Sokol Zlín oslavil
125. výročí založení

16. 11. 2023

V roce 1898 byl ve Zlíně založen sportovní spolek Sokol, který se postaral o rostoucí zájem občanů o tělovýchovu a sport. Od té doby uplynulo 125 let. Historie Sokola Zlín je úzce spojena s průkopnickým podnikatelem Tomášem Baťou, který nejen podporoval sport ve městě, ale také přispěl k modernizaci infrastruktury. Díky jeho vášni pro sport a zdravý životní styl se Sokol Zlín stal místem, kde se nejen místní obyvatelé mohou setkávat, trénovat a soutěžit.

S průběhem let se Sokol Zlín rozvíjel a přinášel nové sportovní disciplíny a tréninkové programy pro lidi všech věkových kategorií. Jak oddíly odboru všestrannosti, tak oddíl sportovní gymnastiky se úspěšně účastní soutěží a vzešli z něj Jana Komrsková a David Vyoral. V současné době skvěle reprezentuje oddíl gymnastiky T. J. Sokol Zlín Jonáš Daněk.

Důležitou roli ale hraje Sokol Zlín ve společnosti jako takové. Lidé zde mohou v rámci různých akcí a událostí navazovat kontakty, sdílet zkušenosti a budovat silné vztahy. Sokol tak významně ovlivňuje život v našem městě.

125. výročí založení T. J. Sokol Zlín jsme oslavili společně se širokou veřejností u příležitosti oslav 1. máje ve Zlíně a přizvali jsme k tomu naše sesterské jednoty ze Zlína - Malenovic, Březnice, Zlína - Prštného, Zádveřic a Zlína - Jižních Svahů. Na náměstí Míru jsme společně předvedli, co všechno Sokol nabízí. Nejsou to jen veřejná vystoupení na všesokolských sletech, ale i gymnastika, kolová, krasojízda, taekwoondo, vzpírání, šplh na laně a další.

V neděli 8. října sokolské společenství zavzpomínalo na své bratry - oběti 1. světové války v řadách československých legií bojujících za vznik samostatného státu. Po celý den se v místech, kde působí sokolské jednoty, konaly pietní akty, společenská setkání a sokolské vlajky byly vyvěšeny na budovách sokoloven a státních budovách. Celý den zakončil „Večer sokolských světel“, kdy jsme se vydali s lampiony od zlínského magistrátu k budově sokolovny, kde jsme společně rozsvítili srdce z čajových svíček při zpěvu písničky „Ach synku, synku“ - oblíbené písničky prezidenta osvoboditele a také člena sokola Tomáše Garrigua Masaryka.

Nyní zlínští sokolové žijí přípravami a nácvikem na XVII. všesokolský slet. Na značkách se potkáte nejen s našimi žáky, ale i se členy Věrné gardy.

Text: Kateřina Příhodová, vzdělavatelka Sokola Zlín