MRAVENCI - skladba pro předškolní děti

Hudba: Pavel Novák, Jaroslav Uhlíř a Leška Wronky
Texty: Zdeněk Svěrák
Střihová úprava: Zdeněk Barták a Jiří Strohner

Autorka skladby: Dana Uzlová (Sokol Lhotka) - autorka skladeb pro předškolní děti od roku 1994)
Vedoucí skladby: Dana Uzlová
Metodička: Věra Smejkalová

Kontaktní email pro zájemce o nácvik: mravenci.slet@sokol.eu

Základní celek   8 + 1 cvičitelka
Značková síť      3 x 3
Nářadí a náčiní  stononožka, padáky
Odkaz na materiály ke skladbě

Rozhovor s autorkou skladby Danou Uzlovou:

Jak se vaše skladba jmenuje, o čem je a co má vyjadřovat

Skladba se jmenuje Mravenci a jako u všech mých předešlých sletových skladeb (jsem autorkou všech skladeb od roku 1994 - Kužílky, Myši, Kdo si hraje nezlobí, Člověče nezlob se a Noty) má děj. Mraveniště je prázdné a je tam pouze Ferda Mravenec (cvičitel/ka), který hledá své kamarády. Najde je a pak společně cvičí, odpočívají, hrají si. Ale pozor, do mraveniště se někdo dobývá. Mravenci dostanou strach. Nakonec zjistí, že to je jejich kamarádka  stonožka a užijí si s ní legraci.

Co vás při nácviku nejvíce překvapilo nebo potěšilo

Nácvik probíhal hlavně v mateřské škole, bylo nám u něho hodně veselo a děti to moooooc bavilo. Důkazem je to, že jsem nacvičovala s dětmi z jiné třídy (já mám letos tříletá mrňátka a ty ještě nemohou nacvičovat) a kdykoli je potkám tak se ptají kdy zase budou Mravenci.

Pracujete i s nářadím (náčiním), s pomůckami - jak?

Náčiní – vždy padák pro 2 děti, který představuje postýlku a peřinky a stonožka – dlouhý had s úchyty. Barevná stonožka je schovaná v pytli, který představuje mraveniště.

Co vás inspirovalo při tvorbě skladby, co bylo prvním impulsem?

U mě je prvním impulzem vždy hudba, to je pro mě základ a pak už to jde rychle.

Proč jste se rozhodli vytvořit skladbu pro tuto věkovou kategorii?

S předškolními dětmi pracuji již přes 40 let jak v Sokole tak i profesně, je to moje srdcová záležitost, takže volba je jasná.

Nejzajímavější moment skladby (který by třeba i mohl divákovi uniknout) z pohledu autora

Asi když se objeví na ploše stonožka a také žluté padáky (postýlky), obě náčiní jsou v začátku skladby schovány.

Zajímavé momenty skladby, na které se mohou cvičenci i divácí těšit

Určitě není nezajímavé, že skladba je doprovázena mluveným slovem, které k mé radosti a na mé přání namluvil herec pan Josef Dvořák.

Co vás inspirovalo při navrhování cvičebního úboru

Cvičební úbor byl vzhledem k motivaci jasný – zrzaví mravenci s kapsou na břiše ve které mají schovaný žlutý padák, Ferda mravenec černý s červeným puntíkatým šátkem na krku. Děti mají tykadla na kšiltovce, kterou nosí kšiltem dozadu.

Co vás při nácviku nejvíce překvapilo nebo potěšilo

IN MEDIA RES

ČT 24 - neděle 2. dubna 2023 - odpolední vysílání - čas vysílání (hodiny vlevo dole) cca 14:49

Zprávičky - ČT Déčko - pondělí 3. dubna 2023 -  v čase pořadu cca 3:21