František Pecháček se stal
čestným občanem Prahy 5

11. 03. 2019

Sokolský hrdina František Pecháček se stal 7. března 2019 čestným občanem Prahy 5 in memoriam. Slavnostního aktu udílení čestných občanství za rok 2018 se ve Švandově divadle zúčastnil Pecháčkův prapraprasynovec Ilja Pecháček, autoři mužských sletových skladeb, vedoucí nácviků bratr Miroslav Vrána, starostka župy Pecháčkovy a členové předsednictva Vzdělavatelského odboru ČOS.

Manželé Pecháčkovi bydleli v Praze 5 v domě číslo 3 v ulici Jindřicha Plachty, což připomíná pamětní deska u vchodu. Když byla kovová deska v minuloti ukradena, obyvatelé domu v čele s univerzitním profesorem Polákem se složili a zasadili pamětní desku novou - z bílého mramoru.

"Počínaje sletem v roce 2012 na bratra Pecháčka vzpomínají cvičenci mužských skladeb. Při této příležitosti v roce 2018 padl návrh, jmenovat bratra Pecháčka čestným občanem, což starosta Prahy 5 akceptoval," uvedl bratr Vladimír Richter.

"Udílením čestných občanství chceme oceňovat osobnosti, které se zvlášť významným způsobem zasloužily jak o celospolečenský přínos, tak o rozvoj, prospěch a dobré jméno páté městské části. Jde o projev úcty za celoživotní dílo," řekl starosta Prahy 5 Daniel Mazur s tím, že ho těší, že tato tradice se v Praze 5 ujala.

Podívejte se na medailonek, který u příležitosti udělení českého občanství o Františku Pecháčkovi udělal dokumentarista Oliver Malina Morgenstern.