Starosta ČOS Chlumský:
slet ukázal, že Sokol je silný

08. 07. 2024

Pospolitost, hrdost, vzájemná podpora a radost z pohybu. Letošní XVII. všesokolský slet ukázal podle starosty České obce sílu sokolského hnutí. Martin Chlumský neskrýval po skončení sletu dojetí a děkoval všem, kteří se na neopakovatelném svátku podíleli. V perném sletovém týdnu si druhý den hromadných skladeb i zacvičil.

Jaké máte pár hodin po skončení sletu dojmy?

Na prvním místě je třeba poděkovat. Poděkovat všem účastníkům, od těch nejmenších až po Věrnou gardu, cvičitelům, organizačnímu týmu i dobrovolníkům. Vaše obětavost, nadšení a úsilí vytvořily jedinečnou atmosféru. Byli jste úžasní. DĚKUJI! A dojmy? Převažuje dojetí, hrdost a radost z toho, že se sokolům daří.

Jaký byl z vašeho pohledu XVII. všesokolský slet?

Slet zejména ukázal, že Sokol je silná a moderní organizace. Že má mnoho nadšených členů, kterým je vlastní radost z pohybu a společná tvořivá práce. Toho si nesmírně cením. Slet rezonoval celou republikou, společností i zahraničím. Z toho mám obrovskou radost. Jsem přesvědčen, že se XVII. všesokolský slet zapsal mezi nejlepší v historii.

Co vás osobně nejvíc nadchlo?

Pospolitost, vzájemná podpora a radost z pohybu.

A z bohatého programu?

Jen těžko se dá vybrat jedna věc, protože skvělé byly už župní, oblastní a krajské slety. Konaly se sletové sportovní soutěže a kulturní akce po celé republice. Sletový týden v Praze se dá jen těžko popsat slovy. Obdivuji všechny, jak v horkém dni zvládli průvod metropolí. Překrásná byla mše v katedrále sv. Víta a pocit hrdosti jsem měl při slavnostním zahájení v Národním divadle. Impozantní bylo Sokol Gala, moc se mi líbily sokolské výstavy ve veřejném prostoru Prahy, kulturní vystoupení, atmosféra ve Sletovém domě i pódiová vystoupení.

Hromadné skladby vyprodaly Fortuna Arenu. Jaká byla atmosféra?

Diváci byli úchvatní. Vytvořili fantastickou kulisu, která dodávala vystoupením elektrizující kulisu. Lidé ocenili každou skladbu a při potlesku vstoje mi běhal mráz po zádech. Pravdou je, že aplaus byl vždy na místě, protože všechny skladby byly skvělé. Mám dojem, že se oproti minulému sletu výrazně posunul jejich pohybový obsah, který byl mnohem propracovanější.

Jak byla důležitá účast sokolů ze zahraničí?

Účast sokolů ze zahraničí ukazuje, že jsme všichni součástí jedné velké sokolské rodiny, která sdílí stejného hodnoty bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíme. Sokolové v zahraničí také udrželi naše tradice během období, kdy byl u nás Sokol zakázán a i díky jejich pomocí mohl být Sokol obnoven po roce 1989.

Sám jste atmosféru zažil přímo na ploše při cvičení ve skladbě Rocková symfonie. Jaké to bylo?

Bylo úžasné být součástí vystoupení, Rockovou symfonii jsem cvičil již loni na gymnaestrádě v Amsterdamu a je to moje srdeční záležitost. Ve skladbě jsem doplňoval chybějícího cvičence, neměli jsme vůbec žádný čas na secvičení. Pro ostatní cvičence to muselo být o trošku náročnější, přesto jsem moc rád za to, jak mě přijali mezi sebe a a společně jsme zvládli celé vystoupení dobře zacvičit. Překvapilo mě, jak na ploše rychle ubíhá čas.

Naplnil slet své heslo ´spojuje´?

Do posledního písmene. Viděli jsme cvičení všech generací, spojení cvičenců ze všech koutů země i ze zahraničí a propojení kultury se sportem, historii se současností, sokoly s širokou veřejností. Bavilo mě, jak jsme spojovali i různými emocemi, třeba radostí, nadšením, hrdostí, energií, kouzlem zážitků i hudbou. Přesně to všechno to heslo vyjadřovalo.

Jaký byl letošní slet v porovnání s tím minulým?

Je vidět, že jak nám roste členská základna, tak se to propisuje do počtu účastníků ve sletových skladbách i celého sletu. Je skvělé, že se do celé organizace zapojilo sto tisíc sokolů a do Prahy přijelo v novodobé historii rekordních dvacet tisíc účastníků. Určitě jsme se výrazně posunuli v komunikaci. Jak jsem řekl, slet byl vidět a hodně se o něm mluvilo.

Jak vnímáte silnou podporu státu, kterou slet měl?

Je to pro nás obrovské ocenění naší práce. Rád bych poděkoval Národní sportovní agentuře v čele s předsedou Ondřejem Šebkem, protože to je opravdu důležité. Moc si samozřejmě vážíme podpory dalších generálních partnerů společnosti Penny a České televizi, která v supersportovním roce věnovala sletu nejvíce prostoru v historii. Děkuji za podporu i hlavnímu městu Praha a všem dalším partnerům sletu. Velice to oceňujeme, bez nich by slet nebyl na tak vysoké úrovni.

Po 18 letech slet navštívil prezident a v hledišti nechyběl předseda Senátu?

Účast prezidenta Petra Pavla i předsedy Senátu Miloše Vystrčila stejně jako dalších významných hostů si nadmíru vážíme. A předání praporu od pana prezidenta Petra Pavla je pro všechny sokolky a sokoly nezapomenutelný moment. Sice při předávání pršelo, ale jak jsem během sletu citoval slova jednoho nejmenovaného náčelníka „správný sokol si v nepohodlí libuje”.

Říká se, že hned po skončení jednoho sletu se začíná připravovat ten další. Kdy začnete chystat XVIII. všesokolský slet?

Teď přijde na řadu odpočinek a běžná činnost. Další slet začneme připravovat přibližně za dva roky.