V rytmu srdce - skladba pro dorostenky a ženy

V rytmu srdce má v sobě prvky jazzu a swingu, o kterém se říká, že tepe v rytmu srdce. „Je ryze taneční bez nářadí a vyjadřuje radost z pohybu. Tančíme na tři písně Vojtěcha Dyka, kde v poslední skladbě 'Hladiny' zpívá o tom, že život je pohyb, změna a zastavení znamená konec. Ze závěrečného textu mi v uších zní „do rytmu srdce tančí svět, čeří se čeří hladiny," říká ke skladbě její autorka Kateřina Matušínská.

Hudba: E. Parma, I. Janota, P. Hapka
Texty: Zdeněk Borovec, Michal Horáček
Zpívá: Vojtěch Dyk, hraje B-Side Band
Střihová úprava: Zdeněk Barták, Jiří Strohner

Autorky skladby: Kateřina Matušínská (Sokol Rychvald)
Vedoucí skladby: Kateřina Matušínská
Metodik: Magdalena Halatová

Kontaktní email pro zájemce o nácvik: vrytmusrdce.slet@sokol.eu

Základní celek    16
Značková síť       4 x 4
Nářadí a náčiní  šátek
Odkaz na materiály ke skladbě

„Pracuji jako pedagog volného času v DDM Rychvald. V roce 1986 jsem založila taneční soubor Ritmo , který letos oslaví pod mým vedením 37 let svého trvání. Od roku 1996 jsou všichni tanečníci našeho souboru ve věku od čtyř do sedmdesáti dvou let také členy TJ Sokol Rychvald," říká autorka skladby Kateřina Matušínská.

Skladba se podle Kateřiny jmenuje „V rytmu srdce“, proto, že má v sobě prvky jazzu a swingu, o kterém se říká, že tepe v rytmu srdce. Je ryze taneční bez nářadí a vyjadřuje radost z pohybu. „Tančíme na tři písně Vojtěcha Dyka, kde v poslední skladbě „Hladiny“ zpívá o tom, že život je pohyb a změna. Zastavení se podle něj znamená konec," vysvětluje.

Kateřina pro minulý slet vytvořila s dcerou Magdalénou skladbu Ženobraní a chtěly se zapojit i letos. „Magdálena mi pomohla s výběrem i nastříháním hudby nebo s vedením nácviku. Její pomoc je skutečně velká," dodává autorka.

Jak vznikl kostým?

„Řešila jsem jej s módní návrhářkou a držely jsme se námětu skladby. proto mají ženy 7/8 kalhoty a pánskou bekovku. Cvičenky pro pracovní předvedení byly z našeho souboru, takže pro mě nebyl problém obsadit 64 značek. Skladba je určená všem věkovým kategoriím, tančí v ní nejen matky a jejich dcery, ale také babičky a jejich vnučky," říká Kateřina, která tímto propojením generací na cvičební ploše také naplnila motto pro #slet2024 "Spojujeme".