Česká obec sokolská

Sokol podpoří Ukrajinu 350.000 korunami
Vyzývá také k zapojení do pomoci uprchlíkům

02. 03. 2022

Předsednictvo České obce sokolské na svém mimořádném pondělním on-line jednání schválilo 250 tisíc korun z prodeje grafik Michala Škapy na konto SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni. Členové předsednictva také jednohlasně souhlasili s tím, že věnují ze svých odměn celkem 100 tisíc korun Českému červenému kříži. Předsednictvo vyzývá své členy, aby se zapojili do pomoci těm, kteří prchají před válkou. Nejen ubytováním, ale i nabídkou cvičení pro děti.

Česká obec sokolská na základě rozhodnutí svého předsednictva převede humanitárním organizacím Člověk v tísni a Český červený kříž 350 000 korun jako pomoc ke zvládání situace v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině.

„Česká obec sokolská stojí na straně demokracie, svobody a humanismu a plně podporuje kroky Vlády ČR,“ uvádí se v usnesení předsednictva ČOS, které bylo schváleno v úterý večer písemným hlasováním.

„Výtěžek z prodeje grafických listů Michala Škapy - cca 250 000 korun - bude převeden na pomoc Ukrajině – konkrétně na organizaci Člověk  v tísni - SOS Ukrajina,“ uvádí se dále v usnesení.

Členové předsednictva se navíc jednoznačně shodli na tom, že věnují 100 000 Kč ze svých činovnických odměn na pomoc Ukrajině – konkrétně organizaci Český červený kříž.

Pomozte dle svých možností, vyzývá předsednictvo

„Předsednictvo ČOS vyzývá tělocvičné jednoty, sokolské župy a členskou základnu, aby dle svých možností přispěli pomocí Ukrajině postižené válečným konfliktem,“ zní poslední bod usnesení.

Vedení ČOS identifikovalo tyto oblasti pomoci ze strany Sokola:

  • ubytování - můžete poskytnout ubytování? Vyplňte, prosím, tento formulář (https://bit.ly/FormulářubytováníUkrajina), případné dotazy zodpovíme na emailu ukrajina@sokol.eu. Prosíme o vyplnění do čtvrtka 3. 3.
    Informace z formuláře poskytneme z ústředí ČOS Správě uprchlických zařízení, která centrálně ubytování koordinuje. Poté budete případně kontaktováni s konkrétním požadavkem.
  • volnočasové aktivity - nabídněte zapojení dětí a mládeže do cvičení v Sokole. Spolupracujte s místní samosprávou, se kterou běžně jednáte. Zapojte do vašich oddílů ukrajinské děti a umožněte jim bezplatné cvičení. 

Informace o zapojení jednotlivých T. J. budeme postupně zveřejňovat na webu a sítích Sokola. Dejte nám o zapojení vědět! press@sokol.eu

Nadace ČEZ nabízí grant 50.000 korun na pokrytí nákladů s pomocí uprchlíkům

Od včerejšího dne lze také žádat o příspěvek z Krizové grant Ukrajina společnosti ČEZ.

„Tento grant pomůže neziskovým organizacím a obcím postarat se o uprchlíky z Ukrajiny. Tělovýchovné jednoty, dobrovolní hasiči, sokolské organizace, další neziskové organizace a obce mají možnost v administrativně zjednodušeném procesu získat až 50 tisíc korun,“ uvádí se v popisu grantu na stránkách Nadace ČEZ

Pozor na dezinformace

Upozorňujeme na množství dezinformacích, které se vyrojily. Používejte, prosím, ověřené zdroje pro šíření informací. Tady pár tipů na stránky:

Česko Digital ověřuje kontakty a odkazy, které jsou na stránce  www.stojimezaukrajinou.cz. tady tedy najdete ověřený rozcestník 

Druhá webová stránka je tržiště přímé pomoci: https://www.pomahejukrajine.cz/. Pokud chcete nabídnout materiální pomoc, služby, ubytovací kapacity nebo naopak pracujete s uprchlíky, můžete tento web využít. Pokud jste již nějakým způsobem organizováni, nebo máte jinou platformu (například ve škole, oddíle, v práci apod.), dejte lidem stojícím za touhle stránkou vědět, ať můžete spolupracovat.

tabulka pomoci Hlídače státu -> https://docs.google.com/spreadsheets/d/1oNo6jhtvFY6cPy85Tdv8t3XFUySC8mikdFE22yR-eTs/htmlview?fbclid=IwAR3K5qp9o58duJNJLrX0EBXhN7oirKq9QCYvzsy_7njdYsDck9LY5Zk9K40#gid=0

www.nasiukrajinci.cz - web Ministerstva vnitra ČR - koordinující nabídky pomoci konkrétním lidem.  Bude spuštěn v řádu dnů

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partner

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace