Sokolská cesta gymnastiky
skladby Rocková symfonie a Před kamerou

20. 06. 2023

Start Světové gymnaestrády se blíží a a sokolové už ladí poslední detaily. V Pardubicích se o víkendu uskutečnil nácvik Rockové symfonie pro vystoupení v Amsterdamu, kam se chystá přes 500 sokolů. Česká obec sokolská tak tvoří páteř české výpravy, kterou zastřešuje Česká gymnastická federace a součástí je rovněž Česká asociace Sport pro všechny.

Světová gymnaestráda 2023 startuje 30. července v Amsterdamu a zúčastní se jí na 25 000 cvičenců z 55 zemí celého světa. Z Česka přijede ukázat své umění přes 800 cvičenců.

Sokolové pro letošní Světovou gymnaestrádu připravují hromadné skladby, které budou příští rok i součástí XVII. všesokolského sletu. Celkem 479 žen a mužů všech věkových kategorií z celé republiky předvede Rockovou symfonii s náčiním. Autory skladby jsou Jana Kosařová a Petr Sádek. "Byl to náročný, ale krásný víkend. Hromadná skladba hlásí připraveno," uvedl Sádek.

Dorostenci a muži chystají sálovou skladbu Před kamerou autorů Martina Matury, Stanislava Trávníčka a Jakuba Čudlého a a cvičit jich bude 35.

"Letošní gymnaestráda je pro nás důležitá nejen z důvodu početnosti sokolské výpravy, ale také proto, že se po 30 letech vracíme do místa, kde účast na této formě reprezentace České republiky znovuobnoveného Sokola začala (jednalo se o společnou výpravu s ČASPV). V podstatě se jednalo o první významnou prezentaci znovuobnoveného Sokola po roce 1989, tedy vlastně i před prvním sletem po roce 1948," řekl Petr Svoboda, vedoucí oddělení Odboru všestrannosti a náčelník ČOS.

Sokolové se světových gymnaestrád zúčastňují pravidelně od roku 1993 v rámci výpravy České republiky pod záštitou České gymnastické federace. "Světové gymnaestrády jsou pro cvičence v oblasti Sportu pro všechny pomyslnými olympijskými hrami. Je celosvětově uznávaná co do úrovně, tak počtu cvičenců a zúčastněných zemí," uvedla a Eva Řibřidová, náčelnice ČOS a vedoucí sokolské výpravy.

Gymnaestráda se se koná každé čtyři roky a první ročník se uskutečnil před 70 lety v nizozemském Rotterdamu v roce 1953 pod heslem Radost ze života v gymnastice. Název Gymnaestráda je složen ze slov gymnastik (mezinárodní pojem pro všechny sportovní aktivity spojené s gymnastikou) a estrada (cesta). "Takže jde o cestu gymnastiky," dodává Svoboda a  a upozornil: "Hlavní je, že zde nejde o výkon, ale o nesoutěžní přehlídku tělovýchovných vystoupení."

V duchu slova gymnaestráda je napsaná letošní světová hymna. Všechny vybízí k tomu, aby se otevřeli a ukázali svůj talent a kulturu, sjednotili své barvy, oslavovali přátelství a pocítili neopakovatelné kouzlo. Motto gymnaestrády Ať se naše barvy spojí! je tak v symbióze s heslem Spojujeme! pro nadcházející sokolský slet.

Program v Amsterdamu bude velmi pestrý. Zahrnuje deset disciplín, mezi něž patří akrobatická gymnastika, tanec, freerunning, voltiž, rhönradská gymnastika, rytmická gymnastika, skoky na trampolíně, ženská gymnastika, mužská gymnastika a ukázkové sporty.

Zahajovací i závěrečný ceremoniál a vystoupení velkých skupin se uskuteční na olympijském stadionu. Kromě vystoupení jsou pro účastníky připraveny výlety za poznáním hostitelské země. Pro všechny je akce olympiádou, na které nejde o medaile, ale radost z pohybu všech účastníků.