XVII. všesokolský slet byl největší oslavou sportu pro všechny na světě. V roce 2022 uplynulo 140 let od prvního sletu v roce 1882, což podtrhuje unikátní tradici této události.
Sletový týden v Praze se konal od 30. června do 5. července 2024. Všech akcí se zúčastnilo přes 20 tisíc cvičenců a více jak 70 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Více informací, fotogalerie, odkazy na videa i zajímavosti najdete na web sletu ZDE.
Do projektů spojených s XVII. všesokolským sletem se zapojilo téměř 100 tisíc sokolů z většiny tělocvičných jednot, kterých je přes 1000. Přidaly se i jednoty ze zahraničí (Sokol působí v 18 zemích světa. Právě zahraniční jednoty byly ty, kdo držel tradici sletů v době, kdy byl spolek Sokol zakázán) - celkem přijelo ze zahraničí 1500 cvičenců.
Součástí sletového týdne bylo slavnostní zahájení a představení Lucerna v Národním divadle, Sokol Gala v O2 aréně, mše v chrámu sv. Víta, pódiová vystoupení i výstavy a další kulturní akce. Podrobnosti najdete ZDE.
Na XVII. všesokolském sletu bylo předvedeno 12 hromadných sokolských skladeb. Následně najdete odkazy na stránku o každé z nich, kde jsou odpovědi autorů skladby na otázky ohledně inspirace ke skladbě a sletovému oblečení. Mnohdy nechybí ani zajímavosti nebo perličky z nácviku.
S tebou mě baví svět - Celá rodina
Sokolhraní - Mladší žáci, mladší žákyně
Leporelo - Dorostenky a mladší ženy
Před kamerou - Dorostenci, muži
V rytmu srdce - Dorostenky, ženy
Rocková symfonie - Dorost, muži a ženy
Jdi za štěstím - Seniorky a senioři
Všechna videa s tématikou XVII. všesokolského sletu najdete na Youtube kanále České obce sokolské v tomto playlistu
O představení vizuálu sletu si přečtěte ZDE.
Všesokolské slety jsou nedílnou součástí historie Sokola. Jejich předzvěstí, jakousi pomyslnou ouverturou, se stala již první veřejná cvičení – první z nich se konalo již 1. června 1862 při příležitosti svěcení praporu Sokola Pražského. Za zárodek budoucích sletu je však považováno veřejné cvičení konané 19. května 1867 na Rohanském ostrově – zde se poprvé cvičilo na hudbu. I. všesokolský slet se uskutečnil v červnu 1882 na Střeleckém ostrově; původně byl nazýván jako Jubilejní slavnost, neboť se konal při příležitosti 20. výročí založení Sokola. Zúčastnili se ho zástupci ze 76 sokolských jednot a také hosté z Polska a Ameriky.
Všesokolské slety se většinou se konaly po zhruba šesti letech, kromě období, kdy Sokol oficiálně nemohl působit – v době 1. světové války, za německé okupace a v době komunistického režimu. Mezi prvním a druhým sletem sice uběhla delší doba – plných devět let, ale původně byl II. slet připraven na rok 1887; rakouské úřady však zakázaly průvod a vítání hostů na nádraží, proto slet byl zrušen a namísto toho se konalo veřejné cvičení v Českém Brodě.
Snad žádná organizace na světě se nemůže pochlubit jako Sokol tím, že její tradiční slavnostní akce se koná již ve třetím století – v případě sokolských sletů v 19., 20. a 21. století. A také tím, že po celou tuto dobu má i mezinárodní rozměr – již od druhého všesokolského sletu v roce 1891 přijíždějí cvičenci a hosté ze zahraničních sokolských jednot, své slety či obdobné akce pořádají i některé sokolské organizace ve světě, jako například ve Slovinsku, Srbsku, na Slovensku, na americkém kontinentě Americká obec sokolská, Sokol USA a Sokol Kanada. Americký Sokol uspořádal svůj první slet již v roce 1893. Po roce 1948 pořádalo slety rovněž Ústředí československého sokolstva v zahraničí – konaly se ve Vídni, Montrealu, Curychu, Paříži. Zahraniční sokolové se tak zasloužili o to, že tradice sletů pokračovala i v době, kdy se ve vlasti konat nemohly.
Podrobnosti o historických sletech najdete na ZDE.