Lomničtí sokolové mají ráj v Krčkovicích
Ve třech turnusech se na táboře vystřídá přes 160 dětí

05. 08. 2022

54, 34, 160. To jsou čísla, která vystihují sokolský tábor T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou v Křčkovicích. 54 let tam jezdí lomničtí sokolové za velkým letním dobrodružstvím. 34 stanů s podsadou postavili letos. A více než 160 dětí se zúčastní tří beznadějně obsazených turnusů tábora. Přečtěte si více.

Co by to bylo za léto, kdyby se děti nerozjely na tábory! V sokolovnách se obvykle v letních měsících necvičí, to ale neznamená, že bych ,,věčný ruch" ustal. Naopak! Ve spoustě jednotách se síly a pozornost v letních měsících upínají k pobytu v přírodě v podobě táborů. Pobytových i příměstských, jejichž obliba zaznamenala v posledních letech nebývalý nárůst.

Stejně tak tomu je i u nás, v Lomnici nad Popelkou. Právě nyní se nám léto přehouplo do své druhé poloviny a v našem tábořišti v Krčkovicích je pěkně živo. Své zažila ale i naše sokolovna.

S pořádáním příměstských táborů pro menší děti (předškoláky a malé školáky) jsme začali v nepopulární době covidové. Nabídkou příměstského tábora jsme chtěli dětem kompenzovat cvičení, o které v uplynulém roce přišli. Zájem byl veliký a tak jsme příměstský tábor připravili i v letošním roce. Téměř padesátka dětí si během jednoho týdne vyzkoušela velké množství sportovních aktivit, na které třeba ani v běžném cvičebním roce nezbývá moc prostoru. Cvičení s hudbou, pohybové hry, gymnastika, orientační běh, netradiční, zábava v mlhovišti, výlety, zpívánky, návštěva koupaliště, tvořivé aktivity, deskové hry ... tím vším se desítka dobrovolných cvičitelů snažila po celý týden ratolesti unavit.

Nejenže se děti už nyní těší na příměstský tábor v roce příštím, ale ti starší při pátečním loučení už dopředu avizovali, že v příštím roce vyzkouší tábor velký, Krčkovice!

Co jsou Krčkovice?

Google říká, že je to vesnice, část obce Hrubá Skála v okrese Semily. Pro nás, sokoly z Lomnice, je to ale ráj v ráji. tedy v Českém ráji. Naše vlastní tábořiště, kam lomničtí sokolové v letošním roce vyrazili tábořit už po čtyřiapadesáté. Třicetčtyři stanů s podsadou v údolí mezi skálami, vlastní srub s kuchyní, hangár sloužící jako jídelna a přístřeší před nepřízní počasí, sprcha ve skále a kadibudky v zatáčce - letos zbrusu nové. Tomu všemu dominuje malovaný totem ve středu tábořiště.

Takto ve stručnosti by se dal popsat náš tábor, ale to rozhodně není dostačující. Tábor se musí zažít. Sokolské rozcvičky, etapové hry, lovení bobříků, vaření v přírodě, turnaje, výlety a mnoho dalšího. Program čtrnáctidenního tábora je opravdu nabitý a ročně ho navštíví přes 160 dětí ve třech beznadějně obsazených bězích. Starají se o ně vedoucí, kuchařky, zdravotníci. Ti všichni jsou členy nebo přáteli našeho Sokola. Tak se podívejte na pár obrázků z našich letních, táborových aktivit. #SOKOLJEDE!

autor: Petr Sádek, náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou