Rychvaldští sokolové vdechli nový život historickému altánu
pomohl jim grant od České spořitelny

09. 11. 2020

Rychvaldští sokolové zrekonstruovali devadesát let starou stavbu v centru všech tamních sportovišť. Dříve altán představoval azyl nejen pro zdejší sportovce, ale i náhodné návštěvníky, kteří sem přišli za aktivním odpočinkem nebo uspořádat piknik s přáteli. Při večerních zábavách pojal až stovku lidí. „Bohužel v posledních letech byl altán v katastrofálním stavu, protože nebyly peníze na jeho opravu. Až tak, že nám statik zakázal jej používat,“ vzpomíná Kateřina Matušínská, starostka zdejšího Sokola.

Vrátit altánu dřívější kouzlo dokázali rychvaldští sokolové během necelého roku. „Impulsem byl grant, který v rámci projektu Dokážeme víc začala v loňském roce nabízet Česká spořitelna. Zažádali jsme o finanční podporu a dostali nejen 100 tisíc korun, ale také pomocnou ruku při shánění dalších peněz,“ říká Šárka Gawlasová, další z hlavních iniciátorek rekonstrukce. Rychvaldský altán podle ní naprosto přesně splňoval podmínky pro grant. „Naším cílem bylo vybudovat místo, kde by se zdejší obyvatelé mohli setkávat, společně trávili volný čas, a posílili tak místní komunitu,“ dodává aktivní sokolka. Grant byl pro celý projekt zásadní, ale velký dík patří podle ní i městu Rychvald.

Už samotné slavnostní otevření altánu potvrzuje, že se záměr daří. Přišly se na něj podívat stovky rychvaldských obyvatel. „Jako dítě jsem tu hrával fotbal, volejbal i hokej. Slavili jsme tu sokolské i dětské dny nebo hornické slavnosti. Ženy tady nacvičovaly na spartakiádu. I hudba tady často hrála,“ vzpomíná devadesátiletý Lubomír. Třicátnice Monika naopak bydlí v Rychvaldu jen pár měsíců. „Máme tři děti. Je skvělé, že tu je takový krásný areál, kde se mohou nejen sportovně vybít, ale i seznámit s místními,“ pochvaluje si.

altán1

Stmelit zdejší komunitu však dokázal rychvaldský altán už během oprav. „Chodily nám sem pomáhat desítky dobrovolníků. Lidé z okolí sami nabízeli pomoc a díky tomu práce krásně odsýpaly,“ shodují se Šárka Gawlasová a Kateřina Matušínská. „Chlapi, kteří nám dodělávali v altánu elektřinu, tu dřeli dlouho do noci, aby se vše stihlo,“ pochvalují si.

altán2