Česká obec sokolská

Jsme jeden z nejméně hrdých národů v EU a připadá nám, že zdrojů hrdosti dlouhodobě spíše ubývá… Proto chceme společně oslavit založení republiky 28. října pohybem, "vyběhnout do ulic" v barvách Sokola a České republiky a inspirovat ostatní k tomu, aby se nestyděli nebo nebáli projevit svou hrdost na zemi, kde žijí. Kdo jiný než my, sokolové, kteří hráli při vzniku samostatného Československa klíčovou roli, a jak jinak než pohybem! Přidat se může každý, kdo má tuto zemi rád jako my. 

Banner registrace SBR

Sokolský běh republiky se koná od roku 2019 vždy 28. října a je organizován převážně sokolskými jednotami. Závody mají délku 4 až 10 kilometrů, na řadě míst se konají i kratší dětské běhy. Největší akcí bývá pražský běh se zázemím v Tyršově domě na Malé Straně, kdy účastníci v národních barvách běží do Petřínských sadů.

V roce 2019 se závod uskutečnil ve dvanácti místech po celé republice. První ročník běhu měl i zahraniční dimenzi – v USA uspořádal jeden běh Sokol Washington, druhý se uskutečnil v Portlandu. Celkem se všech Sokolských běhů republiky zúčastnilo 2146 závodníků, z toho 1 425 dospělých a 721 dětí. Kromě Prahy se běžel v Děčíně, Lomnici nad Popelkou, Syrovicích, Bedřichově, Terezíně, Písku, Novém Městě na Moravě, Kamenici u Jihlavy, Jedovnici, Babicích nad Svitavou a Milovicích.

Více informací o Sokolském běhu republiky pro účastníky i pro všechny, kteří by chtěli ve své obci běh uspořádat, najdete na stránkách www.behrepubliky.cz.

 

Inspirace Rozestavným během 

Nápad oslavit vznik republiky pohybem se už v sokolské historii jednou objevil. U příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky v roce 1919 připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast velkého počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova.

Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října. Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi.

Na tratích měřících celkem více než 1 700 km startujících v sedmi městech s cílem v Praze se vystřídalo přibližně 8 500 běžců.

Mapa
Aktuality projektu
Více aktualit

Fotky a videa

Kalendář Akcí
13
09

Sokolíku, nezlob se!

Kde: obec Ostroměř a její okolí

20
09

Týden v pohybu

Kde: Valašské Meziříčí, Sokolská 124

23
09

Otevřené hodiny Sokola Milevsko - #BeActive Sokol spolu v pohybu 2021

Kde: Tyršovo nám 616, Milevsko

23
09

Sokol spolu v pohybu Benátky nad JIzerou

Kde: Sokolovna T. J. Sokol Benátky nad Jizerou, L. Vágnera 87/17, 294 71 Benátky nad Jizerou

Ke stažení

Dokumenty ke stažení

Newsletter

Generální partner

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace