Sokol František Pecháček
obdržel Řád Bílého lva

28. 10. 2023

Skvělý gymnasta, olympionik, zakladatel vojenské tělovýchovy, vedoucí cvičitelských škol v Tyršově domě, autor sletových skladeb i čelný představitel sokolského protinacistického odboje podílející se na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha. To je životní příběh Františka Pecháčka. Jedna z nejvýznamnějších osobností České obce sokolské obdržela Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy in memoriam. Nejvyšší státní vyznamenání převzal na slavnostním ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu z rukou prezidenta Petra Pavla Pecháčkův praprasynovec Jan Pecháček.

"Udělení Řádu Bílého lva Františku Pecháčkovi je mimořádným oceněním jeho celoživotní sokolské práce. Sokolských ideálů se nevzdal až do posledních okamžiků svého života," řekla Hana Moučková, starostka České obce sokolské, a dodala: "Jsme rádi, že můžeme Pecháčkův odkaz předávat mladým sokolíkům a vést je k hrdosti k národu a odolnosti fyzické i psychické."

Řád Bílého lva - propůjčovací

Před Pecháčkem získal Řád Bílého lva ze sokolů Jan Gajdoš. Stejně jako Pecháček úspěšný sportovní gymnasta a jeden z členů odbojové skupiny Jindra dostal ocenění in memoriam v roce 2018.

Pecháček se během necelých padesáti let svého života nesmazatelně zapsal do historie sokolského hnutí i naší země. Sokolství určovalo jeho životní dráhu od začátků v novopacké sokolovně až po poslední okamžiky strávené v koncentračním táboře Mauthausen. Řád dostal za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu.

"Symbolizuje nezlomnou vůli sokolstva čelit veškerým nástrahám, které naši zemi provázely od vzniku sokolského hnutí. Vždy patřil mezi sokoly a sokolky, kteří bezezbytku naplňovali Tyršovy ideály sokolské výchovy. Neusiloval o funkce, ale byl jedním z těch, kteří spoluvytvářeli dějiny sokolstva," vyzdvihl Michal Burian, vzdělavatel České obce sokolské.

Pecháčkův praprasynovec Jan Pecháček řekl, že pro celou rodinu je udělení Řádu Bílého lva Františku Pecháčkovi velkým okamžikem. "Jsme velmi rádi, že pan prezident ocenil jeho zásluhy o naši republiku i to, že za její svobodu položil život. Rád bych mu to dal vědět a řekl mu, že tady udělal kus práce a nebylo to zbytečné," řekl po slavnostním večeru dojatý Jan Pecháček, člen Sokola Dolní Chabry.

František Pecháček patřil mezi první Čechoslováky reprezentující nový stát na olympijských hrách. V belgických Antverpách byl v roce 1920 s gymnastickým družstvem čtvrtý. V roce 1922 získal na prvním poválečném mistrovství světa ve sportovní gymnastice zlato v soutěži jednotlivců i družstev. V roce 1926 zopakoval zlatý úspěch v soutěži družstev na mistrovství světa v Lionu.

V roce 1938 byl autorem dvou skladeb X. všesokolského sletu. Připravil „Sokolskou brannost“ a především slavnou „Přísahu republice“, kterou na Strahovském stadionu zacvičilo téměř 30 000 mužů. Část této skladby se objeví příští rok na XVII. všesokolském sletu v Edenu.

Po okupaci českých zemí se stal čelným představitelem sokolského odboje. V roce 1942 se podílel na přípravách atentátu na Heydricha. Po zatčení a mučení zemřel v Mauthausenu 3. února 1944. Podle pamětníků řekl: "Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné."

Podrobný Pecháčkův životopis a zajímavosti su přečtěte ZDE.