Česká obec sokolská

Sokolgym 2021 logo

SOKOLGYM je mezisletový projekt České obce sokolské, který je od roku 1996 realizován ve spolupráci s pověřenými sokolskými župami. Od počátku je cílem projektu přinášet do českého sportovního prostředí zkušenosti a novinky inspirované zahraničními festivaly, které propojují sport pro všechny, výkonnostní sport a kulturu. Pro ČOS projekt přináší možnost společného oživení činnosti, jak navenek, tak dovnitř organizace.

První ročník projektu se uskutečnil pod názvem 1. Sokolská gymnaestráda, od druhého ročníku, který se uskutečnil v roce 2001, je užíván název SOKOLGYM. Připravovaný pátý ročník projektu bude realizován v roce, kdy si Česká obec sokolská připomene 150. výročí od zveřejnění dokumentu Náš úkol, směr a cíl, který jasně definoval směřování sokolského hnutí až do současné doby.

Naším cílem je ukázat současný Sokol jako otevřenou organizaci, která je schopna uplatňovat a rozvíjet myšlenky svých zakladatelů v současné společnosti. Projekt se uskuteční ve čtyřech městech (Plzeň, Pardubice, Ostrava, Brno), které v době konání akce získají přívlastek „Sokolské město“. Do těchto míst by se měli společně „sletět“ nejen Sokolové, ale i cvičenci ostatních sportovních a tělovýchovných organizací nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, např. gymnasté z Dánska, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, skupina ze Švýcarska a další. Věříme, že se do nabízených aktivit pro příchozí zapojí i veřejnost.

První informace o projektu, pořádajících župách i o hromadných skladbách najdete v SOKOLGYM 2021 Bulletinu č. 1, nebo na pravidelně aktualizované stránce s organizačními a programovými novinkami.

SOKOLSKÁ MĚSTA 2021

PLZEŇ

SOKOLSKÁ ŽUPA PLZEŇSKÁ, KRAJ PLZEŇSKÝ

Termín: 7.–9. 5. 2021

Župa Plzeňská má registrováno 30 tělocvičných jednot, celkem 5 808 členů, sídlí přímo v Plzni, kde se akce bude konat. S organizováním větších sokolských akcí má již zkušenosti, v roce 1995 Sokolské slavnosti, 2000 Sokolská PLZEŇ, 2015 Slavnosti pohybu SokolGym – součást programu Plzeň Evropské hlavní město kultury. Věříme, že v roce 2021 město tuto akci podpoří a díky tomu se stane jedním z hlavních bodů programu Plzeňských Slavností osvobození.

BRNO

BRNĚNSKÉ SOKOLSKÉ ŽUPY JANA MÁCHALA A DR. JINDRY VANÍČKA, KRAJ JIHOMORAVSKÝ

Termín: 11.–13. 6. 2021

Obě župy mají dohromady registrováno 88 tělocvičných jednot, celkem 15 795 členů Sokola. Akce má v Brně dlouholetou tradici, konala se již čtyřikrát. Vždy byla podporována krajem i městem. Projekt bude řízen managementem sestaveným z dobrovolných činovníků obou žup, logistiku zajistí kanceláře žup.

Zpravodaj Sokolské Brno ke stažení ZDE.

PARDUBICE

SOKOLSKÁ ŽUPA VÝCHODOČESKÁ PIPPICHOVA, KRAJ PARDUBICKÝ

Termín: 19. 6. 2021

Župa má registrováno 65 tělocvičných jednot, celkem 9 789 členů, sídlí v Pardubicích, kde se celá akce bude konat. Dobře spolupracuje s krajem a má veškeré předpoklady ke zdárnému zajištění celého projektu. Organizátoři osloví ještě další sokolské župy, tělocvičné jednoty a sportovní organizace i z okolních krajů. Přímo v Pardubicích se již několikrát uskutečnilo finále řady soutěží jak výkonnostního sportu, tak sportu pro všechny.

OSTRAVA

SOKOLSKÁ ŽUPA MORAVSKOSLEZSKÁ, KRAJ MORAVSKOSLEZSKÝ

Termín: 18.–19. 6. 2021

Sokolská župa Moravskoslezská má registrováno 43 jednot, celkem 6089 členů, sokolská župa Beskydská Jana Čapka, se kterou bude úzce spolupracovat má registrováno 21 tělocvičných jednot, celkem 3320 členů, dohromady v kraji Moravskoslezském 9 409 členů. Akce je plánována do Ostravy a je od začátku připravována jako kombinovaná s účastí dalších významných sportovních a kulturně – společenských organizací v kraji.

Veškeré dotazy k SOKOLGYM 2021, prosím, směřujte na Odbor všestrannosti ČOS:
email: odbor.vsestrannosti@sokol.eu

Kalendář Akcí