Matěj Cigl znovu vylepšil
světový rekord ve šplhu na laně

18. 03. 2024

Třicátý ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně bez přírazu se zapsal do historie. Matěj Cigl, reprezentant Sokola Brno I, znovu vylepšil světový rekord - osmimetrové lano dokázal pokořit v čase 4,65 sekundy! Blahopřejeme!

Loni Cigl překonal světový rekord ve šplhu na osmimetrovém laně po dlouhých 14 letech. Na mistrovství republiky v Pardubicích dosáhl v listopadu času 4,83 sekundy.

Životní formu potvrdil i na jubilejním 30. ročníku Memoriálu Bedřicha Šupčíka v Příbrami v sobotu 16. března. Svůj listopadový výkon překonal o jednu setinu již ve druhém ze tří startovních kol. Ve finálovém kole dokázal posunout rekordní hranici na hodnotu 4,65 sekundy!

"Jsem rád, že to vyšlo, protože ten závod je oproti jiným akcím specifický. Jsou jenom tři pokusy a dva se konají paralelně na dvou lanech, což je trošku těžší. Z tréninku ale vím, že mám natrénováno, takže to pro mě zas nebylo až tak překvapivé," řekl čtyřiadvacetiletý Matěj Cigl.

Věří, že se dá světové maximum ještě vylepšit. V hledáčku má hranici 4,5 vteřiny. "Nejspíš až příští rok," uvažuje. "Vím, že mám rezervu v dohmatu. A v záznamu rekordního pokusu jsem viděl, že tam bylo malé zaváhání, to by setinka mohla být," uvedl Matěj, který začínal se sportovní gymnastikou a šplhu se věnuje od sedmnácti let.

Příbramský memoriál je odkazem na výkon sportovního gymnasty Bedřicha Šupčíka, který roku 1924 na letních olympijských hrách v Paříži získal historicky první zlatou olympijskou medaili pro Československo v tehdy samostatné sportovní disciplíně šplh na osmimetrovém laně bez přírazu. Jeho vítězný olympijský čas činil 7,2 sekundy.

Na letošním 30. ročníku Memoriálu Bedřicha Šupčíka se podařilo překonat olympijskou laťku jedenácti účastníkům z celkových čtyřiceti ve startovním poli hlavní mužské kategorie.