Česká obec sokolská

Oceňujeme nejlepších osobnosti z našich řad. Stávají se jimi sportovci, kteří Sokol i Českou republiku reprezentují na světových akcích, stejně jako cvičitelé, kteří svým nadšením budují lásku k pohybu u generací našich členů.

Slavnostní vyhlášení ankety Sokol roku 2020 mělo proběhnout 28. dubna 2021. Současná epidemiologická situace však stále nedovoluje akci uspořádat a ČOS ji proto odkládá na neurčito. Nový termín zveřejníme hned, jak to podmínky dovolí. Letos se budou ceny udělovat ve dvanácti kategoriích. Podívejte se na nominace v jednotlivých odborech.

Podívejte se, kdo získal nominace na Sokola roku 2020

Cena nejen pro sportovce

Oceněné osobnosti či oddíly jsou vybírány napříč celým hnutím a všemi obory sokolské činnosti. Na slavnostním pódiu tak vedle sebe stojí čeští reprezentanti, lidé, kteří svůj volný čas obětavě věnují mládeži ať už jako cvičitelé nebo vedoucí sokolských kulturních souborů, nebo ti sokolové, kteří v minulém roce významně přispěli k rozvoji své komunity a občanského života.

Sokol roku se vyhlašuje od letošního roku (tedy za počiny uskutečněné v roce 2019) a navazuje na anketu Nejúspěšnější sportovec ČOS, která byla zaměřená jen na sokolský výkonnostní sport. Činnost Sokola je však mnohem širší, a tak jsme se rozhodli prestižní ocenění rozšířit i pro jiné vynikající osobnosti z našich řad.

Sokol roku - socha

Všichni vítězové jednotlivých kategorií dostanou kromě řady dalších cen i sochu Sokola roku. Kovové plastiky sokola s roztaženými křídly vznikly v ateliéru věhlasného sochaře, sportovce (mj. trenéra olympijské vítězky Evy Samkové) a nadšeného podporovatele Sokola Jakuba Flejšara.

Kategorie Sokol roku:

Výkonnostní sport:

• Nejlepší individuální sportovec do 18 let
  • Nejlepší individuální sportovec 18 - 23 let
  • Nejlepší individuální sportovec dospělí
  • Nejlepší kolektiv do 18 let (z důvodu pandemie nebude kategorie hodnocena)
  • Nejlepší kolektiv dospělí
  • nejlepší trenér (z důvodu pandemie nebude kategorie hodnocena)
  • Nejlepší jednotlivec v kolektivních sportech (z důvodu pandemie nebude kategorie hodnocena)

Sport pro všechny:

• cena Radky Daňkové pro mladé objevy do 35 let
  • nejlepší cvičitel
  • nejlepší cvičitelka
  • nejlepší kolektiv

Vzdělavatelské a kulturní počiny:

• nejvýraznější kulturní počin
  • nejvýraznější vzdělavatelský počin
  • cena fairplay Aloise Hudce

Cena starostky ČOS

SEZNAM  VŠECH VÍTĚZŮ SOKOLA ROKU 2019 NALEZNETE ZDE!

Anketa Nejúspěšnější sportovec ČOS měla v posledních letech mezi dospělými tyto vítěze:

• 2019 šermíř Alexander Choupenitch, T. J. Sokol Brno I
  • 2018 vzpěrač Jiří Orság, T. J. Sokol Karolinka
  • 2017 vzpěrač Jiří Orság, T. J. Sokol Karolinka
  • 2016 vzpěrač Jiří Orság, T. J. Sokol Karolinka
  • 2015 judista Jaromír Ježek, T. J. Sokol Praha Vršovice
  • 2014 kanoistka Anna Zástěrová, T. J. Sokol Písek
  • 2013 sportovní taneční pár Jakub Mazůch a Michaela Gatěková, T. J. Sokol Vítkovice
  • 2012 vzpěrač Jiří Orság, T. J. Sokol Karolinka
Aktuality projektu
Více aktualit
Kalendář Akcí

Po Zbraslavi se Sokolem za pokladem

Kde: Praha 5 - Zbraslav

Sokolská stezka za poznáním

Kde: Ostroměř

Ve zdravém těle zdravý duch, v čistém městě čistý vzduch!

Kde: České Budějovice

Registrace do soutěže Hýbeme se hezky česky

Kde: Tyršův dům

Generální partner