Česká obec sokolská

Jsme jeden z nejméně hrdých národů v EU a připadá nám, že zdrojů hrdosti dlouhodobě spíše ubývá… Proto chceme společně oslavit založení republiky 28. října pohybem, "vyběhnout do ulic" v barvách Sokola a České republiky a inspirovat ostatní k tomu, aby se nestyděli nebo nebáli projevit svou hrdost na zemi, kde žijí. Kdo jiný než my, sokolové, kteří hráli při vzniku samostatného Československa klíčovou roli, a jak jinak než pohybem! Přidat se může každý, kdo má tuto zemi rád jako my.

Sokolský běh republiky se koná od roku 2019 vždy 28. října a je organizován převážně sokolskými jednotami. Závody mají délku 4 až 10 kilometrů, na řadě míst se konají i kratší dětské běhy. Největší akcí bývá pražský běh se zázemím v Tyršově domě na Malé Straně, kdy účastníci v národních barvách běží do Petřínských sadů.

V roce 2019 se závod uskutečnil ve dvanácti místech po celé republice. První ročník běhu měl i zahraniční dimenzi – v USA uspořádal jeden běh Sokol Washington, druhý se uskutečnil v Portlandu. Celkem se všech Sokolských běhů republiky zúčastnilo 2146 závodníků, z toho 1 425 dospělých a 721 dětí. Kromě Prahy se běžel v Děčíně, Lomnici nad Popelkou, Syrovicích, Bedřichově, Terezíně, Písku, Novém Městě na Moravě, Kamenici u Jihlavy, Jedovnicin a Babicích nad Svitavou.

Více informací o Sokolském běhu republiky pro účastníky i pro všechny, kteří by chtěli ve své obci běh uspořádat, najdete na stránkách www.behrepubliky.cz.

Inspirace {Rozestavným během}

Nápad oslavit vznik republiky pohybem se už v sokolské historii jednou objevil. U příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky v roce 1919 připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast velkého počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova.

Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října. Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi.

Na tratích měřících celkem více než 1 700 km startujících v sedmi městech s cílem v Praze se vystřídalo přibližně 8 500 běžců.

Aktuality projektu

Za účasti předsedy vlády Andreje Babiše se v Aule Michnova paláce v Tyršově domě konala úvodní tisková konference Národní sportovní agentury, nové ústřední instituce českého sportu. Vedení agentury zde představilo svou činnost, plány na financování českého sportu a také složení svého poradního orgánu, Národní rady pro sport. V ní zasedne i starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Více aktualit

Fotky a videa