokoloven! Program je bohatý a vstupné žádné. A často je možné v sokolovně i přespat! Letos tuto možnost budete mít 24. června 2022.

SEZNAM AKTUÁLNĚ PŘIHLÁŠENÝCH JEDNOT I S JEJICH PROGRAMY NALEZNETE NA WEBU SOKOLSKÉ PAMÁTKY

KOMPLETNÍ PROGRAM NOCI SOKOLOVEN V TYRŠOVĚ DOMĚ V PRAZE

Letos se otevřou dveře 160 sokoloven. Nejvíce sokoloven se otevře ve středočeském kraji a to 26, na jižní Moravě 18, 14 v Praze a 13 v Libereckém a Olomouckém kraji. Devět sokoloven mohou navštívit lidé v Plzeňském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Osmery hlavní dveře se otevřou v krajích Jihočeském, Pardubickém, Zlínském a na Vysočině. Dvoje pak v Moravskoslezském kraji.

Každý rok má Noc sokoloven jedno jednotící téma, o kterém se dozvíte v každé sokolovně. V letošním roce si nepřipomínáme jen 160 let od založení Sokola, ale také 160 let od názvosloví, které zavedl jeden ze zakladatelů Sokola Dr. Miroslav Tyrš. Bez něj by sokolové nikdy nemohli pořádně a správně cvičit. Názvosloví navíc jen s drobnými obměnami existuje dodnes. A co vy? Víte, co znamená „upažit“, „předpažit“, „zanožit“, nebo „rozpor“? To a mnohem více přijďte zjistit už 24. června do nejbližší sokolovny!

Celorepublikový den s historií a architekturou Sokola si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí. Přitom jde často o dominanty obcí a nedoceněné architektonické poklady!

Sokolové během Noci sokoloven veřejnosti představují nejen historii svých jednot a budovy samotné, ale i to, co se v sokolských jednotách všechno děje a jak se mohou zájemci případně zapojit.

Nejstarší sokolovně je skoro 160 let

První sokolovna vznikla v Praze v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Jeho členové cvičili postupně ve třech pronajatých prostorách. Některé z nich však byly nevyhovující, a proto se starosta jednoty Jindřich Fügner rozhodl koupit pozemek v dnešní Sokolské ulici, aby společně postavili první sokolskou tělocvičnu – sokolovnu. Tenkrát ještě nemohli tušit, že po vzoru prvních jednot budou vystavěny stovky dalších sokoloven nejen ve městech, ale i v městečkách a vesnicích.

Do dnešních dnů se zachovalo asi 750 sokoloven, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. Kromě toho vidíme na sokolovnách stavební etapy, proměny jejich funkcí či změny životního stylu společnosti.

Starší ročníky projektu Noc sokoloven:

NOC SOKOLOVEN 2020

Zapojte se!

Chcete vědět o projektu více? Chcete se zapojit?
Kontaktujte koordinátorku:

Mgr. Kateřina Pohlová