Česká obec sokolská

1 061 jednot pohybová gramotnost založeno 1862

S Sport
Vztah k pohybu

Sokol přináší sport pro každého bez rozdílu věku a příjmu. Rozvíjí tělesnou zdatnost svých členů i ostatních. Pohyb považuje za součást zdravého životního stylu. Lidem pomáhá nacházet v pohybu radost.

O Občanství
Vztah k zemi

Sokol je vlastenecký v nejlepším smyslu slova. Své členy vede k lásce k rodné zemi a k úctě k duchovnímu dědictví našeho národa. Sokolové jsou hrdými, angažovanými občany své země, České republiky.

K Komunita
Vztah k obci

Sokol je místem setkávání a společné činnosti. Sokolové jsou aktivní silou ve své obci, hybatelem sportovních a kulturních aktivit. Sokolové jsou hrdí na svou vlastní tradici, kterou drží v úctě.

O Osobnost
Vztah k sobě

Sokol usiluje o celkový rozvoj osobnosti člověka. Vede své členy k čestnému a spravedlivému jednání, k aktivitě, samostatnosti a ke schopnosti pomáhat. Sokolským ideálem je člověk silný tělem i duchem.

L Laskavost
Vztah k sobě

Sokol je otevřený všem, kdo věří v sokolské hodnoty. Vede své členy ke skromnosti, k respektu k druhým, k pomoci slabším a ke vzájemné snášenlivosti. Buduje sounáležitost mezi generacemi.

L
Jednoty a župy

Sokol roku

Ocenění sokolských osobností

Oceňujeme nejlepších osobnosti z našich řad. Stávají se jimi sportovci, kteří Sokol i Českou republiku reprezentují na světových akcích, stejně jako cvičitelé, kteří svým nadšením budují lásku k pohybu u generací našich členů.

Oceněné osobnosti či oddíly jsou vybírány napříč celým hnutím a všemi obory sokolské činnosti. Na slavnostním pódiu tak vedle sebe stojí čeští reprezentanti, lidé, kteří svůj volný čas obětavě věnují mládeži ať už jako cvičitelé nebo vedoucí sokolských kulturních souborů, nebo ti sokolové, kteří v minulém roce významně přispěli k rozvoji své komunity a občanského života.

KOMUNITA, SPORT, OSOBNOST

#BeActive Sokol spolu v pohybu

Týden sokolského cvičení pro veřejnost

Týden akcí v sokolských jednotách z celé republiky, které veřejnosti představují celou šíři sportovních, pohybových, kulturních i společenských aktivit Sokola. Každoročně se v tomto týdnu přijde do sokoloven podívat a vyzkoušet sokolské aktivity přes deset tisíc návštěvníků. Pro řadu z nich se tato zkušenost stane důvodem zapojit se do činnosti sokolských jednot.

Sportovní akce, jako otevřené cvičební hodiny, závody a turnaje jsou určené především rodinám. Na mnoha místech je možné si otestovat fyzickou kondici a zjistit, jak na tom jste!

SPORT, KOMUNITA, OSOBNOST

Se Sokolem do života

Pohybová gramotnost pro předškoláky

Program pro nejmenší děti v mateřských školách, v sokolských jednotách i ve sportovních klubech. Projekt rozvíjí pohybovou gramotnost a učí lásce nejen k pohybu. Od začátku projektu v roce 2015 počet cvičících dětí i zapojených subjektů roste, letos jde už o skoro 1500 školek a 81 tisíc dětí!

Projekt je určený pro děti od 3 do 6 let, je pod záštitou MŠMT a Svazem měst a obcí (SMOČR). V jeho rámci děti plní nejrůznější pohybové aktivity, rozvíjí své poznání a čekají je i některé netradiční aktivity.

SPORT, OSOBNOST

Památný den sokolstva

Významný den České republiky

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence našeho spolku obětovali své životy boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí v roce 1941, kdy gestapo zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo.

Od roku 2019 se Památný den sokolstva připomíná i jako významný den ČR.

OBČANSTVÍ

Mezinárodní turnaj v házené mladšího a staršího dorostu Sokol Kempa Cup

Sokol Kempa Cup

Další akce
Eshop
Aktuality

Vzhledem k současné situaci ohledně pandemie onemocnění covid-19 musela Komise turistiky OV ČOS zrušit tradiční akci Sokolský výstup na Říp, pořádanou v rámci každoročních oslav výročí založení Československé republiky.

Nová protiepidemiologická opatření, která přijala vláda dne 21. 10. 2020, výrazně zpřísňují dosud platná omezení, především volný pohyb osob. Opatření jsou zatím plánována na období od 22. 10. o 3. 11. 2020.

Jak již aktuální situace naznačuje, nebude 28. října 2020 možné uskutečnit žádný z 32 závodů v českých městech. Proto se organizátoři Sokolského běhu republiky rozhodli oslavu vzniku naší země pojmout individuální výzvou, kdy každý účastník bude moci vyběhnout 28. října kdekoliv bude chtít.

Sokolské vlajky na všech hejtmanstvích v Česku i na budově Magistrátu hlavního města Prahy, kokardy připnuté na oblečení redaktorů a moderátorů České televize a samozřejmě pietní akty po celém Česku. Tak proběhl včerejší Památný den sokolstva, který se, letos už podruhé, slavil jako významný den České republiky.

VÍCE AKTUALIT

SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH