Česká obec sokolská

Sokolem roku se stal Alexander Choupenitch
Mezi mladými sportovci uspěla Barbora Malíková

19. 04. 2022

Česká obec sokolská vyhlásila v úterý 19. dubna podvečer vítěze tradiční ankety „Sokol roku“. Stal se jím držitel bronzové medaile z OH v Tokiu Alexander Choupenitch ze Sokola Brno, který získal olympijskou medaili pro Sokol pro 73 letech. Ostatní nominovaní se svými kvalitními výkony na tento úspěch nedosáhli.

Tyršův dům na Malé Straně – sídlo České obce sokolské - dnes vpodvečer tvořil kulisu při vyhlašování nejlepších členů spolku, který si letos připomíná 160 let od založení. Slavnostní večer při vyhlašování Sokola roku tak byl ještě o něco slavnostnější než obvykle.

Celou akci provázel pestrý program složený z přehlídky dovedností sokolských cvičenců. Ocenění převzali ceny od významných osobností sportovního prostředí.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY SOKOLA ROKU 2021 NAJDETE ZDE

V kategorii nejúspěšnější sportovec se jednotlivci seřadili takto (od vítěze): Alexander Choupenitch (šerm - Sokol Brno I), Michal Desenský (atletika - Sokol Hradec Králové) , David Jessen (gymnastika - Sokol Brno I), Jiří Orság (vzpírání - Sokol Karolinka), Lenka a Miloslav Mareškovi (taneční sport – Sokol Zbraslav), Lukáš Hodboď (atletika – Sokol Hradec Králové).

„Sokol pro mne byl prvním místem, kde jsem se setkal se šermem. Bylo to v mých osmi letech, takže si teď uvědomuju, že jsem Sokolem už 20 let, což je dost dlouho. Velká tělocvična Sokola Brno I, kde dodnes trénuji, mne fascinovala, potkal jsem tam spoustu skvělých lidí, a i když mne nevzali do gymnastiky, kam jsem původně šel, tak jsem se chytil v šermu," řekl na pódiu Alex Choupenitch a díval se přitom na starostu Sokola Brno I Martina Vlka, který je právě trenérem gymnastiky.

Po svém dekorování se Alex ujal vysvětlování, jak se hodnotí zásahy v šermu a na exhibiční ukázce svých kamarádů z oddílu šermu vysvětloval, jak rozhodčí hodnotí úspěšný zásah.

Na dálku pozdravil účastníky slavnostního vyhlášení II. v anketě Michal Desenský. „Mrzí mne, že se nemůžu zúčastnit vyhlášení v Tyršově domě, protože jsem na soustředění na Tenerife. Druhého místa si moc vážím a doufám, že se budu moct zúčastnit příští rok,“ řekl ve své zdravici Michal Desenský ze Sokol Hradec Králové.

Stejně - tedy na dálku - pozdravil obecenstvo v Tyršově domě i třetí v pořadí David Jessen. Ten však z větší dálky. „Velice si vážím toho, že jsem byl opět oceněn v anketě Sokol roku. Omlouvám se, že  se nemůžu zúčastnit osobně, ale pracuji v USA a v srpnu začnu studovat na lékařské fakultě. Bohužel jsem již gymnastickou kariéru ukončil, ale budu zapojen do svého sportu jako trenér a rozhodčí. Chtěl  bych moc poděkovat, kdo mi pomohli se dostat na vrchol a 2 olympiády. Poděkování patří zejména Sokolu Brno I, rodičům, babičce, snoubence a spoluzávodníkům. Všem těm, kteří jdou dál za svými sny, držím pěsti, bojujte, tvrdě pracujte a Go Sokol,“ řekl ve svém vzkazu gymnasta David Jessen ze Sokola Brno I., který byl vyhlášen jako 3. nejlepší sokolský sportovec loňského roku.

Trenérem roku se stal Petr Habásko, který je osobním trenérem Michala Desenského. „Do popředí ankety se dostalo mnoho atletů a je vidět, že Sokol má v tomto sportu velmi silnou základnu,“ komentoval vyhlášení Petr Syrový, vedoucí odboru sportu.

Mladým sportovcům kralovala Barbora Malíková, kolektivům basketbalistky

Atletika kralovala i kategorii 19 - 23 let. Její vítězkou se stala finišmenka zlaté štafety z Mistrovství Evropy v Tallinu, ambasadorka Sokola Barbora Malíková (T. J. Sokol Opava). Úspěchy mají i mladší atleti - kategorii do 18 let vyhrála atletka ze Sokola Kolín Natálie Olivová.

Kolektivní sporty reprezentuje na velmi dobré úrovni basketbal, házená nebo volejbal. Sportovním kolektivem roku 2021 byly vyhlášeny basketbalistky Sokola Hradec Králové, které v loňské sezóně skončily v Renomia ŽBL na II. místě. Cenu jim předal basketbalista se zkušenostmi z NBA Jiří Welsch.

Jiří Welsch: S basketballem jsem začínal v Sokole

Ten před diváky v Tyršově domě prozradil, že se k basketbalu v Holicích dostal právě v tamní sokolovně. „Můj táta hrával původně volejbal a přes něj se v Sokole dostal k basketbalu, kam přivedl i mne. Takže se dá říct, že u začátku mé kariéry stáli sokolové a Sokol,“ řekl Jiří Welsch s tím, že o tom vlastně ještě nikdy nemluvil.

Starostka ČOS Hana Moučková ocenila za mimořádný počin Miloše Kadalu, starostu Sokola Lužice. Ten pomáhal při likvidaci škod po červnovém tornádu. „Je mi ctí předávat takové ocenění bratrovi z našich řad. Vážím si této obětavosti a obrovské lidské solidarity, kdy sokolové sesbírali a poslali postiženým členům spolku přes 944 tisíc korun,“ řekla k ocenění Hana Moučková.

Cvičitelkou roku se stala Tereza Cendelínová (T. J. Sokol Písek) a cvičitelem Václav Obrázek (T. J. Sokol Podolí). Náčelník České obce sokolské - Petr Svoboda - velmi kladně hodnotí práci všech, kteří dennodenně provázejí sokoly všech věkových kategorií v jejich zájmu hýbat se. „Všechna tato práce se za pár týdnů představí na největší mezisletové akci pod názvem SokolGym, a to ve třech městech. Je to naše největší akce po covidové pauze, naším cílem je ukázat naši činnost v regionech a přizvat ke spolupráci veřejnost i ostatní sportovní organizace,“ zve na SokolGym Petr Svoboda.

V oblasti kultury a vzdělávání je stále vidět zájem o hudbu, literaturu a divadlo, podle výsledků především loutkové.

Cenu Fair Play Aloise Hudce získala Vlasta Třešňáková, která byla gymnastkou, členkou reprezentace a posléze se stala metodičkou náčelnictva. Je také autorkou několika skladeb pro ženy na všesokolských sletech. Její ocenění vyvolalo mohutný aplaus a dlouhotrvající potlesk. Při rozhovoru s moderátory večera Janou Horkou a Jakubem Bažantem prozradila, že se při svých začátcích v Sokole Královské Vinohrady jako 18letá začínající sokolka, potkala s Aloisem Hudcem, který už v té době byl slavným olympionikem. „To byl opravdu veliký zážitek, který mne ovlivnil na celý život,“ řekla Vlasta Třešňáková.

Vlasta Třešňáková a Milan Peštál - držitelé ceny Fair Play Aloise Hudce

Druhým oceněným je dlouholetý trenér šermu a předseda oddílu Sokol Brno I Milan Peštál. Celý život pracoval jako lékař a na Mistrovství Evropy veteránů zachránil svému soupeři život při náhlé srdeční slabosti. Ten ve své řeči v krátkosti shrnul, jak se dostal ke "sportu, který dnes nazýváme šerm". Ve své řeči nezapomněl vyzdvihnout olympijský medailový úspěch Alexandra Choupenitche, který je podle něj fenomenálním úspěchem "jeho" sportu.

 

Fotogalerie ze slavnostního vyhlášení je ke stažení ZDE. 

Výsledky ZDE

 

 

 

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partner

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace